Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 kwietnia 2022 r.
13:07

Awantura o patrona. "Nie zgadzamy się na narzucanie i łączenie kwestii religijnych i samorządowych"

Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan Wyszyński (fot. Janusz Trocha/Wikipedia)

Dyskusji nie było. Jedynie opozycyjny radny Mariusz Wilk, w imieniu klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa, zaprotestował przeciwko łączeniu religii ze sprawami samorządowymi. Większość Rady Miasta zgodziła się, aby rozpocząć procedurę zmierzającą do ustanowienia patronem Świdnika Prymasa Tysiąclecia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek w tej sprawie złożył Instytut Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, który – jak przekazał przewodniczący świdnickiej Rady Miasta Włodzimierz Radek – był omawiany przez Komisję Oświaty Rodziny i Spraw Społecznych. – 5 radnych było za przyjęciem wniosku, nikt nie protestował – podsumował przewodniczący.

Na czwartkowej sesji jednomyślności już nie było. – Jako radni Klubu Świdnik Wspólna Sprawa, oświadczamy, że nie zgadzamy się na narzucanie i łączenie w ten sposób kwestii religijnych i samorządowych – zaprotestował Mariusz Wilk, szef tego klubu. Przypomniał, że w 1996 r. ówcześni radni zdecydowali, że miasto zostanie zawierzone Matce Boskiej Fatimskiej. – Podkreślono więc potrzeby religijne części radnych, bo ciężko mówić w tym przypadku o mieszkańcach – zaznaczył radny Mariusz Wilk. – Teraz po raz kolejny większość rządząca w Radzie Miasta Świdnik chce narzucić całemu miastu patrona, który także jest symbolem religii katolickiej.

Radny Wilk dodał, że kardynał Stefan Wyszyński, „choć niewątpliwie odegrał istotną rolę w historii Polski, nie miał żadnego bezpośredniego wpływu na rozwój Świdnika”. – Narzucanie mu roli patrona naszego wspólnego miasta jest więc w naszej opinii związane z potrzebami religijnymi, a nie pobudkami społeczno-historycznymi – przekonywał szef klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa. – Kardynał Stefan Wyszyński jest upamiętniony w Świdniku poprzez nazwanie jego imieniem najdłuższej miejskiej ulicy. Naszym zdaniem to absolutnie wystarczy. Jako radni miejscy musimy pamiętać, że Świdnik to nie jest miasto jedynie katolików – mieszkają tutaj ludzie różnych wyznań i różnych poglądów. Należy więc szanować wszystkich, a nie narzucać jedynie wolę jednej grupy.

Do tych słów odniósł się tylko burmistrz miasta Waldemar Jakson. – Jeśliby przyjąć to oświadczenie grupy radnych, to opierając się na tej argumentacji, niemożliwe byłoby ustanowienie jakiegokolwiek patrona – ocenił burmistrz. – To jest ta słynna, stosowana przez Lewicę zasada neutralności światopoglądowej. Nie ma takiego pojęcia.

Waldemar Jakson stwierdził, że on osobiście bardziej widziałby jako patrona Świdnika duszpasterza ludzi pracy, kapelana „Solidarności”, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV Departamentu MSW – ks. Jerzego Popiełuszkę. – Byłby w większym stopniu patronem miasta, bo Świdnik jest miastem robotniczych strajków pracowniczych, miastem „Solidarności” – argumentował burmistrz.

Ostatecznie, radni głosowali nad przyjęciem stanowiska ws. rozpoczęcia procedury ustanowienia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem miasta. Za było 15 radnych z klubu radnych burmistrza, oprócz radnej Katarzyny Denis, która była nieobecna, a także radni Koalicji Obywatelskiej – poza radnym Robertem Syryjczykiem, który wstrzymał się od głosu. Zgodnie z zapowiedzią, przeciw zagłosowali radni klubu Świdnik Wspólna Sprawa – Maciej Kantor, Magdalena Szabała, Ireneusz Szutko i Mariusz Wilk.

W podjętym przez radnych stanowisku, które zostanie skierowane do metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, czytamy m.in. że „postać Prymasa Tysiąclecia wpisała się w sposób trwały w historię naszego narodu”. A także, że „wydarzenia Świdnickiego Lipca w 1980 r. miały swoje źródło w nauce papieża św. Jana Pawła II, który czerpał z wiedzy i mądrości kardynała Stefana Wyszyńskiego, bez którego nie byłoby papieża Polaka”. Na koniec pada stwierdzenie, że „Rada Miasta Świdnik, mając na uwadze doniosłą rolę, jaką w Kościele i w życiu każdej społeczności spełniają błogosławieni, uznała, iż ustanowienie bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem miasta Świdnik jest pożądane i nobilitujące naszą społeczność samorządową.”

W imieniu inicjatorów, za decyzję radnych dziękowała Irena Okoń. – Wielu z obecnych tutaj, ja też, pamiętamy wielkiego Prymasa Tysiąclecia, prześladowanego i więzionego. Wielkiego, niezłomnego obrońcę Kościoła, ale także godności każdego człowieka, bez względu na wyznanie, religię, pochodzenie czy metrykę – wyliczała przedstawicielka Akcji Katolickiej. Przyznała, że jest bardzo szczęśliwa i dumna. – Że Świdnik dzięki państwa decyzji wchodzi na drogę naśladowania Prymasa Tysiąclecia – podkreśliła.

– Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego dokumentu w tej sprawie. Zgodnie z procedurą, po uchwale rady miasta biskup diecezjalny występuje z prośbą do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie danej osoby patronem miasta – tłumaczy ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Gdy taką zgodę uzyskamy, wydawany jest stosowny dekret. Taka procedura była realizowana w przeszłości w Puławach, Krasnymstawie czy Kraśniku.

Temu ostatniemu miastu od 2018 r. patronuje Najświętsza Maryja Panna w wizerunku Matki Boskiej Kraśnickiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium