Grób Nieznanego Żołnierza z wieńczącą go rzeźbą "Ku chwale Żołnierza Polskiego" w Świdniku ma być odnowiony jako pierwszy. Prace konserwatorskie w rozłożonym na kilka lat planie obejmują w sumie kilkanaście pomników. Tymczasem nie wszystkie monumenty mają potwierdzony w dokumentach status prawny.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Obecnie Urząd Miasta w Świdniku pracuje nad uregulowaniem formy własności i przejęciem praw do rzeźb, gdyż mimo przeprowadzenia kwerendy w archiwach miejskich, w Urzędzie Wojewódzkim i Wydziale Artystycznym UMCS, nie udało się odnaleźć dokumentów określających ich stan prawny. Chodzi o rzeźby, które powstały podczas dwóch plenerów między rokiem 1976, a 1979.
– W międzyczasie chcemy zaplanować środki finansowe w budżecie na 2017 rok na dokonanie przeglądu stanu i oceny technicznej wszystkich rzeźb oraz określenia zakresu prac renowacyjnych koniecznych do wykonania – informuje Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Świdniku.
– Przy ustalaniu stanu prawnego i oceny stanu technicznego Urząd Miasta współpracuje z panem Wojciechem Mendzelewskim, prezesem lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków – dodaje Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku.
W tym roku prace konserwatorskie mają się rozpocząć. – Jako pierwszy planujemy odnowić, znajdujący się na placu Konstytucji 3 maja, Grób Nieznanego Żołnierza, wraz z wieńczącą go rzeźbą Ku chwale żołnierza polskiego, autorstwa prof. Mieleszki – zapowiada Andrzej Radek, zastępca burmistrza ds. komunalnych Urzędu Miasta w Świdniku. – Mamy bardzo dobry kontakt z autorem i w tym przypadku nie będzie problemów formalnych z rozpoczęciem prac.
Wiadomo, że w tym roku nie uda się wykonać prac przy wszystkich 18 pomnikach, dlatego renowacja miejskich monumentów zostanie rozłożona na kilka etapów, przez co prace rozciągną się na kilka lat. Dwa lata temu pomysł odnowienia pomników znajdujących się w mieście został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Projekt ten nie uzyskał jednak tylu głosów, aby mógł być realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.