Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

11 października 2022 r.
17:22

Nowi mieszkańcy Lublina. Wielu z nich rozpoczęło tutaj studia

Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy”
Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy” (fot. Piotr Michalski)

Studiuje tu 2,5 tys. osób, a większość to Ukraińcy. Wielu z nich zaangażowało się w pomoc uchodźcom wojennym. Dlatego WSPiA oprócz inauguracji nowego roku akademickiego, nagrodziła we wtorek takich wolontariuszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studia na I roku w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie rozpoczęło właśnie 729 osób. Uczelnia chwali się, że liczba studentów w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o około 30 procent. Najpopularniejsze w tym roku kierunki to administracja, zarządzanie i informatyka. Ten ostatni wybrał Kacper Dłużewski z Ostrowca Świętokrzyskiego. – Chodziłem do technikum o kierunku grafika i poligrafia. Chciałem kontynuować edukację na kierunku związanym z informatyką – tłumaczy. Dodaje, że wybór uczelni był poniekąd dziełem przypadku, bo nie dostał się na UMCS. Ale decyzji o rozpoczęciu studiów tutaj nie żałuje. – Słyszałem też dużo dobrego o tej uczelni – dodaje.

Kacper jest studentem z Polski, ale zdecydowana większość uczących się w WSPiA to w tej chwili Ukraińcy. – Będę studiować zarządzanie. Myślę, że to studia dla mnie. Pochodzę z obwodu żytomierskiego w Ukrainie – mówi Diana Kryvoshei, która była jedną z immatrykulowanych dziś studentek.

Nowi mieszkańcy

Atak Rosji na Ukrainę 24 lutego nie pozostał na uczelni bez echa. Wiele osób zaangażowało się w działania Lubelskiego Komitetu Pomocy Ukrainie. I to oni zostali we wtorek przez uczelnię wyróżnieni. Medale i dyplomy dostało kilkunastu studentów, pracownicy uczelni oraz instytucje.

Dr Maria Mazur, dziekan kierunku stosunki międzynarodowe (fot. Piotr Michalski)

Największymi brawami nagrodzono dr Marię Mazur, dziekan kierunku stosunki międzynarodowe.

– To Maria drugiego dnia wojny przeprowadziła do komitetu swoje studentki i studentów. To Maria będąc koordynatorką największej hali noclegowej, zapewniała uchodźczyniom poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. To Maria jako lektorka języka polskiego pomagała stawiać pierwsze kroki nowym mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta. To wreszcie Maria ruszyła o każdej porze dnia i nocy na najtrudniejsze interwencje i robi to nadal – mówiła Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber, która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nowi mieszkańcy”.

Dąbrowska mówiła o pomocy uciekinierom przed wojną w Ukrainie, ale podkreślała, że nie tylko o nich trzeba mówić jako o uchodźcach. Przypomniała sytuację z sierpnia 2021 roku, kiedy Afgańczycy przez dwa miesiące koczowali blokowani na ziemi pomiędzy granicą Polski, a Białorusi.

– Ani oni, ani inni uciekinierzy z Syrii, Iraku, Afganistanu, Demokratycznej Republiki Konga nie doczekali się w Polsce uznania za uchodźców. Wymyślano im tożsamości, zniekształcano twarze, wypychano poza granicę, odwracano oczy i odmawiano praw. Przez wiele dni i nocy grupką kilku osób ruszaliśmy z Lublina na granicę, aby ratować ich życia. Dla politycznej wygody są nazywani nielegalnymi imigrantami, ale w świetle międzynarodowego prawa to uchodźcy i to ważne, aby tak o nich mówić – powiedziała Anna Dąbrowska.

Prezeska Homo Faber przekonywała, że każda osoba uciekająca przed wojną, autorytarnym reżimem, torturami czy głodem ma prawo do azylu i szukania bezpiecznego miejsca dla siebie i swojej rodziny. – Tym miejscem może być Lublin – powiedziała.

A dr Maria Mazur radziła wolontariuszom: – Pamiętajcie, ta wojna trwa i nasza pomoc będzie potrzebna i jutro i pojutrze. A z pomaganiem jest jak z maseczką w samolocie. Najpierw zakładamy sobie, a później dziecku. Pamiętajcie, że wy też jesteście ważni. Wasza pomoc jest potrzebna, natomiast żeby pomagać, trzeba być w dobrej kondycji. Trzeba zadbać o własne studia, o pracę, dbać o siebie. Kiedy zostaje odrobina czasu, to wtedy przychodzimy i pomagamy – powiedziała dr Maria Mazur.

Inauguracja roku akademickiego na WSPiA

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium