Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

27 listopada 2021 r.
20:02

Tour de Pologne znowu zawita do województwa lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
(fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę poznaliśmy trasę 79. Tour de Pologne. Tym razem zawody wystartują 30 lipca w Kielcach, a zakończą się 5 sierpnia w Krakowie. Kolarze będą jednak rywalizowali także w województwie lubelskim. Pierwszy etap wyścigu zakończy się w Lublinie. Ale to nie koniec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolarze w wyścigu Tour de Pologne uczestniczą już od 1928 r., a w tym czasie ta niezwykle prestiżowa impreza doczekała się już 78 edycji. W tym czasie oczywiście były też lata chude, zwłaszcza w momencie, kiedy środowisko kolarskie zdominował Wyścig Pokoju. Od lat 90-tych Tour de Pologne to jednak impreza numer 1 w naszym kraju, która co roku przyciąga na trasę mnóstwo gwiazd z całej Europy.

Nie inaczej było w tym roku, kiedy to wyścig zawitał do województwa lubelskiego. W naszym regionie rozegrano dwa etapy. Pierwszy, ze startem w Lublinie i metą w Chełmie wygrał Niemiec Phil Bauhaus. Drugi, który ruszał w Zamościu, a kończył się w Przemyślu zakończył się triumfem Portugalczyka Joao Almeidy. Zawodnik Deceuninck-Quick Step właśnie na Podkarpaciu zapewnił sobie triumf w całym wyścigu. Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski, w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce.

W sobotę Czesław Lang ogłosił trasę Tour de Pologne 2022. Impreza rozpocznie się 30 lipca w Kielcach. Już na pierwszym etapie peleton wjedzie do województwa lubelskiego, a finiszować będzie w stolicy regionu. Licząca 221 km trasa będzie prowadzić m.in. przez Kazimierz Dolny nad Wisłą czy Miłocin. Na 173 km w Wylągach kolarze powalczą na premii górskiej trzeciej kategorii.

W Lublinie cykliści zbyt długo nie zabawią, bo już kolejnego dnia muszą pojawić się na starcie w Chełmie. Później pojadą m.in. przez Żmudź, Hrubieszów, Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn aż finiszują w Zamościu. Po drodze czekają ich trzy lotne premie, a także dwie premie górskie.

Województwo lubelskie kolarze opuszczą 1 sierpnia. Zanim się z nami pożegnają, to pojawią się jeszcze w Modliborzycach czy Janowie Lubelskim, gdzie zresztą jest zaplanowany lotny finisz. Meta tego odcinka jest zaplanowana w Przemyślu.

W kolejnych dniach zawodnicy przeniosą się na południe Polski. Wyścig powinien rozstrzygnąć się na 4 lub 6 etapie. 2 sierpnia kolarze pojadą z Leska do Sanoka, a po drodze będą zmagać się z wieloma podjazdami. Dwa dni później czeka ich natomiast jazda indywidualna na czas z metą w Bukowinie Tatrzańskiej. Morderczy podjazd na pewno wpłynie na klasyfikację generalną, a na ten odcinek będą zwrócone oczy kibiców w całym kraju.

- 90 procent trasy Tour de Pologne 2022 było już ustalone pod koniec 78. edycji, która zakończyła się zwycięstwem João Almeidy. Nad nową trasą pracowaliśmy już od kilku miesięcy. Teraz jak zwykle będziemy ją dopieszczać, aby dostarczyć wspaniałych wrażeń kolarzom, drużynom i naszym zagorzałym kibicom – powiedział na stronie tourdepologne.pl Czesław Lang.

– Etap do Lublina może być takim typowym dla sprinterów, ale już na drugim etapie końcówka pnie się w górę, więc będzie ciężko i ciekawie. Później etapy są już mocno pofałdowane, eksplozywne, pełne krótkich podjazdów. Te profile przypominają trochę ardeńskie klasyki, a ponadto trzeba pamiętać o długich dystansach, które spowodują, że będzie się kumulowało zmęczenie. Górska „czasówka” może sprawić, że na zakończenie wyścigu będą większe niż zwykle różnice pomiędzy zawodnikami.  To, że trasa została zaprezentowana dużo wcześniej niż zwykle może z pewnością sprawi, że organizatorzy będą mogli po prostu lepiej się do wyścigu przygotować. Dla drużyn również jest to bardziej wygodne, bo można wtedy wziąć pod uwagę ten wyścig podczas planowania całego sezonu – powiedział na antenie TVP Sport Tomasz Marczyński, wielokrotny reprezentant Polski w kolarstwie.

Trasa 79. Tour de Pologne UCI WorldTour

30 lipca: 1. etap, Kielce – Lublin (221 km)

31 lipca: 2. etap, Chełm – Zamość (204 km)

1 sierpnia: 3. etap, Kraśnik – Przemyśl (230 km)

2 sierpnia: 4. etap, Lesko – Sanok (177 km)

3 sierpnia: 5. etap, Łańcut – Rzeszów (205 km)

4 sierpnia : 6. etap, Szaflary – Bukovina Resort (jazda ind. na czas, 15,4 km)

5 sierpnia: 7. etap, Skawina – Kraków (175 km)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

PKO BP EKSTRAKLASA
26. KOLEJKA

Wyniki:

Motor Lublin - Stal Mielec 4-1
Śląsk Wrocław - Lech Poznań 3-1
GKS Katowice - Górnik Zabrze 2-1
Piast Gliwice - Widzew Łódź 0-2
Korona Kielce - Radomiak Radom 1-3
Zagłębie Lubin - Raków Częstochowa 0-2
Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 0-0
Cracovia - Puszcza Niepołomice 3-1
Lechia - Jagiellonia 1-0

Tabela:

1. Raków 26 55 39-16
2. Jagiellonia 26 51 47-31
3. Lech 26 50 48-24
4. Pogoń 26 44 41-28
5. Legia 26 41 48-35
6. Cracovia 26 41 47-40
7. Górnik 26 40 37-31
8. Motor 26 39 39-45
9. Katowice 26 36 35-32
10. Radomiak 26 34 37-40
11. Piast 26 33 26-28
12. Korona 26 33 25-34
13. Widzew 26 33 30-39
14. Puszcza 26 25 25-38
15. Lechia 26 24 27-44
16. Stal 26 23 27-42
17. Zagłębie 26 23 21-40
18. Śląsk 26 21 28-40

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!