Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 lipca 2020 r.
19:17

Świdnik. Młodzi radni przeciwko decyzji burmistrza. „Bezczelne zachowanie”

61 6 A A
I Nadzwyczajna Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik
I Nadzwyczajna Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik (fot. Piotr Michalski)

To nie była ani zagrywka polityczna ani manipulacja. To był głos młodzieży – podsumował poniedziałkową burzliwą dyskusję na temat zmiany kryteriów dotyczących przyznawania stypendiów Jakub Podkański, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. Problem w tym, że dyskusja dotyczyła przede wszystkim pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oburzenie środowiska, widoczne m.in. w mediach społecznościowych i dyskusja wybuchła po tym jak Rada Miasta Świdnik, na wniosek burmistrza zmieniła kryteria przyznawania stypendiów uczniom szkół ponadpodstawowych za wyniki w nauce. W poprzednich latach pieniądze mógł otrzymać każdy uczeń, który wypracował średnią co najmniej na poziomie 5.0. Po wprowadzonych zmianach próg wynosi 5.30.

„Wszystko w porządku i zrozumiałe ale to niesprawiedliwe, że młodzież dowiedziała się o tym po fakcie” – napisała Kw Asia.

„Szkoda, że oszczędności robi się na edukacji. I w takim stylu.” – skomentowała pani Anna.

„Prawda jest inna. Nauczyciele (nie wszyscy oczywiście) znacznie zawyżają oceny, co niekoniecznie idzie w parze z wiedzą i włożonym wkładem pracy przez ucznia. Stąd zwiększenie liczby osób do ewentualnego stypendium i brak spięcia budżetu.” – napisał zaś pan Janusz.

Zmiany (nie tylko dotyczące stypendiów) zostały wprowadzone w związku z sytuacją związaną z koronawirusem. „Pandemia spowodowała spadki w dochodach bieżących, co musiało spowodować cięcia w wydatkach bieżących.” – tłumaczył kilka dni temu na Facebooku Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, wyjaśniając jednocześnie że pieniądze na stypendia nie mogą pochodzi z puli tych na inwestycje.

W sprawę włączyli się też młodzi radni. I „w związku z zaistniałą sytuacją” została zwołana na poniedziałek I Nadzwyczajną Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik, aby „przedstawić propozycję rozwiązania problemu, który dotknął lokalnej młodzieży”.

Starsi uczniowie mają bowiem żal do władz miasta, m.in. dlatego, że zmiany zostały wprowadzone trzy tygodnie po zakończeniu roku szkolnego i że dotyczą tylko uczniów szkół ponadpodstawowych, bez podstawówek.

Dlatego też Młodzieżowa Rada przegłosowała w poniedziałek stanowisko, w którym proponują „pozostanie przy dotychczasowym progu przyznawania stypendium przy jednoczesnym zmniejszeniu kwoty wypłacanego świadczenia o 20 proc. wszystkim uprawnionym, uzdolnionym uczniom”. „To rozwiązanie pozwoli na przyznanie stypendium wszystkim uczniom, którzy przez cały rok się o nie starali.” – czytamy w stanowisku młodzieży.

Kompromisu nie udało się jednak wypracować, choć dyskusja towarzysząca obradom była burzliwa, nie brakowało też emocjonalnych wypowiedzi i to z obu stron.

– Najpierw myślałam, że stypendiów w ogóle nie będzie – zaznaczyła jedna z uczennic (średni ocen 5.29), który przyznała, że podjętą decyzją władz czuje się skrzywdzona. Zwróciła też uwagę na termin podęcia decyzji, po zakończeniu roku szkolnego. – To zachowanie w moim odczuciu jest bezczelne – stwierdziła. – Przepraszam, że to mówię, dla takie są realia.

– Szacunek to jest sprężenie zwrotne – skomentował wystąpienie uczennicy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, który podkreślił, że nikogo nie obraża stwierdzeniem „bezczelne”. Oznajmił też, że czuje niezaproszony na posiedzenie, a „zawezwany”.

Odpowiedział też na zarzut, że sprawy zmiany kryteriów stypendiów nikt z młodymi nie konsultował. – A które to jest spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta? – dopytywał burmistrz i od razu odpowiedział. – Trzecie a mija drugi rok kadencji. Za przykład podał Radę Seniorów, która „spotyka się regularnie”.

Burmistrz wyjaśnił również, że stypendia są „zadaniem fakultatywnym gminy, czyli nieobowiązkowym”. Na zarzut o tym, że prawo nie działa wstecz odpowiedział: Jest też zasada, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Ale rozumiem, że tego nie bierzemy pod uwagę – skomentował Waldemar Jakson. Nie zgodził się, też ze stwierdzeniem, że młodzi nie uczą się dla pieniędzy.

– Wszelkie głosy temu zaprzeczają – zauważył burmistrz Świdnika.

  W posiedzeniu uczestniczyli też niektóry radni. Swoją opinie przedstawili ci z opozycji, dlatego pojawił się też zarzut o manipulowanie młodymi i rozgrywki polityczne.

Posunięcia władz krytykował m.in. Waldemar Białowąs, radny Koalicji Obywatelskiej, który bronił młodych i zaproponował, aby ponownie „usiąść do stołu”. A radny Robert Syryjczyk (KO) stwierdził, że „nie zmienia się reguł w trakcie gry”. – Rozumiem, że jest trudna sytuacja, ale kwota 20 tys. zł jest kwotą na którą stać miasto – ocenił.

Do sprawy odniósł się też Jakub Soszyński, radny Młodzieżowej Rady Miasta (średnia ocen 5.09). Otwarcie przyznał, że od kolegów usłyszał, pytanie o to czy warto było się tak starać.

– Młodzież nie uczy się dla pieniędzy, ale to jest motor napędowy – przyznał.  

Władze Świdnika decyzji prawdopodobnie już nie zmienią. – Propozycja burmistrza zaakceptowana przez radę jest ostateczna – przekazał młodym Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika na zakończenie posiedzenia.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium