Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2025 r.
19:53

SZPIKujesz Ratujesz: Zwolnieni z teorii, zaangażowani w pomoc

Rejestracja to prosty proces, a może uratować komuś życie. Chcemy, żeby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało i zdecydowało na ten krok – mówią uczesniczki projektu SZPIKujesz Ratujesz
Rejestracja to prosty proces, a może uratować komuś życie. Chcemy, żeby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało i zdecydowało na ten krok – mówią uczesniczki projektu SZPIKujesz Ratujesz (fot. DW)

Grupa uczennic z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, postanowiła zaangażować się w szlachetną inicjatywę: projekt rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Chcą nie tylko poszerzyć wiedzę na temat dawstwa szpiku, ale także realnie przyczynić się do ratowania ludzkiego życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt SZPIKujesz Ratujesz, w który zaangażowała się grupa dziewczyn z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie odbywa się w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, znanej z inicjowania działań społecznych przez młodzież w całej Polsce.

Pomysł narodził się dzięki nauczycielce biologii, która w poprzednich latach organizowała podobne akcje ze swoimi wychowankami, jednak ze względu na posiadanie klasy maturalnej, uczniowie musieli skupić się na nauce do egzaminów. Inicjatywę przejęło 10 dziewczyn z klasy 2 D. Akcję postanowiły rozszerzyć i wyjść z nią poza szkolne mury.

– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych dawców i pomóc w budowaniu bazy Fundacji DKMS – mówi Liliana Kasprzyk, uczestniczka projektu SZPIKujesz Ratujesz.

Trzy etapy: Edukacja, Promocja, Rejestracja

Choć nie są jeszcze pełnoletnie i nie mogą zarejestrować się jako dawcy, ich determinacja w promowaniu idei dawstwa jest godna podziwu.

Od miesięcy poświęcają swój czas wolny, edukują się na temat chorób krwi i dzielą się tym z innymi. Merytorycznie przy projekcie wspiera je Fundacja DKMS zrzeszająca potencjalnych dawców szpiku i dająca nadzieję chorym na nowotwory krwi.

Dziewczyny swoje zadania podzieliły na 3 etapy. Najpierw dziewczyny biorące udział w projekcie przeprowadziły prelekcje na temat dawstwa szpiku i chorób nowotworowych krwi. Odwiedzając klasy 3 i 4 w swoim liceum, a także klasy 7 i 8 w dwóch lubelskich podstawówkach opowiadały o chorobach krwi, a także obalały mity na temat dawstwa szpiku i metod jego pobrania.

– W projekcie jestem dlatego, że nawet jeżeli ktoś po naszej edukacji nie zarejestruje się od razu do bazy dawców szpiku, to słysząc historie dawców oraz biorców szpiku, w przyszłości stwierdzi, że może jednak warto poświęcić ten swój czas i się zarejestrować – mówi Kasia, uczestniczka projektu.

Dziewczyny są także bardzo aktywne w mediach społecznościowych, gdzie nagrywają krótkie filmiki promujące akcję dawstwa szpiku i obalają mity panujące na ten temat.

Ostatnim etapem będzie wielka akcja rejestracyjna. Jedna już się odbyła w szkole. Dziewczyny oprócz rejestracji potencjalnych dawców szpiku zorganizowały kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przekazany na działalność Fundacji DKMS.

To nie wszystko. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy pełnoletni mieszkaniec Lublina będzie miał okazję dołączyć do bazy potencjalnych dawców już 29 marca w Galerii Felicity. Akcja odbędzie się od godziny 10 do 14, a dziewczyny będą zapraszać do rejestracji wszystkich klientów i pracowników galerii.

– Rejestracja to prosty proces, a może uratować komuś życie. Chcemy, żeby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało i zdecydowało na ten krok. Te które nie mają jeszcze ukończonych 16 lat i nie mogą rejestrować potencjalnych dawców będą roznosić ulotki, rozmawiać i odpowiadać na wszystkie ważne pytania – podkreślają uczennice.

 Co daje udział w projekcie?

Dla młodych organizatorów inicjatywa ta to nie tylko szansa na pomoc innym, ale także możliwość zdobycia cennych doświadczeń i certyfikatów uznawanych międzynarodowo.

– Jeśli dobrze poprowadzimy projekt, możemy zdobyć certyfikaty, które przydadzą się na studiach i w przyszłej pracy. Ale dla nas najważniejsze jest poczucie, że realnie pomagamy – mówi Liliana.

Edukacja poprzez integrację

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska platforma edukacyjna, która umożliwia uczniom szkół średnich oraz studentom zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez realizację własnych projektów społecznych. Uczestnicy, krok po kroku, uczą się planowania, zarządzania zespołem, nawiązywania partnerstw oraz tworzenia harmonogramów i budżetów. Każdy, kto pomyślnie zrealizuje swój projekt, otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, a najlepsze inicjatywy są nagradzane statuetkami „Złote Wilki”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty