(fot. Materiały prasowe Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego)
Rywalizacja pod Tatrami była imprezą wieńczącą sezon w polskich biegach narciarskich
To był całkiem udany okres dla krajowych zawodników. Najważniejszą postacią była Monika Skinder. Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski w pięknym stylu w fińskim Vuokatti sięgnęła po mistrzostwo świata juniorek w sprincie. Dodatkowo młoda zawodniczka z Rogóźna zdobyła 39 pkt w Pucharze Świata, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze. Najwięcej wpadło ich za 15 miejsce w szwajcarskim Davos. Minusem był start w mistrzostwach świata w niemieckim Oberstdorfie, gdzie reprezentantka MULKS Grupa Oscar w swojej koronnej konkurencji nie przebrnęła przez kwalifikacje. Seniorski czempionat nie był jednak dla niej imprezą docelową, ona przede wszystkim miała dobrze wystartować w mistrzostwach świata juniorek.
W weekend w Zakopanem Skinder pokazała, że w tej chwili jest największą gwiazdą polskich biegów narciarskich. W sobotę niejako spełniła swój obowiązek i wywalczyła mistrzostwo Polski w sprincie techniką klasyczną. Krajowy czempionat miał formułę otwartą, więc wraz z Biało-Czerwonymi rywalizowali pod Tatrami przedstawiciele innych nacji. Najlepsza była Alena Prochazkova. 36-letnia Słowaczka najlepsze lata ma już za sobą. W ich czasie potrafiła meldować się na podium zawodów Pucharu Świata, a niektóre z nich nawet rozstrzygać na swoją korzyść. W Zakopanem stoczyła fantastyczną walkę ze Skinder, z której ostatecznie wyszła zwycięska. Podium uzupełniła Izabela Marcisz z SS Prządki-Ski. W rozgrywanym w niedzielę biegu na 15 km techniką dowolną emocji również nie brakowało, zwłaszcza, że na metę wpadła grupa licząca aż cztery zawodniczki. Obok Skinder, Marcisz i Prochazkovej do walki o zwycięstwo w Slavic Cup włączyła się Sandra Schuetzova z Czech. Ostatecznie wygrała najbardziej doświadczona z tego grona Prochazkova, a druga była Czeszka. O trzecie miejsce do końca walczyły Polki, a niespodziewanie lepsza w tej rywalizacji okazała się Skinder. Ten wynik dał jej oczywiście kolejny złoty medal. – Bardzo cieszę się z wyników mojej podopiecznej. W sprinterskich mistrzostwach Polski Monika dominuje już od pięciu lat. Medal w biegu dystansowym to duże osiągnięcie, zwłaszcza, że pokonała w bezpośredniej rywalizacji pokonała Izabelę Marcisz, z którą rywalizuje od wielu lat. Myślę, że tym biegiem Monika pokazała, że nie należy skazywać jej tylko na sprinty. Ona jest w stanie sobie poradzić również na dłuższych dystansach – podsumował występ Skinder w Zakopanem Waldemar Kołcun, trener MULKS Grupa Oscar.
Pod Tatrami rywalizowali także panowie z Tomaszowa Lubelskiego, którzy również osiągnęli wartościowe wyniki. Najlepszy należał do Jana Żółkiewskiego, który w sprinterskich mistrzostwach Polski zajął ósme miejsce, co dało mu brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Polski. Dzień później w juniorskich mistrzostwach Polski w biegu na 30 km na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Cielniak.
Slavic Cup
Wyniki – kobiety, sprint techniką klasyczną: 1. Alena Prochazkova (Słowacja), 2. Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), 3. Izabela Marcisz (SS Prządki-Ski), (...) 9. Anna Berezecka (MULKS Grupa Oscar); bieg masowy na 15 km stylem dowolnym: 1. Prochazkova 41.53, 2. Sandra Schuetzova (Czechy), 3. Skinder – obie + 0.01. Mężczyźni, sprint techniką klasyczną: 1. Tomas Kalivoda, 2. Tomas Lukes (obaj Czechy), 3. Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce); bieg masowy na 30 km techniką klasyczną: 1. Petr Knop (Czechy) 1:05.32, 2. Dominik Bury (AZS AWF Katowice) + 0.02, 3. Vladimir Kozlovsky (Czechy) + 0.21.
Mistrzostwa Polski
Wyniki – kobiety, sprint techniką klasyczną: 1. Skinder, 2. Marcisz, 3. Magdalena Kobielusz (SS-R LZS Sokół Szczyrk), (...) 6. Berezecka; bieg masowy na 15 km stylem dowolnym: 1. Skinder 41.54, 2. Marcisz + 0.01, 3. Karolina Kaleta (LKS Markam Wiśniowa-Osieczany) + 0.16, (...) 10. Berezecka + 3.33. Mężczyźni, sprint techniką klasyczną: 1. Staręga, 2. Piotr Sobiczewski (obaj Rawa), 3. Michał Skowron (KS AZS AWF Katowice), (...) 8. Jan Żółkiewski, 9. Bartosz Cielniak (obaj MULKS Grupa Oscar); bieg masowy na 30 km techniką klasyczną: 1. Bury 1:35.34, 2. Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka) + 1.21, 3. Kacper Antolec (AZS AWF Katowice) + 1.28.