Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 czerwca 2024 r.
13:38

Trwa rekrutacja na studia. Maturzyści już wybierają

Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego
Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego (fot. Archiwum/DW)

Maturzyści powoli kończą egzaminy i wybierają się na studia. Sprawdziliśmy, jak przebiega proces rekrutacji na lubelskich uczelniach i które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W dalszym ciągu trwają egzaminy maturalne. Uczniowie mierzą się m.in. z fizyką, chemią czy językami obcymi na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. 17 czerwca matury zakończy egzamin z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Wyniki zostaną opublikowane 9 lipca, ale jeszcze przed raport ich poznaniem uczniowie decydują o swojej dalszej ścieżce edukacji i wybierają uczelnie oraz kierunku studiów. Poniżej nasz raport.

 

Uniwersytet Medyczny

Uczelnia „medyków” ruszyła z rekrutacją 3 czerwca. Maturzyści mogą wybierać z wielu kierunków takich jak: Biomedycyna, Dietetyka, Elektroradiologia, Pielęgniarstwo, Terapia zajęciowa czy Ratownictwo medyczne. Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszy się kierunek Lekarski na poziomie jednolite magisterskie. Na ten moment blisko 700 osób ubiega się o miejsce na tym kierunku. Następnymi najbardziej obleganymi kierunkami na studiach pierwszego stopnia są: Lekarsko-dentystyczny, Pielęgniarstwo, Fizjoterapia, Farmacja i Analityka Medyczna. Rejestracja kandydatów potrwa do 3 lipca. Nieco dłużej, bo do 25 lipca potrwa rekrutacja na studia drugiego stopnia. Maturzyści mają do wyboru m.in. Dietetykę, Położnictwo, Kosmetologia czy Biomedycyna.

Politechnika Lubelska

Od 13 maja, kandydaci mogą wybierać spośród 26 kierunków na studiach I stopnia. Wśród nich są takie kierunki jak m.in. Sztuczna inteligencja w biznesie, Budownictwo, Architektura, Informatyka, Finanse i rachunkowość, Transport czy Mechanika i budowa maszyn. Dla maturzystów przygotowano blisko 1900 miejsc na studiach stacjonarnych 1 stopnia. W ubiegłym roku na Politechnice Lubelskiej chciało studiować ponad 5,8 tys. chętnych, a 2,4 tys. osób dostało się na swoje wymarzone studia.

W tym roku jak i w poprzednich największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość oraz inżynieria multimediów i mechatronika.

– W tym roku już widać, że zainteresowanie studiami na Politechnice Lubelskiej jest znacznie większe niż rok temu. Oprócz wymienionych kierunków najbardziej oblegane są te, które od października zostaną zmodyfikowane w ramach projektu „POLLUB zieloną transformację”. To inżynieria odnawialnych źródeł energii i elektrotechnika oraz transport i inżynieria logistyki – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Rekrutacja potrwa do 11 lipca.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Internetowa rekrutacja rozpoczęła się 17 kwietnia. Kandydaci mogą wybierać spośród blisko 90 kierunków zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych. UMCS daje również możliwość wyboru spośród 17 kierunków anglojęzycznych oraz ponad 300 specjalności.

Od lat, największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się kierunki takie jak m.in. prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzanie. Uniwersytet podkreśla, że mimo trwającej już blisko miesiąc rekrutacji, najwięcej kandydatów będzie rejestrować się bliżej końca terminu, kiedy poznają już wyniki z matur.

– Od momentu uruchomienia rekrutacji widzimy ruch w systemie rekrutacyjnym. Natomiast jak co roku największe zainteresowanie, czyli tzw. boom rekrutacyjny przewidujemy na lipiec, kiedy to maturzyści odbiorą wyniki egzaminu i masowo zaczną aplikować na studia – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Rekrutacja zakończy się 10 lipca, a 16 lipca opublikowane zostaną listy osób zakwalifikowanych na wszystkich kierunkach.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Uczelnia prowadzi rekrutację od 6 maja. Maturzyści mogą wybierać z ponad 100 kierunków, na które przewidziane jest około 3500 miejsc. W ubiegłym roku najwięcej osób chciało studiować na kierunkach: lekarski (25 kandydatów na miejsce), psychologia (7,56), italianistyka (5,65), kryminologia (5,36) czy pielęgniarstwo (5,10). Również i w bieżącym roku, kandydaci chętnie wybierają wymienione kierunki.

– Niezależnie od nowości w ofercie oraz trendów na rynku edukacyjnym, od kilku lat niezmienna jest kafeteria kierunków, które cieszą się największą popularnością tj.: kierunki medyczne: lekarski i pielęgniarstwo; psychologia, prawo, filologia angielska, sinologia, kryminologia, zarządzanie oraz kierunki hybrydowe (Italianistyka, Romanistyka), pozwalające na elastyczne łączenie kształcenia stacjonarnego i kształcenia na odległość przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i technologii – informuje Robert Szwed, rzecznik prasowy KUL.

Rekrutacja na studia pierwszego stopnia potrwa do 12 lipca do godz. 15.30, a kandydaci otrzymają wyniki na swoich kontach już trzy dni później. Kandydaci na studia drugiego stopnia mają więcej czasu, ponieważ rejestracja potrwa do 18 lipca, a wyniki ogłoszone będą już następnego dnia.

Uniwersytet Przyrodniczy

Tu rekrutacja wystartowała 6 maja. Uczelnia już odnotowała większe zainteresowanie i więcej zarejestrowanych kandydatów w porównaniu do ubiegłego roku.

– Kierunkami najbardziej obleganymi są weterynaria, behawiorystyka zwierząt, i dietetyka. Dużym zainteresowaniem cieszy się także geodezja i kartografia, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz hipologia i jeździectwo – zaznacza Monika Jaskowiak, rzecznik prasowy UP.

Część z wymienionych kierunków, niezmiennie z roku na rok cieszą się zainteresowaniem, ponieważ w swojej ofercie ma je wyłącznie „Przyrodniczy”. Kandydaci mają czas na zgłoszenie do 14 lipca. Zaledwie dwa dni później mają zostać ogłoszone pierwsze listy zakwalifikowanych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty