– Jesteśmy przekonani, że powołanie Euroregionu Roztocze stanie się silnym impulsem dla rozwoju turystyczno-przyrodniczych walorów polsko-ukraińskiego Roztocza – czytamy w podpisywanym dziś liście intencyjnym. Inicjatorzy takiej międzynarodowej współpracy uważają, że jej pozytywne efekty odczują mieszkańcy, i że to szansa, z której trzeba skorzystać.
W czerwcu zeszłego roku Roztocze zostało wpisane na listę UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze. Teraz samorządowcy zainspirowani tym wydarzeniem postanowili je wykorzystać i stworzyć płaszczyznę porozumienia między samorządami po naszej i ukraińskiej stronie.
Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze obejmuje część powiatów: Janów Lubelski, Zamość, Biłgoraj i Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim oraz powiat lubaczowski w woj. podkarpackim. Po stronie ukraińskiej część powiatu żółkiewskiego, jaworowskiego i lwowskiego.
– Obecność na liście UNESCO to szyld, znana marka. Nawiązujemy do obszaru Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Roztocze, bo takie mniejsze struktury lepiej działają. Euroregion daje nam narzędzie, jeśli chodzi o promocję, jest szansą na transgraniczne pieniądze, na przykład na kulturę, turystykę czy inwestycje. Chcemy ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom, których także zaprosiliśmy na piątkową konferencję – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Dziś w ramach konferencji podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Euroegionu Roztocze. Jego sygnatariusze wyrażają tym samym chęć i wolę współpracy.
W planach jest powołanie stowarzyszenia, które zrzeszy polskie samorządy i drugiego po ukraińskiej stronie. Dopiero działanie ich dwóch da efekty.
– Chcemy, by wojewoda i marszałek byli rzecznikami tej idei. To jest dobry moment na takie inicjatywy, Roztocze ma teraz swoje pięć minut. To promocyjnie ważny dla Lubelszczyzny obszar – dodaje burmistrz.
Na liście gości są między innymi Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie i Petro Vykhopen, burmistrz Żółkwi.
Burmistrz Żukowski pytany o to, jaki wpływ na życie przeciętnego mieszkańca będzie miał fakt powołania Euroregionu Roztocze, tłumaczy, że odczują to osoby prowadzące działalność i takie, które są konsumentami. Będą żyć w atrakcyjniejszym miejscu.
– Jesteśmy przekonani, że powołanie Euroregionu Roztocze stanie się silnym impulsem dla rozwoju turystyczno-przyrodniczych walorów polsko-ukraińskiego Roztocza. Dzięki temu nastąpi wzrost rozwoju przedsiębiorczości lokalnej i wsparcie rozwoju poszczególnych samorządów – czytamy w liście intencyjnym.
Podpisujący list upoważnią Tomaszów Lubelski do koordynowania procesu związanego z powołaniem Euroregionu Roztocze.