Studia z wychowania fizycznego planuje uruchomić Uniwersytet Przyrodniczy we współpracy z UMCS. Miałby to być pierwszy wspólny kierunek stworzony w ramach Związku Uczelni Lubelskich.
Związek powstał pod koniec 2017 roku. Należą do niego UMCS, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy, a wkrótce swoje członkostwo ma sformalizować Uniwersytet Medyczny. Współpraca miała dotyczyć m.in. prowadzenia wspólnych kierunków studiów, choć do tej pory nie informowano o konkretnych planach. Podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym rektor uczelni prof. Krzysztof Kowalczyk zapowiedział jednak, że jeden z pomysłów dotyczy stworzenia wspólnymi siłami studiów z wychowania fizycznego.
– Prace związane z uruchomieniem tego kierunku wychowanie fizyczne trwają, ale w tej chwili nie możemy powiedzieć kiedy zostaną zakończone. Chcemy ten kierunek realizować w ramach Związku Uczelni Lubelskich. Odpowiednie uchwały w tej sprawie muszą przyjąć senaty naszych uczelni. Bardzo chcielibyśmy móc rozpocząć rekrutację od roku akademickiego 2022/23 – mówi nam prof. Kowalczyk.
Uniwersytet Przyrodniczy, który w tym przedsięwzięciu ma odgrywać wiodącą rolę, kierunek chce uruchomić we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Zajęcia miałaby prowadzić kadra obu szkół wyższych w oparciu o bazę sportową uczelni przyrodniczej.
Chodzi tu głównie o kompleks przy ul. Głębokiej z basenem i pełnowymiarową halą do siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej. W planach jest także korzystanie z obiektów miejskich, m.in. stadionu lekkoatletycznego czy boisk piłkarskich. Program studiów jest już gotowy.
– To byłby czytelny sygnał, że Związek Uczelni Lubelskich dynamicznie funkcjonuje i nasza współpraca to nie są tylko słowa – podkreśla rektor Kowalczyk. I dodaje: – Myślę, że taki kierunek w Lublinie spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Absolwenci mogliby pracować jako nauczyciele wychowania fizycznego oraz w branży fitness jako trenerzy i doradcy personalni. Ludzie dziś poświęcają zbyt dużo czasu na pracę statyczną. Zajęcia ruchowe i aktywność fizyczna mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Ale często istnieje potrzeba osoby odpowiednio wykształconej, która ułoży program zajęć i poprowadzi treningi we właściwy sposób. Studenci po ukończeniu nauki nie mieliby problemu ze znalezieniem pracy tutaj, na terenie naszego województwa.
UMCS o pomyśle na razie wypowiada się w tej kwestii oszczędnie, ale potwierdza plany uruchomienia wspólnego kierunku od kolejnego roku akademickiego.
– Sam pomysł wydaje się niezwykle istotny, w szczególności w kontekście zwiększonego zapotrzebowania na aktywność fizyczną w dobie pandemii. Aktualnie działania związane z uruchomieniem tego kierunku są w fazie wstępnej organizacji, w najbliższym czasie planujemy w ramach Związku Uczelni Lubelskich spotkanie prorektorów w tej sprawie – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka największego lubelskiego uniwersytetu.
WF
• Studia z wychowania fizycznego w naszym regionie od lat prowadzi filia warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, a przed dwoma laty w swoim Wydziale Zamiejscowym w Puławach uruchomił UMCS.
• W Lublinie ten kierunek – tylko na studiach licencjackich – oferuje niepubliczna Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.