Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 czerwca 2023 r.
8:05

"Święto literatury". Wystartował Zamojski Festiwal Książki

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Pucio, Franklin, a ostatnio także Jadzia Pętelka - to tylko trójka z mnóstwa ukochanych bohaterów książek 5-letniej Zosi Bubiłek z Zamościa, która we wtorek wraz z mamą, tatą i siostrzyczkami odebrała nagrodę dla najaktywniejszych czytelników Książnicy Zamojskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takich wyróżnień było więcej, bo też osób, które aktywnie wypożyczają książki w zamojskiej bibliotece i jej filiach jest bardzo wiele. Książnica Zamojska wyróżnia takich czytelników, bo przecież bez nich tak naprawdę nie miała by racji bytu. Nagrody są wręczane podczas inauguracji Zamojskiego Festiwalu Książki. Jego 13. edycja, tym razem pod hasłem „Na szczęście jest biblioteka” właśnie się rozpoczęła i potrwa do czwartku.

– Ja w Książnicy Zamojskiej wypożyczałam książki jeszcze podczas nauki w liceum w Zamościu. Teraz z mężem, który jest fanem audiobooków również w niej bywamy, ale z księgozbioru korzystamy głównie ze względu na córki – mówi Kamila Bubiłek.

A jej mąż Piotr dodaje, że pasją czytelnictwa udało im się zarazić przede wszystkim najstarszą z dziewczynek Zosię. – W jej pokoju jest wielki regał, ale nie z zabawkami, tylko z książkami właśnie – mówi z dumą tata.

Rodzice czytają regularnie, nie tylko na dobranoc, również młodszym córeczkom: Hani i Łucji. A ponieważ dziewczynki szybko zmieniają swoje zainteresowania, to domowa biblioteczka jest za mała i trzeba korzystać z dużej biblioteki.

W gronie czytelników nagrodzonych dyplomami i talonami na zakup książek znalazła się w tym roku jeszcze jedna rodzina: Agata, Paweł, Paulina i Natalia Popławscy, a także panie Danuta Grudzień, Jadwiga Smyk, Anna Gałąszkiewicz oraz Beata Zams.

Podczas „święta literatury”, jak nazwał Zamojski Festiwal Książki dyrektor biblioteki Piotr Bartnik, wyróżniono również osoby, które wspierały i wspierają książnicę również na innych polach. Karty Honorowego Czytelnika za owocną współpracę otrzymali Marek Splewiński i Eugeniusz Wilkowski, którzy przekazali placówce wiele cennych publikacji.

Złote Obwoluty trafiły w tym roku do Piotra Orzechowskiego, wiceprezydenta Zamościa, Małgorzaty Kawali z wydziału kultury zamojskiego magistratu, Katarzyny Bucior, skarbniczki miasta oraz Marka Seroki, skarbnika powiatu zamojskiego, a także prezesa Janusza Lewickiego i zarządu Veolii Wschód. Natomiast Medal Jubileuszowy w tym roku otrzymał Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin, który mocno wsparł zamojską książnicę w procesie cyfryzacji.

Ta wtorkowa uroczystość zainaugurowała Zamojski Festiwal Książki. Impreza potrwa do czwartku. Atrakcji zaplanowano bardzo wiele. Wszystkie są organizowane w siedzibie biblioteki na ul. Kamiennej 20 w Zamościu.

Środa jest dniem dla dzieci. O godz. godz. 10 odbędzie się spotkanie z „literacką mamą” Jadzi Pętelki, czyli pisarką Barbarą Supeł. Będzie też spektakl na podstawie książki „Sowa Wolumena i pomieszanie w bajkach” (godz. 11.45) oraz malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, degustacja słodyczy. A po południu (godz. 16.30) planowane jest „Spotkanie z Papkinem”, czyli aktorem Arturem Barcisiem.

W czwartek (godz. 10.30) w bibliotece zaplanowano warsztaty z tworzenia kolaży „Bądź jak Szymborska”, a po południu (godz. 15) rozpocznie się czytanie poezji „O Szymborskiej bez przesady”. Z utworami noblistki zmierzą się m.in. przedstawiciele zamojskich instytucji kultury. I wreszcie na sam koniec (godz. 16.30) „Historia według Kopra” czyli z autorem książek Sławomirem Koprem.

Przez cały czas trwania festiwalu otwarty będzie „Kiermasz książki już czytanej” oraz stoisko z rękodziełem uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii św. Michała Archanioła w Zamościu. Ponadto badania wzroku ma prowadzić Optyk „Mama i ja”.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium