Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 października 2021 r.
18:19

Senator radzi prezydentowi Chełma jak rozmawiać z wójtami. Zaskakująca recepta

W trakcie konferencji pod Urzędem Gminy pikietowali mieszkańcy sołectw, które mają być przyłączone. - Naszej gminy nie oddamy – krzyczeli przekrzykując wuwuzele i syreny.
W trakcie konferencji pod Urzędem Gminy pikietowali mieszkańcy sołectw, które mają być przyłączone. - Naszej gminy nie oddamy – krzyczeli przekrzykując wuwuzele i syreny. (fot. UG Chełm)

Mieszkańcy sołectw należących do gminy Chełm wciąż protestują przeciwko planom włączenia ich terenów do miasta. Głos w sprawie zajęli też samorządowcy i politycy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Protesty rozpoczęły się gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o rozpoczęciu procedury poszerzenia granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część Weremowic, Żółtańców i Depułtycz Królewskich.

Mieszkańcy oflagowali swoje posesje. Wielokrotnie wyrażali też swoje negatywne stanowisko w tej sprawie pikietując m.in. przed Urzędem Miasta w Chełmie czy nad zalewem Żółtańce, który miałby zostać przyłączony do miasta.

W poniedziałek w tej sprawie zorganizowano też konferencję prasową w Urzędzie Gminy Chełm. Oprócz samorządowców wzięli w niej udział zaproszeni posłowie i senatorowie z regionu.

– Na zaproszenie nie odpowiedzieli Jacek Sasin, Anna Dąbrowska-Banaszek, Beata Mazurek, Monika Pawłowska – wyliczał wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Nic wcześniej nie powiedział

Samorządowcy największy żal mają o to, że prezydent Chełma nie poinformował ich wcześniej o swoich planach tylko nadał sprawie od razu urzędowy bieg.

– Jeżeli chce się dokonać jakichś zmian, proszę mi wybaczyć takie uproszczenie, to pan prezydent powinien wziąć w jedną kieszeń dobry alkohol; umówić się z panami wójtami; grzecznie, ładnie porozmawiać; poprosić. Wydaje mi się, że wtedy wszystko udałoby się zrobić – mówił senator Józef Zając. – Tak czyni się w świecie cywilizowanym.

Wójtowie podkreślają, że cały czas chcą rozmawiać o sprawie poszerzenia Chełma, bo nie zależy im na zatrzymaniu rozwoju miasta.

– Nasza „walka” jest nierówna. Zdajemy sobie z tego sprawę – mówił Kociuba. – Dlatego apelujemy do prezydenta i refleksję. Prosimy o rezygnację z argumentu siły, bo jesteśmy przecież sąsiadami. Niech mieszkańcy zdecydują gdzie chcą mieszkać.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi

Wójt szacuje, że jeśli Chełm przejmie tereny, o które się ubiega to gmina straci w ten sposób blisko 40 proc. dochodów własnych, czyli 10 mln zł.

– My mamy długi. My też sięgaliśmy do banku żeby skorzystać np. z funduszy unijnych. Robiliśmy to pod lepszy budżet, który teraz ma się zmienić – mówił wójt. – Tak być nie może dlatego zapraszamy prezydenta miasta do rozmów.

– Starzy ludzie mówią, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi prawdopodobnie o pieniądze i tutaj moje podejrzenia w związku z tą sprawą wiążą się z pieniędzmi – mówił senator Zając. – Wystarczy spojrzeć na stan zadłużenia miasta.

– Mam wrażenie, że mamy tutaj do czynienia z próbą zabrania pieniędzy, które wypracował ktoś inny. To skrajnie nieuczciwe i skrajnie złe – podkreślał senator Bury. – To co tu się w tej chwili działo przez ostatni tygodnie pokazuje indolencję władzy. To, że niektórym władza uderzyła do głowy. Ale władza nie jest dana raz na zawsze. Ma służyć ludziom i myślę, że trochę zapełnił się prezydent Chełma, który zachowuje się jak rozbójnik, a nie osoba, która chce rozmawiać.

Dlaczego te tereny?

Uczestnicy konferencji zastanawiali się dlaczego Chełm przyłączyć chce do siebie właśnie te tereny. Argumentowali, że jeśli w grę wchodzi pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych to wybór jest chybiony.

– Tu jest kompleks gruntów użytkowanych od lat wykorzystywanych przez rolników, którzy osiągają z tego tytułu duży dochód – mówił zastępca wójta Lucjan Piotrowski. – Rozmawiałem z właścicielami i żaden nie jest zainteresowany sprzedażą gruntów. Sprzedając je straciliby główny dochód rodzin, bo nie mają innych źródeł utrzymania.

Nowe firmy nie mogłyby też powstać na terenach Natura 2000, w rezerwacie przyrody czy parku krajobrazowym, które także mają być włączone do miasta. – Każdy inwestor przed kupnem spyta też o klasę gruntu. Mamy tu dobrą klasę, co oznacza, że wyłączenie jej z produkcji rolnej wiąże się z bardzo dużymi opłatami. To olbrzymie obciążenia dla inwestorów dlatego oni działalności na takich gruntach nie chcą prowadzić – uważa Piotrowski.

Mają plany

Samorządowcy podkreślają, że miasto chce im zabrać zagospodarowane tereny, w które wciąż inwestują.

– Na zbudowany od podstaw przez samorząd zbiornik Żółtańce gmina ma dalsze plany. Wykonana jest już dokumentacja amfiteatru. Stawiać tam chcemy też skansen – mówił Koziuba. – Także w Żółtańcach Kolonii, gdzie jest pełne uzbrojenie mamy już dokumentację na żłobek i przedszkole.

Czy Chełm będzie stać na podobne inwestycje? Zygmunt Tarczyński, z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zastanawiał się dlaczego miasto chce dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię.

– W jaki sposób mieszkańcy to utrzymają? Jak utrzymają nowe drogi, ulice? Jak to zrobią, skoro nie są w stanie utrzymać obecnych 35 tys. mkw.? Jeszcze nie było tak źle ze sprzątaniem miasta jak w tym roku kwituje.

Samorządowcy boją się też, że mają za mało czasu na konsultacje z mieszkańcami. Zwłaszcza że zwiększająca się liczba zakażeń koronawirusem doprowadzić może do wprowadzenia ograniczeń pandemicznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty