Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

5 kwietnia 2021 r.
21:46

Wrotki, narty i Igrzyska. Rozmowa z Waldemarem Kołcunem

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
Waldemar Kołcun i Monika Skinder
Waldemar Kołcun i Monika Skinder (fot. Materiały LOZN)

Rozmowa z Waldemarem Kołcunem, prezesem MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski i Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Sezon w biegach narciarskich dobiegł do końca. Jak podsumuje pan ten okres?

– Był najlepszy w naszej historii. Byliśmy najlepsi w przeróżnych klasyfikacjach klubowych. Narciarstwo to sport indywidualny, ale o poziomie pracy szkoleniowej świadczą przede wszystkim klasyfikacje klubowe. Po raz dwunasty z rzędu byliśmy najlepsi w klasyfikacji Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich PZN „O Puchar Grupy Azoty”. O randze tego zestawienia świadczą nagrody, w tym stypendia dla trenerów czy zawodników. Po raz drugi z rzędu wygraliśmy też klasyfikację według punktów współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Zdobyliśmy w niej o prawie 30 procent więcej punktów niż w poprzednim roku. One wchodzą również do klasyfikacji, którą tworzy województwo. W poprzednim roku zajęliśmy w tym rankingu szóste miejsce w regionie, a przecież jesteśmy klubem jednosekcyjnym. Byliśmy najlepsi również w rankingu Polskiego Związku Narciarskiego. To nasze pierwsze zwycięstwo w historii.

Wygraliśmy też klubową klasyfikację mistrzostw Polski młodzików. Wyniki indywidualne też były obiecujące. Naszą największą gwiazdą jest Monika Skinder, która zdobyła mistrzostwo świata juniorek. Warto jednak podkreślić, że to najlepsza seniorka w Polsce w sprincie oraz w biegu na 15 km. Swoje umiejętności w kadrach młodzieżowych rozwijają także Anna Berezecka i Bartosz Cielniak. Oni również odnieśli mnóstwo sukcesów w mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych. Po drodze Berezecka i Karolina Kuć zdobyły srebrny medal mistrzostw Polski w sprincie drużynowym. Naszymi nadziejami na kolejne lata są natomiast młodzicy: Szymon Bełz i Bartosz Kita. Liczę, że oni w przyszłości pójdą w ślady Moniki Skinder.

• W mojej opinii Monika Skinder ma za sobą udany rok. Zdania nie zmieniam nawet mimo rozczarowania, jakim były seniorskie mistrzostwa świata w Oberstdorfie.

– To nie była impreza docelowa. Oczywiście, liczyliśmy na więcej, ale przecież trudno było zbudować dwa szczyty formy. Dla niej najważniejszy był juniorski czempionat, gdzie sięgnęła po złoto w sprincie. Podkreślam również znakomity start Moniki w mistrzostwach Polski, gdzie po raz piąty z rzędu sięgnęła po złoto w sprincie. Była też najlepsza w biegu na 15 km, co było pewnym zaskoczeniem.

• Co pan czuł, kiedy Monika Skinder mijała jako pierwsza linię mety w Vuokatti, gdzie rozgrywane były mistrzostwa świata juniorów?

– Bardzo emocjonalnie podchodzę do wszystkich sukcesów zawodników z Tomaszowa Lubelskiego. Tego dnia poczułem satysfakcję i powiedziałem sobie, że warto było przez tyle lat poświęcać się dla narciarstwa biegowego. Co roku na naszej drodze napotykamy wiele przeszkód. Klub jest ciągle na etapie działalności społecznej. Świetnie byłoby funkcjonować w trybie bardziej zawodowym. Wciąż o wiele rzeczy musimy zadbać sami, często wspólnie z rodzicami czy służbami miejskimi. Po sukcesie Moniki czułem satysfakcję wewnętrzną. Wielu trenerów robi podobną pracę jak my, ale nie każdy ma okazję przeżyć takie chwile.

• Ile lat trzeba było czekać na taki sukces?

– W tej chwili mija 20 lat funkcjonowania klubu. Sam go zresztą zakładałem. W sporcie działam już znacznie dłużej. Już na poziomie szkoły podstawowej dzieliłem pasję sportową na biegi narciarskie i piłkę nożną. Pod koniec szkoły średniej nastąpiło przesilenie na korzyść piłki nożnej: grałem w Tomasovii na poziomie trzecioligowym, a później byłem trenerem. Do futbolu zniechęciły mnie dopiero lata 90-te, kiedy brakowało poszanowania dla pracy trenerskiej. To właśnie wtedy skierowałem swoje zainteresowania w kierunku biegów narciarskich. Zaczęło się od tego, że miałem pomagać trenerowi z Ukrainy, który miał do nas przyjechać. Ostatecznie on nie dojechał, a ja zostałem z tym sam.

• Przypuszczam, że w pierwszych latach sporo musiał pan się uczyć?

– Tak, ale miałem za to świeże spojrzenie na trening. Miałem mnóstwo chęci, a z czasem pojawiły się pierwsze sukcesy. Na początku cieszyliśmy się miejsc w drugiej dziesiątce, a teraz momentami jesteśmy rozczarowani srebrnym medalem. Doświadczenie piłkarskie pomogło mi w treningu, bo korzystałem z niego w pracy szkoleniowej. Starałem się również wprowadzać nowatorskie metody, takie jak letnie treningi na wrotkach szybkich. Monika Skinder w tej dyscyplinie jeździła nawet na mistrzostwa Europy w Portugalii. Wrotki pozwalają nam rozpocząć bardzo wcześnie proces szkolenia. Cały czas staramy się też stworzyć jak najlepszą infrastrukturę do uprawiania narciarstwa biegowego. Zwieńczeniem tego jest fakt, że w strategii rozwoju województwa lubelskiego znalazł się ośrodek narciarstwa biegowego i sportów wrotkarskich w Tomaszowie Lubelskim. Rozpoczynamy właśnie proces jego budowy. Na niego mają składać się sztucznie naśnieżane trasy narciarskie oraz odpowiednie budynki. To będzie wizytówka całej ściany wschodniej. Dzięki temu ośrodkowi Tomaszów Lubelski będzie mógł gościć poważne zawody międzynarodowe. Te wszystkie ruchy są możliwe dzięki sukcesom Moniki Skinder.

• Jaka dyscyplina sportowa jest obecnie pierwszym wyborem dla dzieci w Tomaszowie Lubelskim?

– Pandemia sprawiła, że zainteresowanie biegami narciarskimi wzrosło. Rodzice dostrzegli wartość uprawiania sportu, co przełożyło się na frekwencję na zajęciach. Chłopcy wciąż jednak stawiają na piłkę nożną. Mamy też mocną siatkówkę, więc trwa rywalizacja między tymi sportami. Jest to jednak zdrowa walka i myślę, że dobrze się uzupełniamy. Niektórzy nie mają predyspozycji do gier zespołowych, więc dajemy im możliwości treningu narciarskiego.

• Przyszły sezon i prawdopodobny występ Moniki Skinder w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio sprawi, że MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski będzie klubem spełnionym?

– Myślę, że to będzie wyjątkowy sezon dla całego powiatu tomaszowskiego, który jeszcze nie miał swojego przedstawiciela w Igrzyskach Olimpijskich. Bez względu na końcowy wynik Moniki Skinder, już sam jej udział w tak wielkiej imprezie będzie olbrzymim sukcesem. To dziewczyna, która wychowała się w naszym regionie. Dla niej optymalnym czasem będzie jednak rok 2026. Zrobimy wszystko, aby dobrze przygotować ją do tej imprezy.

• Czy gdzieś poza Tomaszowem Lubelskim można jeszcze uprawiać profesjonalnie narciarstwo biegowe?

– Nie. Tomaszów Lubelski jest jedynym ośrodkiem w województwie lubelskim, gdzie można w sposób profesjonalny uprawiać narciarstwo biegowe. Kiedyś był jeszcze ośrodek w Wojciechowie, ale on wygasł w momencie, kiedy dyrektor miejscowej szkoły odszedł na emeryturę. Profesjonalne narciarstwo wymaga sztucznego naśnieżania, dobrych tras czy armatek. Nie liczę na to, że powstaną nowe ośrodki, bo wiem, jakich wymaga to nakładów finansowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

PKO BP EKSTRAKLASA
21. KOLEJKA

Wyniki:

Cracovia - Korona Kielce 1-1
GKS Katowice - Piast Gliwice 0-0
Górnik Zabrze - Radomiak Radom 3-2
Jagiellonia Białystok - Motor Lublin 3-0
Lech Poznań - Raków Częstochowa 0-1
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice 2-0
Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1-2
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3-0
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk

Tabela:

1. Lech 21 41 37-17
2. Jagiellonia 21 41 41-27
3. Raków 21 40 27-13
4. Legia 21 36 39-25
5. Pogoń 21 36 31-22
6. Cracovia 21 34 38-30
7. Górnik 21 34 30-26
8. Katowice 21 30 30-26
9. Piast 21 29 22-19
10. Motor 21 29 28-35
11. Widzew 21 26 26-33
12. Korona 21 23 18-29
13. Stal 21 22 22-28
14. Zagłębie 20 22 18-29
15. Radomiak 21 21 26-35
16. Puszcza 21 19 19-31
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 21 14 19-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!