Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

21 października 2021 r.
19:27

Studia w Lublinie. UMCS i Uniwersytet Przyrodniczy otworzą wspólny kierunek

15 0 A A
Jeden z pomysłów dotyczy stworzenia wspólnymi siłami studiów z wychowania fizycznego
Jeden z pomysłów dotyczy stworzenia wspólnymi siłami studiów z wychowania fizycznego (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Studia z wychowania fizycznego planuje uruchomić Uniwersytet Przyrodniczy we współpracy z UMCS. Miałby to być pierwszy wspólny kierunek stworzony w ramach Związku Uczelni Lubelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Związek powstał pod koniec 2017 roku. Należą do niego UMCS, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy, a wkrótce swoje członkostwo ma sformalizować Uniwersytet Medyczny. Współpraca miała dotyczyć m.in. prowadzenia wspólnych kierunków studiów, choć do tej pory nie informowano o konkretnych planach. Podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym rektor uczelni prof. Krzysztof Kowalczyk zapowiedział jednak, że jeden z pomysłów dotyczy stworzenia wspólnymi siłami studiów z wychowania fizycznego.

– Prace związane z uruchomieniem tego kierunku wychowanie fizyczne trwają, ale w tej chwili nie możemy powiedzieć kiedy zostaną zakończone. Chcemy ten kierunek realizować w ramach Związku Uczelni Lubelskich. Odpowiednie uchwały w tej sprawie muszą przyjąć senaty naszych uczelni. Bardzo chcielibyśmy móc rozpocząć rekrutację od roku akademickiego 2022/23 – mówi nam prof. Kowalczyk.

Uniwersytet Przyrodniczy, który w tym przedsięwzięciu ma odgrywać wiodącą rolę, kierunek chce uruchomić we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Zajęcia miałaby prowadzić kadra obu szkół wyższych w oparciu o bazę sportową uczelni przyrodniczej.

Chodzi tu głównie o kompleks przy ul. Głębokiej z basenem i pełnowymiarową halą do siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej. W planach jest także korzystanie z obiektów miejskich, m.in. stadionu lekkoatletycznego czy boisk piłkarskich. Program studiów jest już gotowy.

– To byłby czytelny sygnał, że Związek Uczelni Lubelskich dynamicznie funkcjonuje i nasza współpraca to nie są tylko słowa – podkreśla rektor Kowalczyk. I dodaje: – Myślę, że taki kierunek w Lublinie spotkałby się z dużym zainteresowaniem. Absolwenci mogliby pracować jako nauczyciele wychowania fizycznego oraz w branży fitness jako trenerzy i doradcy personalni. Ludzie dziś poświęcają zbyt dużo czasu na pracę statyczną. Zajęcia ruchowe i aktywność fizyczna mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Ale często istnieje potrzeba osoby odpowiednio wykształconej, która ułoży program zajęć i poprowadzi treningi we właściwy sposób. Studenci po ukończeniu nauki nie mieliby problemu ze znalezieniem pracy tutaj, na terenie naszego województwa.

UMCS o pomyśle na razie wypowiada się w tej kwestii oszczędnie, ale potwierdza plany uruchomienia wspólnego kierunku od kolejnego roku akademickiego.

– Sam pomysł wydaje się niezwykle istotny, w szczególności w kontekście zwiększonego zapotrzebowania na aktywność fizyczną w dobie pandemii. Aktualnie działania związane z uruchomieniem tego kierunku są w fazie wstępnej organizacji, w najbliższym czasie planujemy w ramach Związku Uczelni Lubelskich spotkanie prorektorów w tej sprawie – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka największego lubelskiego uniwersytetu.

WF

• Studia z wychowania fizycznego w naszym regionie od lat prowadzi filia warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, a przed dwoma laty w swoim Wydziale Zamiejscowym w Puławach uruchomił UMCS.

• W Lublinie ten kierunek – tylko na studiach licencjackich – oferuje niepubliczna Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. W. Pola.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium