Chcąc rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, nie trzeba wydawać fortuny na specjalistyczny sprzęt. Wiadomo, że podstawą jest obuwie. W doborze odpowiednich butów mogą pomóc pracownicy „Sklepu Biegacza”, mieszczącego się przy ul. Północnej 1 w Lublinie.
– Każdy biegacz, nawet amator, powinien zaopatrzyć się w buty biegowe. Należy pamiętać, że trenując w mieście, biegamy przede wszystkim po asfalcie, a co gorsza często po kostce brukowej. To oznacza, że potrzebujemy butów z odpowiednią amortyzacją – mówi Mateusz Śliwiński ze „Sklepu Biegacza”.
Jak więc wybrać sprzęt, który sprawi, że w nogach nie będziemy boleśnie odczuwać kolejnych kilometrów? – W naszym sklepie klient może dobrać obuwie indywidualnie. Przeprowadzamy analizę stopy i biomechanikę jej ruchu, abyśmy mogli określić, jak stopa układa się podczas wysiłku. Dzięki temu możemy wybrać sprzęt, dostosowany do preferencji zawodnika. Uwzględniamy częstotliwość treningów, typ podłoża, długość dystansów, a nawet wagę. To wszystko ma duże znaczenie i dzięki temu możemy być pewni, że posiadamy odpowiednie buty. Czy taka analiza trwa długo? Całe badanie i wybór odpowiedniego modelu to około 40 minut, więc warto poświęcić ten czas – wyjaśnia Śliwiński.
Kiedy mamy już dobrane buty, warto pomyśleć o ubraniu, aby po pierwszych jesiennych treningach nie nabawić się przeziębienia.
– Jeśli chodzi o odzież, to ze względu na to, że mamy już jesień, a niedługo temperatury nad ranem będą bliskie zeru, to należy pamiętać, aby nie odkrywać ciała. Zalecam więc nałożenie legginsów lub długich spodni, które nie będą nam ograniczały ruchów. Natomiast na górne partie ciała trzeba założyć bieliznę termoaktywną lub bluzę sportową. Nie polecam natomiast kurtek, poza cienkimi wiatroszczelnymi. Pamiętajmy o tym, że wystarczy tylko kilka minut i organizm podczas biegu łapie ciepło. Dlatego ewentualne przegrzanie jest bardzo niekorzystne dla zdrowia – tłumaczy Śliwiński. – Pamiętajmy też o regularności i o tym, że trening jest równie ważny jak wypoczynek. Zdecydowanie lepiej jest odbyć trzy treningi w tygodniu niż przez tydzień nie robić nic, a potem z powodu wyrzutów sumienia biegać codziennie celem nadrobienia straconego czasu – dodaje.
14 października odbędzie się Drugi Lotto Półmaraton Lubelski, który jest już dość wymagającym dystansem. Niektórzy z biegaczy staną na starcie na niespełna 22 kilometry po raz pierwszy. Co jest kluczowe, aby bez większych problemów przekroczyć linię mety?
– Mimo tego że jest już chłodno, trzeba pamiętać o właściwym nawodnieniu. W przypadku półmaratonu, gdzie wysiłek jest relatywnie dłuższy, warto mieć przy sobie napoje i żele energetyczne, koniecznie przetestowane. To jednak tylko dodatek, bo na co dzień należy pamiętać o zdrowym odżywianiu. Wskazane jest chude mięso, ryby, makaron i ryż – doradza Śliwiński.