Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

15 marca 2022 r.
8:48

Ubiera gwiazdy, a teraz obuł ukraińskich żołnierzy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
291 0 A A
(fot. Fot. www.facebook.com/ssaganstylista, www.facebook.com/sebastian.sagan, Gmina Bełżec)

Ubiera w swoje ręcznie zdobione kurtki gwiazdy i celebrytów, nie tylko w Polsce. Wykorzystał kontakty i pomógł w zaopatrzeniu w solidne buty około 1000 ukraińskich żołnierzy, ochotników, bo niektórzy szli na front w... trampkach. Na tym projektant Sebastian Sagan, mieszkający w położonym blisko granicy Bełżcu nie poprzestał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybuchła wojna na Ukrainie. W całej Polsce ruszyły akcje pomocowe. Sebastian Sagan był akurat w Warszawie, gdy dowiedział się, że jego rodzinna gmina Bełżec organizuje zbiórkę darów dla partnerskiego Bełza na Ukrainie. Potrzebne były m.in. buty dla żołnierzy. Niewiele myśląc, postanowił działać.

Obuli ukraińskich ochotników

– Mam przyjaciółkę w firmie WashWash specjalizującej się w pielęgnacji obuwia. Przez nią nawiązaliśmy kontakt z CCC Shoes&Bags. Wystarczył dzień działania, a po dwóch transport z ponad tysiącem par butów był już w Bełżcu i zaraz został wysłany na Wschód – opowiada Sebstian Sagan, twórca unikatowych, ręcznie zdobionych kurtek, które noszą gwiazdy polskiej muzyki, dziennikarze, ale też celebryci.

– To co zrobił pan Sebastian, było po prostu niesamowite. Buty, których transport zapewnił i przekazał nam, trafiły do naszego partnerskiego Bełza, a od nich ruszyły pod Kijów do jednostki walczących tam z Rosjanami ochotników – opowiada Andrzej Adamek, wójt Bełżca.

Podkreśla, że Ukraińcy wielokrotnie wyrażali wdzięczność za ten prezent. – Bo te naprawdę solidne buty dostali chłopcy i mężczyźni, którzy nie byli wcześniej w armii, nie mieli umundurowania. Niektórzy z nich zaciągali się do wojska, by bronić ojczyzny i przychodzili w zwykłych trampkach – wspomina Adamek. Dodaje, że wraz z „traperami” przyjechały też inne buty, np. klapki, które gmina przekazała uchodźcom zatrzymującym się w punkcie noclegowym.

Wójt podkreśla równocześnie, że Bełżcu i okolicach jest wiele osób bardzo mocno zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Zbiórki darów cały czas trwają. Są ukierunkowane na to, co na Ukrainie najbardziej w danym momencie potrzebne.

– Jak zbierzemy transport, to nasi partnerzy przyjeżdżają po te dary, wiozą do siebie, a później przekazują dalej, najczęściej do oddziałów walczących na froncie – opowiada wójt Bełżca. Tak zza wschodnią granicę trafiły m.in. leki, materiały opatrunkowe, a także ubrania, latarki, powerbanki, reflektory, owoce i słodycze, defibrylator, dwie walizki medyczne, kuchenka gazowa.

W te gminne akcje Sagan się nie włącza. Wójt to rozumie. Projektant jest indywidualistą. Ale Adamek wie, że artysta działa cały czas na rzecz uchodźców. Samorządowiec podziwia też ostatnie jego dzieło – kurtkę z naniesionym na flagę Ukrainy wizerunkiem Wołodymyra Zełenskiego.

Jest kurtka, będą wózki

To nie był projekt komercyjny, ale odruch, odzew na to, co się dzieje. Tak jak malarz w przypływie weny siada przed sztalugą, tak Sebastian Sagan wykonał kolejną kurtkę. Naniósł na nią projekt autorstwa swojego przyjaciela, norweskiego artysty Roya Olsena.

– Korespondowaliśmy długo w nocy, wymienialiśmy się poglądami o sytuacji. Obu nas to bardzo porusza. Roy wysłał mi swój popart i napisał: "Sebastian zrób kurtkę, jestem ciekawy efektu". Zabrałem się do pracy i taki jest efekt – opowiada Sebastian Sagan.

Zdjęcie swojego nowego dzieła zamieścił w mediach społecznościowych. Posypały się pełne uznania komentarze z komplementami, pojawiło się również wiele pytań o cenę i możliwość kupna tego unikatu. Póki co, Sagan kurtki z podobizną Zełenskiego nie sprzedaje.

– Ma dla mnie duże emocjonalne znaczenie. Nie oddam jej ot tak, pierwszej z brzegu osobie, tylko dlatego, że chce za nią zapłacić. Sprzedam tylko komuś, w kim dostrzegę jakieś głębsze motywacje, a dochód przeznaczę na pomoc Ukraińcom. Wiem, że teraz np. są potrzebne wózki, które pomogą kobietom w przemieszczaniu się z bagażami. Za tę jedną kurtkę na pewno co najmniej kilka wózków da się kupić. Zawiozę je wtedy na granicę – zapowiada projektant.

Bo w rejonie przejścia bywa często. Na początku po prostu wsiadał w swojego wiekowego poloneza i jeździł na granicę, parkował i w starym aucie dawał schronienie i ciepło kobietom i dzieciom. – Wtedy jeszcze nie było tam zorganizowanej pomocy, a uchodźcy marzli. Robiłem to, co uznawałem za potrzebne w danym momencie – opowiada. Później bywał jeszcze w Hrebennem kilkakrotnie, np. wtedy gdy koleżanka z Bielska Białej wysłała mu pakiety pomocowe dla dzieci: soczki, jakieś ciasteczka. Jeździł i rozdawał, pomagał też w organizacji miejsc pobytu dla uchodźców u swoich znajomych. – W miarę moich możliwości, będę działać nadal. Do granicy mam przecież blisko – mówi Sebastian Sagan.

#Tenodkurtek

Sebastian Sagan to twórca marki SSagan. Powszechnie jest znany jako #Tenodkurtek. Tworzy unikatową, personalizowaną odzież, głównie kurtki, najczęściej dżinsowe. Ubrania powstają zawsze na bazie odzieży używanej, często z second handów. W jego projekty ubierają się m.in. Doda, Rafal Maślak, Marcin Mroczek, Joanna Jabłczyńska, Nick Sinkler, Edyta Herbuś, Baron, Michał Szczygieł, 4Dreamers, Bartek Jędrzejak, Alicja Szemplińska, Marzena Rogalska, Ania Karwan i wielu innych znanych i popularnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium