Od 1 września przestanie istnieć Wydział Humanistyczny UMCS. W wyniku jego przekształcenia powstaną dwie nowe jednostki.
Wydział Humanistyczny został powołany do życia w sierpniu 1952 roku. Obecnie oferuje 22 kierunki studiów. Od września ich prowadzeniem zajmą się jednak dwie nowe jednostki. Władze uczelni zdecydowały o przekształceniu popularnego „humanika” i utworzeniu Wydziału Historii i Archeologii oraz Wydziału Filologicznego.
– Głównymi przesłankami podziału były zbyt duża dysproporcja dotycząca wielkości Wydziału Humanistycznego w stosunku do innych takich jednostek uczelni, a także wnioski o tego rodzaju podział od samych pracowników – tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. – Rektor po zapoznaniu się z argumentami oraz po licznych spotkaniach z pracownikami Wydziału Humanistycznego, podjął decyzję o przedstawieniu wniosku pod obrady senatu.
Senat jednogłośnie poparł ten pomysł, a zielone światło do przekształcenia dało ostatecznie wydane pod koniec maja zarządzenie w tej sprawie.
– Obecnie są przygotowywane właściwe akty prawne regulujące aspekty funkcjonowania nowych jednostek, trwają także prace konsultacyjne nad podziałem kierunków studiów między jednostkami. Finalizowane są również prace w zakresie funkcjonowania administracji – informuje Adamska.
Wielkiej przeprowadzki nie będzie. – Nowe wydziały pozostaną w dotychczasowym obiekcie mieszczącym się przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a. W tym samym budynku funkcjonuje także Wydział Filozofii i Socjologii – tłumaczy rzeczniczka uczelni. Dodaje, że zmiany nie będą odczuwalne dla studentów. – Kandydaci na studia zaś rekrutują się na poszczególne kierunki studiów, a nie na wydział. Po podjęciu decyzji o przypisaniu poszczególnych kierunków do nowo tworzonych wydziałów, osoby rozpoczynające kształcenie od 1 października, będą już studiować w nowych jednostkach.
Wiadomo już, że ze stanowiskiem pożegna się prof. Robert Litwiński, który od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Humanistycznego.
Kto pokieruje nowymi jednostkami? Wiele wskazuje na to, że władze dziekańskie zostaną wybrane spośród powołanych przez rektora pełnomocników, których zadaniem będzie organizacja nowych wydziałów.
W przypadku Wydziału Filologicznego są to: prof. Barbara Hlibowicka-Węglarz i prof. Jarosław Krajka.
Za przygotowania do stworzenia Wydziału Historii i Archeologii odpowiedzialni są natomiast prof. Joanna Sobisiak i prof. Anna Zakościelna.