Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

6 maja 2015 r.
21:01

Świdnik stanął w obronie swojego zakładu. Związkowcy: będziemy się bili (zdjęcia, wideo)

– Będziemy się bili. Nie mamy nic do stracenia – zapowiadają związkowcy. W milczącym marszu towarzyszyli im zwykli mieszkańcy miasta, samorządowcy i politycy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemarsz zorganizowali związkowcy z PZL-Świdnik. Kwadrans po godz. 15.00 kolumna kilku tysięcy ludzi wyruszyła sprzed bramy zakładu na Plac Konstytucji 3-Maja.

– Nigdy nie można siedzieć z założonymi rękami. Jeśli nam się coś nie podoba, to albo głosujemy, albo ruszamy na tego typu przemarsze – mówi Andrzej Krupa, pracownik PZL-Świdnik. – Teraz pikietujemy tutaj. Jeśli to nic nie da, pojedziemy do Warszawy. Zamiast w całości produkować śmigłowce w Polsce, co doskonale potrafimy, rząd oddaje to Francuzom.

– Protestujemy przeciwko nieudolności tego rządu – mówił podczas wiecu Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Chcemy rządu europejskiego, czyli takiego, który dba o interesy swoich ziomków. Dlaczego tak się dzieje, że Francuzi i Niemcy najczęściej latają na swoich śmigłowcach? Dlatego, że tam jest strategia rozwoju gospodarki narodowej w oparciu o przemysł zbrojeniowy. Nie ma tak, że wojskowi sobie wybierają jakieś drogie zabaweczki.

W manifestacji uczestniczyli związkowcy także z innych zakładów regionu. – Decyzja rządu jest krzywdząca – mówi związkowiec z puławskich Azotów. – Nasz zakład też w pewnym momencie chciano sprzedać zagranicznym koncernom. Cały czas jest zagrożenie, wiec się wspieramy.
Związkowcy zapowiedzieli, że podobna manifestacja odbędzie się w piątek w Mielcu. Jeśli po tym przetarg nie zostanie unieważniony, protesty przeniosą się do Warszawy.

– Będziemy się bili. Nie mamy nic do stracenia – oświadczył Roman Jakim, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”. – Ten przetarg musi być unieważniony, bo jest nieuczciwy. Decyzja, którą podjął prezydent jest policzkiem dla pracowników sektora lotniczego w całej Polsce.

Dlaczego protestują

Pracownicy PZL nie zgadzają się z decyzją resortu obrony, który do testów na poligonach dopuścił jedynie francuski śmigłowiec Caracal – oferowany przez konsorcjum Airbus Helicopters. Jednocześnie odrzucono oferty AgustaWestland PZL-Świdnik oraz firmy Sikorsky. Proponowały one śmigłowce AW149 oraz BlackHawk. Obie maszyny miały być produkowane w zakładach w Świdniku i Mielcu.

Airbus deklarował początkowo, że zbuduje fabrykę w Łodzi i tam wyprodukuje Caracale dla polskiej armii. Z ostatnich deklaracji firmy wynika jednak, że przynajmniej 25 maszyn powstanie we francuskim zakładzie Airbusa.

Fabryka PZL-Świdnik zatrudnia obecnie ok. 3500 osób, z czego ponad 650 to inżynierowie. Przedstawiciele właściciela zakładu, koncernu AgustaWestland nie kryli, że rozwój fabryki zależy od wygranej w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Porażka zaś może oznaczać cięcia w zatrudnieniu.

Maszerowali i agitowali

W manifestacji wzięli udział parlamentarzyści z różnych stron sceny politycznej. Organizatorom marszu nie udało się uniknąć wyborczej agitacji. W pochodzie, w stosownych koszulkach szli m.in. sympatycy Pawła Kukiza. Banery z jego podobizną ustawiono na trasie przemarszu. Przez bramą PZL pojawił się również Marian Kowalski, kandydat w wyborach prezydenckich z ramienia Ruchu Narodowego.

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium