Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekstraklasa

1 grudnia 2015 r.
10:08

Damian Czarnocki, koordynator ds. kibiców Górnika Łęczna: Jesteśmy wolnymi ludźmi

fot. Przemysław Gąbka/gornik.leczna.pl
fot. Przemysław Gąbka/gornik.leczna.pl

Rozmowa z Damianem Czarnockim, koordynatorem ds. współpracy z kibicami w Górniku Łęczna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest pan zaskoczony, jak dużym echem odbiła się wizyta kibiców Ruchu Chorzów i Jagiellonii Białystok w Łęcznej?

– Poza tym, że kibice z Chorzowa i z Białegostoku, zamiast w klatce dla gości siedzieli na trybunach gospodarzy, nie zdarzyło się nic. Nie rozumiem zamieszania wokół tych spotkań.

Jedni i drudzy mieli zakazy wyjazdowe, a mimo tego zostali wpuszczeni na trybuny. Dobrze się stało?

– Oczywiście, że dobrze. Przecież kibice z Chorzowa, Białegostoku czy jakiejkolwiek innej miejscowości są wolnymi ludźmi. Przyjechali do Łęcznej na mecz, kupili bilet i obejrzeli spotkanie.

Wy jako kibice wspieracie braci po szalu. Z Ruchem się nie przyjaźnicie, a solidarnie z nimi staliście pod bramami i nie zaczęliście prowadzić dopingu, dokąd Niebiescy nie zostali wpuszczeni na stadion.

– Środowiska kibicowskie to na ogół niezwykle lojalni i uczciwi ludzie. Nie musimy się przyjaźnić, by wzajemnie okazywać sobie wsparcie w takich sytuacjach.

Uzgadnialiście to wcześniej czy wyszło spontanicznie?

– Postrzegam to bardziej jako naturalny odruch. Gest solidarności.

Przewodniczący Komisji Ligi powiedział nam: „Kara jest nakładana na klub i dotyczy zakazu organizowania wyjazdów „zorganizowanych” grup kibiców, tj. m.in. grup prowadzących zorganizowany doping z sektora przeznaczonego dla kibiców drużyny przyjezdnej”. Nie sądzi pan, że to trochę mydlenie oczu, bo w rzeczywistości komisja jest bezradna w takich sytuacjach?

– Postawmy sprawę jasno. Zgodnie z literą prawa bezradna jest zarówno Komisja Ligi, kluby, jak i policja, bo zakazy nakładane na kluby są na mocy prawa związkowego. Natomiast nikt nie może Kowalskiemu czy Nowakowi zabronić, o ile nie posiada zakazu stadionowego, wsiąść w samochód prywatny, pojechać do miasta X, kupić w kasie bilet na mecz i wejść na stadion. Oczywiście po wypełnieniu absurdalnej procedury, czyli pozostawienia swojego imienia, nazwiska, nr PESEL i wizerunku. Zmienną pozostaje jedynie to, ilu takich Kowalskich czy Nowaków zechce pojechać.

Sprawą zainteresowała się natomiast policja, która wszczęła postępowanie przygotowawcze odnośnie meczu z Jagiellonią. Mogło dojść wówczas do jakichś nieprawidłowości?

– Tych spraw nie komentuję, wierzę natomiast w zdrowy rozsądek z obu stron.

Kara dla Ruchu był najsurowszą od lat w polskiej piłce, a tymczasem Niebiescy byli w Łęcznej, w najbliższy weekend będą w Gliwicach. Nie ma obawy, że kibice widząc, że tak naprawdę są bezkarni będą rozrabiali na trybunach?

– Będą w Gliwicach i zakładam, że jeśli wyrażą taką chęć, będą na wszystkich pozostałych jedenastu spotkaniach, na które otrzymali zakaz.

A wyobraża pan sobie sytuację, że Ruch mimo wzajemnych animozji na podobnych zasadach jedzie na mecz z Legią albo Górnikiem Zabrze?

– Będziemy mieli okazję sprawdzić w 23 i 24 kolejce rozgrywek.

Za przewinienia kilkudziesięciu osób cierpi większa grupa kibiców. Odpowiedzialność zbiorowa to w ogóle dobry pomysł? Jak inaczej karać?

– Odpowiedzialność zbiorowa jest w Polsce zabroniona, a mimo wszystko stosowana na wszelkich szczeblach, od władz klubów, przez policję, Komisję Ligi, na wojewodach kończąc. Co do drugiej części pytania – zanim zaczniemy myśleć jak karać, pomyślmy karać w myśl czego? Obecna ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych była szykowana, by opanować w Polsce chuligaństwo przed EURO 2012. Te przepisy dzisiaj w większości przypadków są oderwane od rzeczywistości. Mieliśmy ostatnio do czynienia z nowelizacją, która dodatkowo zaostrza i tak przesadzone już przepisy dotyczące kibiców.

Poprawki weszły w życie w tym tygodniu. Co tak naprawdę zmieniają?

– W ustawie zapisano zmiany ułatwiające klubom organizowanie imprez, między innymi zdjęcie z klubu obowiązku gromadzenia wizerunku kibiców. Są też regulacje dotyczące powrotu do „legalności” miejsc stojących na stadionach. Mamy też do czynienia z absurdem, w myśl którego za czyn o charakterze chuligańskim można otrzymać zakaz stadionowy, nawet jeśli czyn w żaden sposób nie ma związku z meczem.

Kara na Ruch została nałożona za rozróby na stadionie w Krakowie, ale często kluby karane są także za używanie środków pirotechnicznych. To kontrowersyjny temat, bo nawet prezes Zbigniew Boniek jest za racami.

– Nie wystarczy za czymś być, trzeba jeszcze coś w tym kierunku robić. A kto może mieć większy wpływ na pirotechnikę na stadionach niż zaprzyjaźniony z władzami UEFA prezes PZPN? Poza tym kibice wcale nie oczekują legalizacji pirotechniki, tylko jej depenalizacji. Dzisiaj za racę na meczu można trafić na trzy miesiące bezwzględnego aresztu. Za potrącenie pieszego na przejściu po czynnościach wraca się do domu. Pytanie, co stanowi większe zagrożenie?

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

PKO BP EKSTRAKLASA
25. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Motor Lublin 4-0
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2-1
Pogoń Szczecin - Cracovia 5-2
Puszcza Niepołomice - Piast Gliwice 2-1
Radomiak Radom - Lechia Gdańsk 2-1
Raków Częstochowa - Legia Warszawa 3-2
Stal Mielec - Śląsk Wrocław 1-4
Widzew Łódź - GKS Katowice 1-0
Zagłębie Lubin - Korona Kielce 1-1

Tabela:

1. Raków 25 52 37-16
2. Jagiellonia 25 51 47-30
3. Lech 25 50 47-21
4. Pogoń 25 43 41-28
5. Legia 25 40 48-35
6. Górnik 25 40 36-29
7. Cracovia 25 38 44-39
8. Motor 25 36 35-44
9. Katowice 25 33 33-31
10. Piast 25 33 26-26
11. Korona 25 33 24-31
12. Radomiak 25 31 34-39
13. Widzew 25 30 28-39
14. Puszcza 25 25 24-35
15. Stal 25 23 26-38
16. Zagłębie 25 23 21-38
17. Lechia 25 21 26-44
18. Śląsk 25 18 25-39

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!