– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł dystansowania społecznego – oznajmił w środę premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku otwarte mogą być m.in. hotele, galerie handlowe i niektóre instytucje kultury, a od środy żłobki i przedszkola.
Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Ale nie możemy być pewni tego, że przejęliśmy ją w zupełności i wiemy co stanie się za miesiąc, za dwa lub trzy. Musimy działać ostrożnie i elastycznie, dlatego czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie potrzebny krok wstecz – zapowiedział Morawiecki.
Już nie tylko służbowo
I tak, od 4 maja będą mogły zacząć działać hotele i obiekty noclegowe. Dziś hotelarze mogą przyjmować jedynie gości podróżujących w celach służbowych.
– Przez ten czas nasz hotel nie był zamknięty, mieliśmy po kilku gości. Już przy dziesięciu osobach bardzo się cieszyliśmy. Teraz cieszymy się, że będziemy mogli przyjąć też klientów indywidualnych i że będą oni mogli zjeść śniadanie nie w pokoju, ale w hotelowej restauracji. Część procedur bezpieczeństwa w tym zakresie mamy już opracowanych, musimy je uzupełnić o serwis – mówi Beata Więckowska, współwłaścicielka lubelskiego Lubhotelu.
W poniedziałek na zakupy i do muzeum
Także od poniedziałku otwarte będą galerie handlowe, biblioteki, muzea, galerie sztuki oraz gabinety rehabilitacyjne.
– To dla nas ogromne święto – przyznaje Grzegorz Dębiec, prezes Galerii Olimp w Lublinie. Zaznacza jednak, że o szczegółach będzie mógł powiedzieć po zapoznaniu się z rozporządzeniem, które określi jakie obowiązki związane z bezpieczeństwem sanitarnym spoczywać będą na właścicielach galerii, a jakie na najemcach poszczególnych sklepów. – Pytanie, jak będą przygotowani dzierżawcy. Już dostałem telefony, że w ciągu kilku dni część z nich nie będzie w stanie zebrać swojej załogi – przyznaje Dębiec.
– Bardzo nam zależy, żeby otworzyć się już 4 maja, bo mamy mnóstwo pytań w tej sprawie – mówi z kolei Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności zwiedzającym zostanie udostępniona tylko część skansenu, bez możliwości wchodzenia do wnętrz. – Zieleń, śpiew ptaków i ładne krajobrazy to chyba to, czego ludzie w tej chwili najbardziej potrzebują – podkreśla szefowa muzeum.
W żłobkach w przyłbicach
Od 6 maja będą mogły funkcjonować żłobki i przedszkola. Decyzje w kwestii ponownego otwarcia tych miejsc należą do prowadzących je organów (głównie samorządów), które będą musiały zadbać o spełnienie wymogów sanitarnych. Wiadomo już, że w przypadku żłobków konieczne będzie zapewnienie m.in. pomieszczeń do izolacji i środków ochronnych dla pracowników (rękawiczek jednorazowych, maseczek lub przyłbic) czy zabezpieczenie możliwości szybkiego uzupełnienia kadry w przypadku nieobecności z powodu choroby lub kwarantanny. Wytyczne dotyczące przedszkoli jeszcze nie zostały ogłoszone.
Rządzący przypominają o dyscyplinie sanitarnej i o pamiętanie o zasłanianiu ust i nosa. Apelują też o rozwagę podczas majowego weekendu. Właśnie z tego powodu termin otwarcia m.in. hoteli wyznaczono dopiero na 4 maja.
– Nie możemy ingerować w to, co dzieje się w przestrzeni prywatnej, ale zachęcamy do pamiętania o dystansie społecznym – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Kiedy będą odmrażane kolejne branże gospodarki?
– Przyszłe etapy będziemy ogłaszać w cyklu codwutygodniowym. Możemy przyspieszyć niektóre elementy, jak np. usługi, ale decyzje na dzień dziś nie zapadły. Będziemy podejmować je po wykonaniu odpowiednich analiz – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.