Lubelskie służby przygotowują się na tegoroczny sezon wakacyjny. Dla wojewody, zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży to największy priorytet.
Już tylko dwa dni zostały do oficjalnego rozpoczęcia wakacji. W środę (19 czerwca) w siedzibie urzędu wojewódzkiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dotyczące stanu gotowości służb, inspekcji i straży do działań podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa.
Podejmowane były tematy dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, kontroli autokarów i kierowców, ale także głośnego ostatnio fentanylu. Chociaż nasze województwo nie musi się mierzyć z konsekwencji używania tych środków, ale służby wolą dmuchać na zimne.
– Poleciłem Kuratorium Oświaty, by wystosowało apel do wszystkich organizatorów wycieczek, kampusów, czy kolonii, by zwrócili szczególną uwagę na niestandardowe zachowania, czy korzystanie przez młodzież z takich środków. Rząd 17 czerwca powołał zespół, który ma badać wystawianie i realizację recept na opioidy, w tym fentanyl. U nas również takie polecenie dostanie Nadzór Farmaceutyczny, a jeszcze dziś spotkam się z wojewódzkim konsultantem ds. toksykologii. Mimo że nasze województwo nie zostało objęte skutkami zażywania tych środków, my nie chcemy leczyć my chcemy zapobiegać i wychodzić naprzeciw potencjalnych zagrożeń – mówił podczas konferencji Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Zagrożenie jest także nad wodą. Jak informuje nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik KWP w Lublinie, w zeszłym roku utonęło 13 osób.
–Przede wszystkim powinniśmy wybierać kąpieliska strzeżone. Statystyki pokazują, że od lat nie doszło do ani jednego utonięcia na ich terenie. Większość osób tonie poza miejscami wyznaczonymi. Więc jak co roku apelujemy, żeby kąpać się ze świadomością, że jest bezpiecznie a bezpiecznie jest tylko i wyłącznie w miejscach strzeżonych – mówił prezes WOPR, Piotr Synowiec.
Dojedźmy bezpiecznie na miejsce
Do 19 czerwca Kuratorium Oświaty w Lublinie zatwierdziło 622 zgłoszenia wypoczynku dla prawie 19 000 uczestników, w tym 41 zagranicznych dla ponad 1500 uczestników.
Na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano 385 form wypoczynku dla ponad 14 500 osób, w tym 203 półkolonie dla ponad 6000 uczestników.
Od 24 czerwca Lubelskie Kuratorium Oświaty rozpocznie kontrole wypoczynku na terenie województwa lubelskiego. W pierwszym tygodniu zaplanowano przeprowadzenie dwudziestu takich kontroli.
Wysyłając nasze dzieci na wakacje możemy zgłosić kontrolę autobusu. W jednostkach policji można znaleźć wykaz punktów kontroli autobusów. Kontroli będzie podlegać stan techniczny autobus oraz trzeźwość i uprawnienia kierowcy. Informacje o kontroli trzeba podać z 72h wyprzedzeniem.