Osoby, które na ten tydzień miały zaplanowane przyjęcie pierwszej dawki szczepionki, być może nie otrzymają preparatu.
W poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dotrze; w związku z tym niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień, czy to pierwszą, czy drugą dawką.
Potwierdził to w rozmowie z PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kuczmierowski poinformował, że AstraZeneca miała zapowiedzianą dostawę na pierwszą połowę tego tygodnia, ale przesunęła ją na pierwszą połowę przyszłego tygodnia.
– To dla nas bardzo duży problem, bo będziemy musieli terminy osób pozapisywanych na szczepienia na ten tydzień albo poprzekładać, albo zorganizować przesuwanie szczepionek Astry między punktami, bo w niektórych punktach mamy zapasy, które ewentualnie możemy na to przeznaczyć – powiedział.
Kuczmierowski podał, że w różnych punktach w kraju jest obecnie około 200-250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca i tyle mniej więcej osób miało być zaszczepionych - zgodnie z wyznaczonymi terminami - w tym tygodniu, właśnie tym preparatem. Wśród nich około 100-120 tys. osób, które mają być zaszczepione drugą dawką.
– Przed nami duże wyzwanie logistyczne i pewnie będzie dotyczyło w wybranych przypadkach przesunięcia daty szczepienia o kilka dni, bo operacja nie będzie polegała na dostarczeniu przez nas szczepionek z magazynu do punktu szczepień, ale szczepionki będą przesuwane między punktami – powiedział. – Trzeba się też liczyć z tym, że część osób będzie miała przesunięty termin szczepienia na przyszły tydzień – zaznaczył.
Prezes RARS poinformował, że w pierwszej kolejności zabezpieczone zostaną te osoby, które mają w tym tygodniu otrzymać drugą dawkę preparatu. Jak dodał, osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie preparatem AstraZeneca, będzie proponowane prawdopodobnie szczepienie innym preparatem.
– My informujemy punkty szczepień o zaistniałej sytuacji, kiedy dostaną szczepionki i jakie, a punkty będą informować pacjentów – podał Kuczmierowski.
W Polsce wykonano dotąd 17 866 586 szczepień przeciw COVID-19 – podano w niedzielę na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5 553 678 osób.