Od 20 sierpnia wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego podlegają Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego minister rolnictwa będzie m.in. zatwierdzać roczny plan finansowy ODR, jego zmiany i sprawozdania z jego wykonania. Będzie też zatwierdzać cennik usług odpłatnych, które są świadczone przez ODR.
W kompetencjach ministra jest też powoływanie dyrektora ODR, jak też – na jego wniosek – jego zastępców.
Z dniem wejścia w życie nowych przepisów wszystkie ODR-y – 16 w Polsce – otrzymały nowe statuty. Z „samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, przy czym zachowują swój dotychczasowy majątek”.
Znowelizowana ustawa nakłada na ministra obowiązek powołania Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.
– Zmianie ulegnie skład poszczególnych rad, ponieważ liczba członków zwiększa się z 11 do 12 – poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Nowe rady, w których będzie również przedstawiciel ministerstwa, mają zostać powołane w terminie 60 dni od wejścia ustawy w życie. Ośrodki doradztwa rolniczego do końca br. mają funkcjonować na podstawie programu działalności, planu finansowego i cennika, zatwierdzonych jeszcze przez zarządy województw.