Kiedy w czwartek Jan Świtkowski zdobywał złoto na 200 m stylem motylkowym AZS UMCS Lublin miał dopiero trzeci medal MP w Łodzi. – Mamy trochę problemów, głównie ze względu na nieobecność kilku zawodniczek. Zmęczony jest też Konrad Czerniak, który przecież nie dawno pływał w Kopenhadze. Z medalami powinniśmy jednak jeszcze nadgonić ostatniego dnia mistrzostw – mówił Piotr Kasperek, trener akademików.
I tak właśnie było. W sumie zawodnicy klubu z Lublina w piątek aż sześć razy stawali na podium. Rękawy zakasał zwłaszcza Świtkowski, który na 100 m stylem zmiennym okazał się nie tylko najlepszy, ale dodatkowo pobił rekord Polski seniorów na tym dystansie z czasem 52,21 sekundy. Poprzednim najlepszym wynikiem mógł się pochwalić Marcin Cieślak trzy lata temu (51,27).
Janek na tym nie poprzestał. Do swojego dorobku dorzucił jeszcze srebro na 200 m stylem dowolnym (1.43,29). Z Kacprem Majchrzakiem przegrał o ponad sekundę. Pasjonujący pojedynek 23-latek stoczył jeszcze na 50 m stylem motylkowym z Konradem Czerniakiem. Tym razem szybszy był ten drugi, ale minimalnie. Wychowanek Wisły Puławy osiągnął rezultat 22,92, a Świtkowski był gorszy o... 0,01 sekundy. Brąz wywalczył kończący karierę Paweł Korzeniowski (2318).
Z medalem do domu wyjedzie także Weronika Żmuda. Zawodniczka AZS UMCS była trzecia na 100 m żabką. Co ciekawe, o najniższy topień podium walczyła z klubową koleżanką, Wiktorią Samułą. Ostatecznie ta pierwsza mogła się pochwalić czasem 1.08,56, a Samuła osiągnęła rezultat 1.08,74. Zdecydowanie poza zasięgiem na tym dystansie była zdobywczyni złotego krążka Dominika Sztandera, która pobiła swój własny rekord Polski z 2015 roku.
Na zakończenie imprezy w Łodzi z bardzo dobrej strony pokazała się jeszcze sztafeta pań 4 x 100 m stylem zmiennym. Lublinianki w składzie: Julia Adamczyk, Zuzanna Rabiniak, Wiktoria Czarnecka i Samuła zajęły drugie miejsce (4.08,54). W tym wyścigu świetnie popłynęła Juvenia Wrocław. Alicja Tchórz i jej koleżanki były szybsze od rywalek z AZS UMCS o niemal... 10 sekund. I przy okazji także poprawił rekord Polski.
Nie brakowało też kolejnych występów w finałach. Adamczyk była piąta na 400 m stylem zmiennym. Na ósmym miejscu zmagania na 200 m stylem dowolnym zakończyła za to Kamila Andrzejewska. Dziesiąta na 100 m delfinem była z kolei Czarnecka. Warto też wspomnieć o awansie do finału na 200 m stylem grzbietowym zaledwie 14-letniej Martyny Piesko z Olimpijczyka 23 Lublin, która ostatecznie mogła się pochwalić dziewiątą lokatą. Finały B zaliczyli: Rabiniak i Julia Łysakowska (200 m stylem dowolnym), Konrad Kadrow i Oliwer Paczyński (200 m stylem klasycznym), czy młodszy Konrad Czerniak (200 m stylem dowolnym).
Akademicy ostatecznie zakończyli zmagania z dorobkiem dziewięciu krążków (trzy złote, pięć srebrnych i jeden brązowy). A to dało im piąte miejsce w klasyfikacji medalowej za: Juvenią (18 razy na podium), AZS AWF Katowice (21), Wartą Poznań (11) i AZS AWF Warszawa (11).