Zbigniew Załoga, do niedawna pełniący funkcję sekretarza województwa lubelskiego, został prezesem Lubelskich Dworców. Zastąpił Andrzeja Wojtowicza, który po niespełna siedmiu miesiącach samodzielnego kierowania marszałkowską spółką wrócił na stanowisko wiceprezesa.
Urząd Marszałkowski oficjalnie nie informował o zmianie na czele zarządu przedsiębiorstwa. Gdy poprosiliśmy o potwierdzenie tej informacji, otrzymaliśmy krótki komunikat.
– 27 sierpnia br. rada nadzorcza spółki Lubelskie Dworce SA podjęła uchwały dotyczące zmian w zarządzie spółki. Na stanowisko prezesa zarządu został powołany Zbigniew Załoga, a na stanowisko wiceprezesa zarządu Andrzej Wojtowicz – napisał w mailu Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa.
Zbigniew Załoga w grudniu 2018 roku, czyli tuż po przejęciu władzy w regionie przez Prawo i Sprawiedliwość, został sekretarzem województwa.
Jego pracę marszałek oceniał dobrze, bo już kilka miesięcy po objęciu stanowiska przyznał mu nagrodę w wysokości 18 tys. zł. W kolejnym rozdaniu otrzymał 45 tys. zł premii, co było jedną z najwyższych nagród przyznanych pracownikom urzędu za 2019 roku.
Nieoczekiwanie, z początkiem czerwca, Załoga poszedł na trzymiesięczny bezpłatny urlop. Jego obowiązki w roli sekretarza przejęła Róża Dyrka, pracująca w Urzędzie Marszałkowskim od 1999 roku.
Andrzej Wójtowicz w zarządzie Lubelskich Dworców pracuje od początku 2019 roku. Najpierw był wiceprezesem, a na początku lutego tego roku objął stanowisko prezesa, gdy z tej funkcji zrezygnował Marek Neckier. Według przekazanej wtedy informacji spółka miała być zarządzana jednoosobowo.
– To jest powrót do utrwalonej tradycji, bo praktycznie od początku funkcjonowania spółki jej zarząd był dwuosobowy. Decyzja wynika przede wszystkim z planowanych rozwiązań inwestycyjnych, które będą wymagały dużych nakładów pracy oraz przygotowania dokumentacji i koncepcji – tłumaczy Mariusz Paździor, przewodniczący Rady Nadzorczej Lubelskich Dworców.
Chodzi o plany dotyczące nieruchomości, na której mieści się zarządzany przez spółkę dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie. W przyszłości tę funkcję ma pełnić Dworzec Metropolitalny, który powstanie w okolicach ul. Młyńskiej i Gazowej. Realizujący tę inwestycję Urząd Miasta Lublin planuje, że dworzec będzie gotowy za dwa lata.