Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 kwietnia 2018 r.
11:36

"Czy młode mamy, rodzące w szpitalu, widziały tę kamerę?" Pacjentki pytają o monitoring

Pierwsze godziny po porodzie, zwłaszcza ciężkim, to bardzo intymne chwile w życiu kobiety<br />
Pierwsze godziny po porodzie, zwłaszcza ciężkim, to bardzo intymne chwile w życiu kobiety
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Kamery na sali dla matki i noworodka po porodach powikłanych? Pacjentki ze Świdnika czują się odarte z prywatności i zastanawiają się, po co ten monitoring? W większości szpitali taką obserwacją zajmuje się położna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecność kamer na sali poporodowej poruszyła pacjentki szpitala powiatowego w Świdniku. – Czy młode mamy, rodzące w świdnickim szpitalu, widziały tę kamerę? Totalnie nie rozumiem, po co to? Ktoś coś wie więcej? – dopytuje na Facebooku jedna z matek.

– Może lekarze zabezpieczają się przed pomówieniem, że czegoś nie dopilnowali – przypuszcza jedna z komentujących temat kobiet. – A tak mają wszystko nagrane. I dla mam też jest to dobre rozwiązanie. Może mało komfortowe, ale w razie sprawy sądowej jest nagranie. To dla bezpieczeństwa – dodaje.

– Ale co z naszą prywatnością i intymnością? – pyta przygotowująca się do porodu 24-latka ze Świdnika, którą poprosiliśmy o opinię.

Zapis dotyczący monitoringu po porodach powikłanych (na specjalnej sali przeznaczonej dla matki i noworodka – red.) znajduje się w „Rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakimi powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”.

– Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku i jego matce po porodach powikłanych, w pierwszych godzinach życia noworodka, szpital musi mieć możliwość albo obserwacji bezpośredniej, albo przy użyciu kamer – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Jeśli na sali nie ma kamery, to powinna tam być położna, która cały czas jest przy dziecku i je obserwuje.

– Sprawa jest poważna i delikatna – przyznaje dr Jacek Kamiński, dyrektor naczelny SP ZOZ w Świdniku.

W szpitalu, którym kieruje, jest kamera na sali poporodowej, jednak przykryto ją pokrowcem.

– Chodzi o to, aby matka dziecka nie czuła niepokoju, że jest w sytuacji od niej niezależnej – zaznacza dyr. Kamiński. – Z drugiej strony chodzi o bezpieczeństwo dziecka i matki. Monitoring uruchamiamy na jej życzenie lub wtedy, kiedy lekarz czy położna wskazują, że jest taka potrzeba. W obu tych przypadkach kamera jest włączana po pisemnej zgodzie matki dziecka.

A jak to wygląda w innych szpitalach? – Mamy salę intensywnego nadzoru nad noworodkiem po takich porodach. Dzieci są pod stałą obserwacją położnej. To rozwiązanie sprawdza się najlepiej i gwarantuje wysoki standard opieki – mówi Michał Jedliński, p.o. dyrektor wojewódzkiego szpitala w Chełmie. – Rozwiązanie elektronicznej obserwacji jest może wygodniejsze, ale wiązałoby się m.in. z redukcją zatrudnienia, a nie o to nam chodzi – dodaje.

Podobnie jest w wojewódzkim szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. – Interpretacja obrazu z kamery jest czym innym, niż to, co się widzi osobiście. Obserwacja bezpośrednia może być znacznie cenniejsza – mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala Jana Bożego.

System wzmożonego nadzoru nad noworodkiem z obserwacją bezpośrednią działa także w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie.

– Pierwsze godziny po porodzie, zwłaszcza po ciężkim z powikłaniami, to bardzo intymne chwile w życiu kobiety, dlatego uważam, że ma prawo wyrazić zgodę na użycie kamery, która nie daje ochrony prywatności – komentuje Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po ludzku. – Jednak obserwacja bezpośrednia daje większe możliwości wychwycenia stanów zagrożenia zdrowia czy życia zarówno matki, jak i dziecka – ocenia.

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium