Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 października 2021 r.
18:19

Senator radzi prezydentowi Chełma jak rozmawiać z wójtami. Zaskakująca recepta

W trakcie konferencji pod Urzędem Gminy pikietowali mieszkańcy sołectw, które mają być przyłączone. - Naszej gminy nie oddamy – krzyczeli przekrzykując wuwuzele i syreny.
W trakcie konferencji pod Urzędem Gminy pikietowali mieszkańcy sołectw, które mają być przyłączone. - Naszej gminy nie oddamy – krzyczeli przekrzykując wuwuzele i syreny. (fot. UG Chełm)

Mieszkańcy sołectw należących do gminy Chełm wciąż protestują przeciwko planom włączenia ich terenów do miasta. Głos w sprawie zajęli też samorządowcy i politycy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Protesty rozpoczęły się gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o rozpoczęciu procedury poszerzenia granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część Weremowic, Żółtańców i Depułtycz Królewskich.

Mieszkańcy oflagowali swoje posesje. Wielokrotnie wyrażali też swoje negatywne stanowisko w tej sprawie pikietując m.in. przed Urzędem Miasta w Chełmie czy nad zalewem Żółtańce, który miałby zostać przyłączony do miasta.

W poniedziałek w tej sprawie zorganizowano też konferencję prasową w Urzędzie Gminy Chełm. Oprócz samorządowców wzięli w niej udział zaproszeni posłowie i senatorowie z regionu.

– Na zaproszenie nie odpowiedzieli Jacek Sasin, Anna Dąbrowska-Banaszek, Beata Mazurek, Monika Pawłowska – wyliczał wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Nic wcześniej nie powiedział

Samorządowcy największy żal mają o to, że prezydent Chełma nie poinformował ich wcześniej o swoich planach tylko nadał sprawie od razu urzędowy bieg.

– Jeżeli chce się dokonać jakichś zmian, proszę mi wybaczyć takie uproszczenie, to pan prezydent powinien wziąć w jedną kieszeń dobry alkohol; umówić się z panami wójtami; grzecznie, ładnie porozmawiać; poprosić. Wydaje mi się, że wtedy wszystko udałoby się zrobić – mówił senator Józef Zając. – Tak czyni się w świecie cywilizowanym.

Wójtowie podkreślają, że cały czas chcą rozmawiać o sprawie poszerzenia Chełma, bo nie zależy im na zatrzymaniu rozwoju miasta.

– Nasza „walka” jest nierówna. Zdajemy sobie z tego sprawę – mówił Kociuba. – Dlatego apelujemy do prezydenta i refleksję. Prosimy o rezygnację z argumentu siły, bo jesteśmy przecież sąsiadami. Niech mieszkańcy zdecydują gdzie chcą mieszkać.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi

Wójt szacuje, że jeśli Chełm przejmie tereny, o które się ubiega to gmina straci w ten sposób blisko 40 proc. dochodów własnych, czyli 10 mln zł.

– My mamy długi. My też sięgaliśmy do banku żeby skorzystać np. z funduszy unijnych. Robiliśmy to pod lepszy budżet, który teraz ma się zmienić – mówił wójt. – Tak być nie może dlatego zapraszamy prezydenta miasta do rozmów.

– Starzy ludzie mówią, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi prawdopodobnie o pieniądze i tutaj moje podejrzenia w związku z tą sprawą wiążą się z pieniędzmi – mówił senator Zając. – Wystarczy spojrzeć na stan zadłużenia miasta.

– Mam wrażenie, że mamy tutaj do czynienia z próbą zabrania pieniędzy, które wypracował ktoś inny. To skrajnie nieuczciwe i skrajnie złe – podkreślał senator Bury. – To co tu się w tej chwili działo przez ostatni tygodnie pokazuje indolencję władzy. To, że niektórym władza uderzyła do głowy. Ale władza nie jest dana raz na zawsze. Ma służyć ludziom i myślę, że trochę zapełnił się prezydent Chełma, który zachowuje się jak rozbójnik, a nie osoba, która chce rozmawiać.

Dlaczego te tereny?

Uczestnicy konferencji zastanawiali się dlaczego Chełm przyłączyć chce do siebie właśnie te tereny. Argumentowali, że jeśli w grę wchodzi pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych to wybór jest chybiony.

– Tu jest kompleks gruntów użytkowanych od lat wykorzystywanych przez rolników, którzy osiągają z tego tytułu duży dochód – mówił zastępca wójta Lucjan Piotrowski. – Rozmawiałem z właścicielami i żaden nie jest zainteresowany sprzedażą gruntów. Sprzedając je straciliby główny dochód rodzin, bo nie mają innych źródeł utrzymania.

Nowe firmy nie mogłyby też powstać na terenach Natura 2000, w rezerwacie przyrody czy parku krajobrazowym, które także mają być włączone do miasta. – Każdy inwestor przed kupnem spyta też o klasę gruntu. Mamy tu dobrą klasę, co oznacza, że wyłączenie jej z produkcji rolnej wiąże się z bardzo dużymi opłatami. To olbrzymie obciążenia dla inwestorów dlatego oni działalności na takich gruntach nie chcą prowadzić – uważa Piotrowski.

Mają plany

Samorządowcy podkreślają, że miasto chce im zabrać zagospodarowane tereny, w które wciąż inwestują.

– Na zbudowany od podstaw przez samorząd zbiornik Żółtańce gmina ma dalsze plany. Wykonana jest już dokumentacja amfiteatru. Stawiać tam chcemy też skansen – mówił Koziuba. – Także w Żółtańcach Kolonii, gdzie jest pełne uzbrojenie mamy już dokumentację na żłobek i przedszkole.

Czy Chełm będzie stać na podobne inwestycje? Zygmunt Tarczyński, z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zastanawiał się dlaczego miasto chce dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię.

– W jaki sposób mieszkańcy to utrzymają? Jak utrzymają nowe drogi, ulice? Jak to zrobią, skoro nie są w stanie utrzymać obecnych 35 tys. mkw.? Jeszcze nie było tak źle ze sprzątaniem miasta jak w tym roku kwituje.

Samorządowcy boją się też, że mają za mało czasu na konsultacje z mieszkańcami. Zwłaszcza że zwiększająca się liczba zakażeń koronawirusem doprowadzić może do wprowadzenia ograniczeń pandemicznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty