(fot. LOZPC)
W Piekarach Śląskich rozegrane zostały finały 24. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Bardzo dobrze zaprezentowali się przedstawiciele województwa lubelskiego, którzy zdobyli rekordową liczbę 13 medali
Już w pierwszym dniu zawodów, w którym na pomoście rywalizowały juniorki do lat 17, mieliśmy powody do radości. Nasze reprezentantki biły dotychczasowe rekordy Polski i zdobywały medale OOM. I tak w nowej kategorii dziewcząt 90 kg Agnieszka Rak ze Znicza Biłgoraj poprawiła w rwaniu rekord Polski U17 – 82 kg i wyrównała w podrzucie – 97 kg oraz poprawiła w dwuboju – 179 kg. Takie wyniki dały naszej reprezentantce dały złoty medal. – Zakładaliśmy, że Agnieszka będzie walczyła o końcowy triumf. Nowe rekordy Polski zawsze są miłe dla zawodnika i trenerów. Szkoda, że nie udało jej się podrzucić 99 kg, z którym radziła sobie podczas treningów. Za trzy tygodnie Agnieszka wystartuje w mistrzostwach Europy do lat 17 w Mediolanie – mówi zadowolony szkoleniowiec Znicza Biłgoraj Andrzej Strzałka.
W najwyższej nowej wadze + 90 kg rekordami kraju dzieliły się Natalia Fota z Wisły Puławy i Julia Janiak z Unii Hrubieszów. Fota w podrzucie kolejno uzyskiwała 94 kg i 96 kg, a w dwuboju 165 kg. Z kolei Janiak – w rwaniu 77 kg, w podrzucie 95 kg i w dwuboju 172 kg. Hrubieszowianka została mistrzynią Polski, Fota – wicemistrzynią.
Srebrny medal wywalczyła koleżanka klubowa Janiak Wiktoria Litwin w wadze 53 kg. Sztangistka Unii Hrubieszów miała udane wszystkie podejścia, zarówno w rwaniu jak też w podrzucie. Zawodniczka wyrwała 54 kg i podrzuciła 70 kg. Dało to 124 kg w dwuboju i wicemistrzowski tytuł.
Wicemistrzynią została także Patrycja Powroźnik z GULKS Niemce. Sztangistka wystartowała w kategorii 58 kg zaliczając wszystkie podejścia. W rwaniu uporała się z ciężarami 59, 61 i 63 kg, w podrzucie z 70, 74 i 76 kg. W dwuboju uzyskała 139 kg.
W rywalizacji juniorów mistrzem Polski został Michał Kościuk z Unii Hrubieszów. Startujący w kategorii 69 kg sztangista rozpoczął źle rwanie paląc podejście do sztagi ważącej 102 kg. Z tym ciężarem uporał się w drugiej próbie, a w trzeciej zaliczył 106 kg. Było to jednak podejście dające tylko srebrny medal. Najgroźniejszy rywal Arkadiusz Mocny z Budowlanych Nowy Tomyśl miał zaliczone w drugiej próbie 110 kg. W podrzucie hrubieszowianin był już lepszy od przeciwnika o pięć kilogramów. Sztangista Unii zaliczał kolejno: 130, 135 i 140 kg przy 125, 130 i 135 kg rywala.
Taki sam krążek wywalczył Kacper Bogusz z GCK Kobylany. Sztangista startujący w kategorii 56 kg osiągnął w dwuboju 175 kg. Przedstawiciel naszego regionu wyrwał 80 kg i podrzucił 95 kg. Drugiego na podium Oskara Ołubka pokonał w dwuboju aż o 12 kg.
Piekary Śląskie były przyjazne dla zawodnika Orląt Łuków Bartosza Boncika. Podopieczny trenera Roberta Dołęgi startował w kat. 77 kg. Łukowianin miał dwie udane próby w rwaniu (105 i 110 kg, spalił 115 kg). W podrzucie zaliczył kolejno 131, 136 i 140 kg, co dało mu w dwuboju 250 kg i wicemistrzostwo Polski.
Na zakończenie finałów wicemistrzami Polski zostali Jakub Trytek z Agrosu Zamość (kat. 94 kg) i Maciej Cios ze Znicza Biłgoraj (kat. 105 kg). Natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Jan Borucki z Wisły Puławy (kat. 94 kg), Jakub Dziewiczkiewicz z Unii Hrubieszów (kat. 105 kg) i Dominik Joniec z Agrosu Zamość (kat. +105 kg). – W Piekarach zaliczyliśmy bardzo udany występ. Zdobyliśmy rekordową liczbę medali – 13. Rok temu w Siedlcach mieliśmy ich 9. Z 202 punktami wygraliśmy klasyfikację województw przed woj. mazowieckim i woj. łódzkim. Wśród klubów trzecie miejsce zajęła Unia Hrubieszów, Znicz Biłgoraj czwarte, a GCK Kobylany piąte. Mamy powody do zadowolenia – mówi Zdzisław Żołopa, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów.