Spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenia, a nawet koła gospodyń wiejskich. To tylko część z 30 wystawców, którzy wzięli udział w tegorocznych Targach Ekonomii Społecznej w Lublinie. Po raz pierwszy impreza trwała trzy dni.
Jak co roku na Targi Ekonomii Społecznej, które organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, przyjechali przedsiębiorcy społeczni z całego województwa. Na 30 stoiskach można było obejrzeć i kupić m.in. rękodzieło artystyczne, zabawki, biżuterię, akcesoria do dekoracji domu. Nie zabrakło też przysmaków regionalnej kuchni m.in. ciast, przetworów, pierogów, bigosu, racuchów czy smalca z fasolą i wiejskim chlebem. Dzięki Spółdzielni Socjalnej Ósmesmake z Lublina pojawiły się też wegańskie ciasta, wędliny i przekąski.
Wśród wystawców, których można było odwiedzić na lubelskim Starym Mieście w dniach 6-8 września znalazły się spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa społeczne, warsztaty terapii zajęciowej oraz koła gospodyń wiejskich. W tym roku na spotkania z ekonomią społeczną było więcej czasu – po raz pierwszy targi trwały trzy dni.
- Ekonomia społeczna to przyszłość, trzeba ją promować, bo to biznes z dużą dozą humanizmu. Przedsiębiorstwa, fundacje czy stowarzyszenia, które działają w tym sektorze są otwarte na drugiego człowieka, który jest traktowany podmiotowo, bo zysk nie jest na pierwszym miejscu – zaznacza wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. – Dzięki takiej filozofii nie tylko pojedynczy ludzie, ale całe grupy społeczne np. osoby z niepełnosprawnościami mogą odnaleźć się na rynku pracy, poczuć współodpowiedzialność za funkcjonowanie konkretnych przedsiębiorstw, które często działają jak firmy rodzinne. Chodzi o stworzenie miejsc, w których ludzie pracują nie z przymusu, ale dlatego, że mają z tego satysfakcję.
W programie tegorocznych targów znalazły się konkursy z nagrodami, w których można było wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii społecznej. Nie zabrakło też części artystycznej. Na scenie można było zobaczyć panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Paar, Łazisk, gminy Zamość, a także sportowe animacje organizowane przez Fundację „Jest Otwarte” oraz koncert Agnieszki Wiechnik i jej uczniów ze szkoły muzycznej Rytm i Melodia z Lublina.
O ekonomii społecznej można było porozmawiać z ekspertami z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, a o nowych projektach dotyczących rynku pracy z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.