Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2022 r.
15:24

Szkoły z Lubelskiego wspierają ukraińską młodzież. "Nie wiemy, czy uczniowie z Ukrainy wrócą"

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. Liceum Śródziemnomorskie im. św. Dominika Guzmana w Lublinie)

„Jesteśmy z Wami”, „Chcielibyśmy, żebyście wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy” – między innymi takie właśnie słowa wsparcia płyną z lubelskich szkół do pochodzących z Ukrainy uczniów i nauczycieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Drodzy Uczniowie i Nauczyciele z Ukrainy - jesteśmy z Wami! – taki post opublikowano w czwartek rano na Facebooku Liceum Śródziemnomorskiego im. św. Dominika Guzmana w Lublinie.

– Mamy ok. 20 uczniów z Ukrainy i 22 uczniów z Białorusi, których większość trafiła do nas po ostatnich protestach związanych z tamtejszymi wyborami – mówi Uliana Hirniak, nauczycielka języka polskiego, która urodziła się i wychowała na Ukrainie. – Ponieważ w naszym liceum uczy się ok. 160 osób, to obcokrajowcy są naprawdę dużą grupą.

W szkole przy ul. Kowalskiej, oprócz realizacji programu ogólnokształcącego, młodzież zza granicy bierze też udział w dodatkowych zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Hirniak. Kobieta nie jest jedyną nauczycielką związaną z Ukrainą. Stamtąd pochodzą także nauczyciele języka hiszpańskiego i angielskiego.

– Z wszystkimi jesteśmy w tej chwili całym sercem. Myślę, że na stałe w Polsce mieszkają 3-4 rodziny naszych uczniów i tylko oni są teraz bezpieczni. Pozostali mają rodziców za naszą wschodnią granicą, a gdy przyjeżdżają się do nas uczyć, to szkoła jest ich opiekunem prawnym – relacjonuje Uliana Hirniak.

Gdy zaczęło się zdalne nauczanie, młodzież pojechała do swoich domów.

– Nie wiem, czy będą mogli wrócić. Czekam na kontakt od nich – przyznaje polonistka. – Wiem, że niektórzy pojechali do domów, bo chcieli przydłużyć ważność dokumentów. Tam urzędy są zamknięte, więc nie mogą tego zrobić.

Chcemy, żebyście wiedzieli

– W tych trudnych dniach chcielibyśmy, żeby nasi uczniowie z Ukrainy wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy. Polacy dobrze wiedzą, czym jest wolność i suwerenność i jak bardzo trzeba ją cenić – czytamy na oficjalnej stronie facebookowej VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie.

W „Siódemce” uczy się 11 uczniów z Ukrainy i jeden Białorusin.

– Najczęściej nasi uczniowie mają tutaj całe rodziny i dobrą bazę lokalową – podkreśla Małgorzata Markowska, dyrektor szkoły. – Bardzo cenimy sobie uczniów zza granicy. To bardzo mądre, dobrze się uczące i serdeczne dzieci. Niestety, nawet jeśli będzie taka potrzeba, nie będziemy mogli przyjąć więcej uczniów z Ukrainy. W budynku naszej szkoły zaczyna się remont i będziemy się uczyć przy ul. Krochmalnej. Jest tam zbyt mało miejsca, by zwiększyć ilość uczniów. Szkoda, bo gdybyśmy zostali na Krochmalnej, moglibyśmy stworzyć naprawdę wiele klas.

Jest wiele możliwości

– Już dziś w szkołach w Polsce uczymy dziesiątki tysięcy młodych Ukraińców. Co więcej, niektóre szkoły ponadpodstawowe funkcjonują w dużej części dlatego, że uczy się tam również młodzież ukraińska i nie ma najmniejszych przeszkód, żebyśmy przyjmowali dzieci i młodzież ukraińską do polskich szkół, gdyby była taka konieczność – mówił tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister Czarnek przyznał, że analizował już sytuację z Teresą Misiuk, Lubelską Kurator Oświaty.

– W województwie lubelskim, czyli w tym województwie, które jest najbliżej Ukrainy rzeczywiście jest wiele możliwości, żeby zapewnić opiekę i edukację dzieciom i młodzieży z Ukrainy – przyznał. - Co do studentów: wystosowujemy pismo do rektorów uczelni polskich, zwłaszcza prowadzących kierunki medyczne. W pierwszej kolejności przyjmiemy na polskie uczelnie polskich studentów studiujących na Ukrainie.

Modlimy się za nich

Uczniowie z Ukrainy uczą się w 577 szkołach w województwie lubelskim. Do niektórych placówek uczęszcza zaledwie jeden lub kilku uczniów. Największa liczba uczniów z Ukrainy uczy się w szkołach, w których można zdobyć zawód.

– U nas najpopularniejsze są kierunki medyczne: masażysta, opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, a także BHP, kosmetyczka i administracja – wylicza Magdalena Kowalczyk, rezydent szkół „Cosinus”. W Zaocznej Policealnej Szkole „Cosinus” w Lublinie uczy się 143 Ukraińców.

W Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmie uczy się 120 obywateli Ukrainy.

– Teraz są ferie. Większość naszych uczniów jest w tej chwili na Ukrainie, mieli wracać dopiero w niedzielę – przyznaje Ryszarda Walczuk, dyrektor chełmskiego oddziału ZDZ. – Nie wiem, jak to będzie wyglądało. Niektórzy pochodzą z Kijowa i miast na zachodzie Ukrainy, ale niektórzy są też ze wschodu. Nie wiemy, co będzie. Modlimy się za nich.

Internat już czeka

Walczuk dodaje, że kierowana przez nią szkoła – jeśli będzie taka potrzeba – od września będzie mogła przyjąć więcej uczniów z Ukrainy. Podobne zapewnienie pada z Technikum nr 1 w Świdniku. Dziś uczy się w nim 76 obywateli Ukrainy.

– Uczą się u nas zarówno uczniowie, których rodzice pracują w Polsce, a młodsze rodzeństwo uczy się w szkołach podstawowych, jak i osoby, które wszystkich bliskich mają za naszą wschodnią granicą – przyznaje Anna Goral, dyrektor Technikum nr 1. – Jesteśmy przez wychowawców z nimi w stałym kontakcie. Wiemy, że ze względu na sytuację, będą chcieli wrócić do nas nie od poniedziałku, tylko możliwie jak najszybciej. Dlatego uruchamiamy internat i czekamy na nich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty