

Grupa uczennic z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, postanowiła zaangażować się w szlachetną inicjatywę: projekt rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Chcą nie tylko poszerzyć wiedzę na temat dawstwa szpiku, ale także realnie przyczynić się do ratowania ludzkiego życia.

Projekt SZPIKujesz Ratujesz, w który zaangażowała się grupa dziewczyn z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie odbywa się w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, znanej z inicjowania działań społecznych przez młodzież w całej Polsce.
Pomysł narodził się dzięki nauczycielce biologii, która w poprzednich latach organizowała podobne akcje ze swoimi wychowankami, jednak ze względu na posiadanie klasy maturalnej, uczniowie musieli skupić się na nauce do egzaminów. Inicjatywę przejęło 10 dziewczyn z klasy 2 D. Akcję postanowiły rozszerzyć i wyjść z nią poza szkolne mury.
– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych dawców i pomóc w budowaniu bazy Fundacji DKMS – mówi Liliana Kasprzyk, uczestniczka projektu SZPIKujesz Ratujesz.
Trzy etapy: Edukacja, Promocja, Rejestracja
Choć nie są jeszcze pełnoletnie i nie mogą zarejestrować się jako dawcy, ich determinacja w promowaniu idei dawstwa jest godna podziwu.
Od miesięcy poświęcają swój czas wolny, edukują się na temat chorób krwi i dzielą się tym z innymi. Merytorycznie przy projekcie wspiera je Fundacja DKMS zrzeszająca potencjalnych dawców szpiku i dająca nadzieję chorym na nowotwory krwi.
Dziewczyny swoje zadania podzieliły na 3 etapy. Najpierw dziewczyny biorące udział w projekcie przeprowadziły prelekcje na temat dawstwa szpiku i chorób nowotworowych krwi. Odwiedzając klasy 3 i 4 w swoim liceum, a także klasy 7 i 8 w dwóch lubelskich podstawówkach opowiadały o chorobach krwi, a także obalały mity na temat dawstwa szpiku i metod jego pobrania.
– W projekcie jestem dlatego, że nawet jeżeli ktoś po naszej edukacji nie zarejestruje się od razu do bazy dawców szpiku, to słysząc historie dawców oraz biorców szpiku, w przyszłości stwierdzi, że może jednak warto poświęcić ten swój czas i się zarejestrować – mówi Kasia, uczestniczka projektu.
Dziewczyny są także bardzo aktywne w mediach społecznościowych, gdzie nagrywają krótkie filmiki promujące akcję dawstwa szpiku i obalają mity panujące na ten temat.
Ostatnim etapem będzie wielka akcja rejestracyjna. Jedna już się odbyła w szkole. Dziewczyny oprócz rejestracji potencjalnych dawców szpiku zorganizowały kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przekazany na działalność Fundacji DKMS.
To nie wszystko. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy pełnoletni mieszkaniec Lublina będzie miał okazję dołączyć do bazy potencjalnych dawców już 29 marca w Galerii Felicity. Akcja odbędzie się od godziny 10 do 14, a dziewczyny będą zapraszać do rejestracji wszystkich klientów i pracowników galerii.
– Rejestracja to prosty proces, a może uratować komuś życie. Chcemy, żeby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało i zdecydowało na ten krok. Te które nie mają jeszcze ukończonych 16 lat i nie mogą rejestrować potencjalnych dawców będą roznosić ulotki, rozmawiać i odpowiadać na wszystkie ważne pytania – podkreślają uczennice.
Co daje udział w projekcie?
Dla młodych organizatorów inicjatywa ta to nie tylko szansa na pomoc innym, ale także możliwość zdobycia cennych doświadczeń i certyfikatów uznawanych międzynarodowo.
– Jeśli dobrze poprowadzimy projekt, możemy zdobyć certyfikaty, które przydadzą się na studiach i w przyszłej pracy. Ale dla nas najważniejsze jest poczucie, że realnie pomagamy – mówi Liliana.
Edukacja poprzez integrację
„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska platforma edukacyjna, która umożliwia uczniom szkół średnich oraz studentom zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez realizację własnych projektów społecznych. Uczestnicy, krok po kroku, uczą się planowania, zarządzania zespołem, nawiązywania partnerstw oraz tworzenia harmonogramów i budżetów. Każdy, kto pomyślnie zrealizuje swój projekt, otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, a najlepsze inicjatywy są nagradzane statuetkami „Złote Wilki”.
