Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 sierpnia 2019 r.
9:58

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków

Autor: Zdjęcie autora Piotr Jarecki
0 5 A A
W maju został wydany utwór „Serca nie gasną”, który Karel Gott zaśpiewał wraz ze swoją córką Charlotte
W maju został wydany utwór „Serca nie gasną”, który Karel Gott zaśpiewał wraz ze swoją córką Charlotte

Swoim głosem zawojował Europę i Amerykę lat 60, 70 i 80. W USA był nazywany „Ciekawostką zza żelaznej kurtyny” i „Sinatrą Wschodu”. A w organizację niedawnych 80. urodzin Karela Gotta włączył się osobiście sam prezydent Czech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Karel Gott urodził się 14 lipca 1939 roku w Czechosłowacji. Początkowo chciał zostać malarzem, ale odrzucona kandydatura do praskiej ASP, sprawiła, że został elektromonterem w zakładach Skoda. Tu, przy montażu legendarnego modelu Octavia, zabawiał kolegów śpiewem i improwizacjami kabaretowymi. Po latach sam przyznał, że to koledzy z fabryki, wysłali go na konkurs młodych talentów. Od tego się zaczęło. Śpiewał w praskiej kawiarni; kultowej i popularnej do dziś „Wełtawie”, gdzie dostrzegł go prof. Konstatntin Karenin. Pomógł Gottowi dbać o warsztat muzyczny.

Pięknie śpiewa, z klasą! Najbardziej lubię „Lady Karneval”. Pamiętam jak debiutował w Polsce... - wspomina z westchnieniem pani Elżbieta, fanka z Lublina.

Polska była pierwszym krajem, do którego zawitał z zagranicznym występem. Na IV Festiwalu w Sopocie, w 1964 roku, zdobył nagrodę za wykonanie piosenki „Kot Teofil”.

Złota era

Przełomem było wydanie jeszcze w tym samym roku pierwszego singla „Oczy ma śniegiem zawiane”. Kariera Gotta nabrała rozpędu. Niemal od razu podbił serca słuchaczy w ZSRR, NRD, USA... Gott występował w Las Vegas, w połowie lat 60. Stamtąd wysłał do fabryki, gdzie pracował jeszcze kilka lat wcześniej, pocztówkę, ze strzałką i dopiskiem „Koledzy! Tutaj śpiewam, przez następne pół roku. Pozdrawiam Was!”. Do obu Ameryk, zawitał, z resztą, jeszcze nie raz.
Lata 70 i 80, to pasmo sukcesów. Każdego roku wydawał kolejne piosenki, które do dzisiaj, w byłej Czechosłowacji, mają status platynowego hitu. Tytuły takie jak „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš” (Gdzie masz ptaszku swoje gniazdo?), „Cítím” (Czuję), „Jdi za štěstím” (Idź za szczęściem), znają dzisiaj nawet dzieci. To świadczy tylko o tym, jak ważny dla Czechów jest Karel Gott.

Musiał dojrzeć

Prowadził swoje programy telewizyjne, doczekał się jedenastoodcinkowego serialu „Śpiewa Karel Gott”, czyli zapisu jedenastu koncertów z Teatru w Slanem, emitowanych nawet za granicą.
Nic dziwnego, że z wizerunkiem dżentelmena, obdarzonego krystalicznym głosem, śpiewającego piosenki o miłości, podbijał serca wielu kobiet. Jego sercowymi przygodami i romansami, żył wówczas cały kraj. A ożenił się dopiero w 2008 roku.
Zapytany niedawno w okolicznościowym wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Stern”, o to, czy bał się nudy małżeństwa, odpowiedział

„Tak. Małżeństwo, zawsze znaczyło dla mnie rutyną. „Karel zapłać rachunek za prąd”, „Karel zrób zakupy” - uważałem, że to nie dla mnie, to codzienne, normalne, a chciałem przygody”.
Jak sam dalej twierdzi, musiał dojrzeć do tak odpowiedzialnego zadania.

Rodzina najważniejsza

Teraz rodzina, jest dla niego najważniejszym skarbem. Bardzo kocha swoja żonę i cztery córki. Jest też szczęśliwym dziadkiem, bowiem najstarsza córka Złotego głosu Pragi, przyszła na świat jeszcze w latach 70.
Z biegiem lat, mimo pojawienia się nowych zespołów i piosenkarzy, takimi piosenkami, jak „A to mám rád” (A to lubię) czy „Pabitele”, pokazał, że jego miejsce, wciąż jest na szczytach list przebojów. Kiedy w 1989 roku ogłosił zakończenie kariery i wyruszył w pożegnalne tournee po Czechosłowacji, presja fanów była tak ogromna, że postanowił zmienić zdanie i w 1990 roku powrócił z nowym repertuarem.

Najważniejsza walka

Na początku 2016 roku ogłosił swoim fanom, że „podejmuje najważniejszą walkę w życiu”: walkę ze złośliwym nowotworem węzłów chłonnych. Udało mu się pokonać chorobę, trwa właśnie trzeci rok jej remisji.
Udzielając wywiadu jednej z niemieckich gazet, zapytany o to, czy mocno odczuwa swój wiek, odpowiedział tak:
„Z pewnością. Codziennie odczuwam zegar, który tyka coraz głośniej, ale w dni, kiedy dzieje się bardzo dużo, dalej czuję się jak młody chłopak. Najgorzej jest, kiedy mam wolne dni dla siebie... wtedy myślę nad swoim życiem...”

Serca nie gasną

Dziś Karel Gott kojarzy się z płytą winylową, czy szumiącą kasetą magnetofonową, jednak Praski Słowik wciąż nagrywa nowe przeboje. W maju ukazał się jego najnowszy singiel, nagrany w duecie z najmłodszą córką; 13 letnią Charlotte. Przejmująca piosenka, która od razu podbiła czeskie listy przebojów nosi tytuł „Serca nie gasną”.
Nie powinien dziwić więc fakt, że obchody 80. urodzin Karela Gotta, które urosły do rangi święta narodowego, trwały przez kilka ostatnich tygodni, a w ich organizację włączył się osobiście sam prezydent Czech.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium