To będzie ważna pomoc dla dzieci. W biłgorajskiej wiosce SOS powstało specjalistyczne centrum z profesjonalną kadrą, m.in. psychologów i terapeutów.
To piąte takie miejsce w Polsce. Ze wsparcia ośrodka będą mogły korzystać dzieci polskie i ukraińskie, które są w pieczy zastępczej bądź z rodzin w kryzysowej sytuacji życiowej.
– Dzieci, które trafiają pod naszą opiekę, często mają wielki bagaż trudnych doświadczeń i deficytów wychowawczych. Są to m.in. osoby w spektrum autyzmu, borykające się trudnościami w nauce czy z zaburzoną motoryką – mówi Marian Łosiewicz, dyrektor programu SOS wiosek dziecięcych w Biłgoraju.
– Poza tym dzieci, które przybyły do nas z objętej wojną Ukrainy, zmagają się z traumą wojenną. Profesjonalne, indywidualne, a przede wszystkim szybkie wsparcie terapeutyczne jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju –podkreśla Łosiewicz. Stąd właśnie pomysł specjalistycznego centrum, które 21 listopada rozpoczyna działalność. Powodów jest jednak więcej.
– Na wizytę do specjalisty dziecięcego, nawet w klinice prywatnej, trzeba czekać czasami pół roku. Dzięki centrum, nasze dzieci będą traktowane priorytetowo i przyjmowane w pierwszej kolejności – tłumaczy dyrektor.
Ośrodek znajduje się na terenie wioski SOS i będzie czynny 6 dni w tygodniu.
– Centrum wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt, zarówno do diagnostyki, jak i samej terapii. W placówce będzie pracować dwóch terapeutów integracji sensorycznej z bogatym doświadczeniem – opowiada Anna Sanicka–Oleszczak, koordynatorka nowego ośrodka. Dzieci oraz rodzice będą również mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz logopedów.
Podobne placówki istnieją w Kraśniku, Siedlcach, Krakowie i podwarszawskich Laskach.