– To będzie elitarna klasa – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO, w której powstanie jedyna w regionie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo. Od września ma się w niej uczyć maksymalnie 15 uczniów.
– „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” jest to profil klasy zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt – zaznacza Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku. – To nie będzie klasa mundurowa. Osoby, które skończą taka klasę mogą podjąć dalszą naukę w zakresie cyberbezpieczeństwa nie tylko na uczelniach wojskowych a także cywilnych. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje preferencje dla absolwentów klas CYBER.MIL przy przyjęciu na Wojskową Akademię Techniczną. I dodaje: Absolwenci nie będą żołnierzami w potocznym rozumieniu, tylko pracownikami cywilnymi zajmującymi się odpieraniem cyberataków. To jest elitarny zawód przyszłości. Myślę, że pracowników wykształconych w tym kierunku będzie potrzebować niemal każda firma.
I LO w Świdniku będzie jedną z 16 szkół w Polsce, jedyną w województwie lubelskim, w której od przyszłego roku szkolnego będzie realizowany pilotażowy program – „CYBER.MIL z klasą”.
Program, jak ogłasza szkoła, zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.
– W tej klasie będzie realizowany program liceum ogólnokształcącego tak jak w każdej innej klasie z rozszerzoną informatyką, matematyką i językiem angielskim – zapowiada dyrektor świdnickiego I LO. – To będzie elitarna klasa, ze zdolnymi uczniami, którzy m.in. osiągnęli bardzo dobre wyniki z egzaminu ośmioklasisty.
W klasie realizowane będą przedmioty specjalistyczne dotyczące m.in. historii kryptografii, podstawy algorytmiki a także zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia specjalistyczne będą prowadzone przez pracowników naukowych wyższych uczelni. W programie planowane są też wyjazdy do instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
– Będziemy współpracować z Katedrą Cyberbezpieczeństwa Instytutu Informatyki UMCS. Obecnie rozmawiamy też o współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej – przyznaje dyrektor Stanisław Stefańczyk.
W świdnickiej klasie o profilu cyberbezpieczeństwa ma się uczyć maksymalnie 15 osób. Dla uczniów zamiejscowych zagwarantowany jest internat.
Szkoły, w których będzie realizowany pilotażowy program musiały spełniać szereg kryteriów formalnych postawionych przez MON m.in. posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym.
– Pod uwagę brane były też wyniki uczniów na egzaminie maturalnym. Trzeba było też uzyskać zgodę organu prowadzącego szkołę – w naszym przypadku Starostwa Powiatowego w Świdniku – dodaje dyrektor I LO. – Urząd pokryje bowiem 20 proc. kosztów programu – chodzi o stworzenie i wyposażenia pracowni komputerowej, a także zatrudnienie specjalistów, z których pomocy będziemy korzystać.
Nadzór nad realizacją programu będzie pełnić Wojskowa Akademia Techniczna i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Szkoły będą też współpracować z Regionalnym Centrum Informatyki w Krakowie – zaznacza dyrektor I LO w Świdniku.