MKS Perła Lublin sobotnim meczem z Arką Gdynia (godz. 18) rozpoczyna sezon. Podopieczne Roberta Lisa są głównymi faworytkami do zdobycia mistrzostwa Polski
Poprzedni sezon Perła Lublin zakończyła z trzema koronami. Podopieczne Roberta Lisa wygrały zarówno rozgrywki Superligi, jak i Pucharu Polski oraz Challenge Cup. O powtórzenie takich wyników będzie bardzo trudno, ale kibice nad Bystrzycą mają prawo wymagać od swoich podopiecznych dominacji na krajowym podwórko. O sukcesy w Europie może być jednak już dużo ciężej, bo Liga Mistrzyń to jednak znacznie wyższy poziom niż Challenge Cup. – Gwarantuję kibicom jedną rzecz. W każdym meczu będziemy walczyć o zwycięstwo i ani przez moment nie spuścimy głów. Nie zagwarantuję konkretnych wyników. Rozliczycie nas pod koniec maja – powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji drużyny Robert Lis.
Perła w lecie przeszła kadrową rewolucję. Robert Lis był zmuszony odmłodzić zespół, bo z klubem pożegnało się kilka doświadczonych zawodniczek. Kristina Reprelewska i Małgorzata Rola zakończyły swoje bogate kariery, a z klubu odeszły także Joanna Drabik, Aleksandra Zaleśny, Alesia Mihdaliova i Kamila Skrzyniarz. W ich miejsce przyszły zawodniczki znacznie młodsze, które jednak w większości są reprezentantkami Polski.
Która z nich to największe wzmocnienie? Mecze sparingowe pokazały, że kluczową postacią będzie Joanna Szarawaga. 24-letnia obrotowa w przeszłości grała już w Lublinie, ale nie spełniała pokładanych w niej nadziei. Odeszła do Gdyni, gdzie poczyniła kolosalny postęp. Teraz wraca do hali Globus jako zawodniczka dużo bardziej świadoma. Szarawaga ma wejść w buty Joanny Drabik, która przeszła do Siofok KC. Po sparingach widać, że może jej się to udać, choć to inny typ kołowej niż jej poprzedniczka.
Bolączką Perły w poprzednim sezonie był brak możliwości manewru na skrzydłach. Dagmara Nocuń i Małgorzata Rola były niemiłosiernie eksploatowane, ponieważ Robert Lis nie miał dla nich zdrowych zmienniczek. Teraz Roli już w klubie nie ma, ale są za to Patrycja Królikowska, Aneta Łabuda oraz powracająca po przerwie macierzyńskiej Agnieszka Kowalska. Jeżeli tylko szybko wejdą w zespół, to skrzydła mogą być olbrzymim atutem Perły w tym sezonie.
Warto również wspomnieć o nowych rozgrywających – Ewie Urtnowskiej i Mii Moldrup. Spore nadzieje wiąże się zwłaszcza z Dunką, ale w sparingach widać było, że potrzebuje jeszcze sporo czasu na dostosowanie się do gry Perły. Ma jednak duży potencjał, który predestynuje ją do odgrywania czołowej roli w Superlidze
Jutrzejszy mecz z Arką Gdynia (dawny GTPR), chociaż ligowy, to przez sztab szkoleniowy będzie zapewne potraktowany jako oficjalny test przed zaplanowanym na następny weekend turniejem kwalifikacyjnym Ligi Mistrzyń. Arka to bowiem cień dawnej drużyny, która potrafiła nawet sięgnąć po mistrzostwo Polski, więc zwycięstwo w tym meczu jest obowiązkiem. W lecie z klubu odeszła większość znaczących zawodniczek. W ich miejsce sprowadzono juniorki i szczypiornistki z I ligi. Wyjątkiem są jedynie Beata Kowalczyk, Katarzyna Kołodziejska i Aleksandra Dorsz. Marzeniem Arki jest utrzymanie się w lidze, a w klubie nawet nikt nie wspomina o zakończeniu sezonu w górnej połowie tabeli.
MKS Perła Lublin
Prezes zarządu SPR Lublin S.S.A: Mariusz Szmit. Dyrektor zarządzający: Marcin Bielski. Trener: Robert Lis. Asystentka trenera: Izabela Puchacz. Trener bramkarek: Piotr Dropek. Fizjoterapeuci: Tomasz Pietras i Damian Śliwa. Lekarz drużyny: dr Jacek Walawski.
Bramkarki: Aleksandra Januchta (96), Weronika Gawlik (86), Gabriela Besen (96, Chorwacja).
Rozgrywające: Marta Gęga (86), Aleksandra Rosiak (97), Kinga Achruk (89), Walentyna Nieściaruk (88, Białoruś), Małgorzata Stasiak (88), Ewa Urtnowska (92), Mia Moldrup (91, Dania).
Skrzydłowe: Agnieszka Kowalska (88), Dagmara Nocuń (96), Patrycja Królikowska (92), Aneta Łabuda (95).
Obrotowe: Sylwia Matuszczyk (92), Joanna Szarawaga (94).
Przybyły: Królikowska (Pogoń Szczecin), Łabuda i Szarawaga (obie Arka Gdynia), Urtnowska (Toulon Saint Cyr Var Handball, Francja), Moldrup (Neckarsulmer SU, Niemcy)
Ubyły: Kristina Repelewska i Małgorzata Rola (obie zakończyły kariery), Alesia Mihdaliova i Kamila Skrzyniarz (obie szukają klubu), Aleksandra Zaleśny (Piotrcovia Piotrków Trybunalski), Joanna Drabik (Siofok KC, Węgry).
Terminarz I rundy Superligi
1-2 września: UKS PCM Kościerzyna – Korona Handball Kielce * Energa AZS Koszalin – KPR Ruch Chorzów * MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski – Kram Start Elbląg * MKS Perła Lublin – Arka Gdynia (sobota, godz. 18) * KPR Gminy Kobierzyce – SPR Pogoń Szczecin * Metraco Zagłębie Lubin – KPR Jelenia Góra. 12 września: Start – Perła. 15-16 września: Perła – Ruch. 19 września: Kościerzyna – Perła. 6-7 października: Perła – Energa. 13-14 października: Piotrcovia – Perła. 20-21 października: Perła – Korona. 24 października: Perła – Kobierzyce. 3-4 listopada: Zagłębie – Perła. 10-11 listopada: Perła – Jelenia Góra. 14 listopada: Pogoń – Perła.
Runda rewanżowa rozpocznie się 5 stycznia i potrwa do 16 marca. Po niej zespoły zostaną podzielone na dwie szóstki walczące o miejsca 1-6 i 7-12. Ekipy w tych grupach rozegrają 10 kolejek. Pierwsza jest zaplanowana na 30-31 marca, a ostatnia na 25 maja.