Politechnika Lubelska uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Na 21 kierunkach kształci się tu blisko 8 tysięcy studentów. 2,7 tys. z nich rozpoczęło właśnie naukę na pierwszym roku studiów.
Zajęcia na uczelni technicznej – podobnie jak w przypadku większości szkół wyższych w Lublinie – odbywają się w formie hybrydowej. W uczelnianych murach organizowane są ćwiczenia i zajęcia praktyczne, zaś wykłady prowadzone są w formule online. Plany zajęć zostały jednak przygotowane tak, by w razie potrzeby możliwe było jak najszybsze przejście na naukę zdalną. W takiej sytuacji stacjonarnie miałyby jednak wciąż odbywać się zajęcia w laboratoriów, do których niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu.
W tegorocznej rekrutacji chęć studiowania na Politechnice Lubelskiej wyraziło prawie 7 tysięcy osób. - Strzałem w dziesiątkę okazały się nowe kierunki studiów: inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria multimediów oraz inżynieria i analiza danych. Przygotowane na podstawie analizy runku pracy i zapotrzebowania zgłaszanego przez otoczenie społeczno-gospodarcze, cieszyły się większym zainteresowaniem niż liczba miejsc wynikająca z limitu przyjęć – podkreślał podczas inauguracji rektor, prof. Zbigniew Pater.
W tym roku akademickim jednym z największych wyzwań stojących przed uczelnią będzie nadchodząca ewaluacja jakości działalności naukowej. - Przyznawane będą kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zaś zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych. Ufając w nasze dotychczasowe osiągnięcia i solidne przygotowanie do nadchodzącej oceny, jestem pewny, że osiągniemy dobre, jeżeli nie świetne rezultaty – podsumował rektor.