Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 października 2024 r.
14:19

Układ zostaje, ale nie cały. Tną premie i nagrody dla pracowników Azotów

Straty finansowe, jakie notują spółki Grupy Azoty, nie wyłączając zakładów w Puławach, zaczynają odbijać się na dochodach pracowników. Tych czekają dwa nieco chudsze lata
Straty finansowe, jakie notują spółki Grupy Azoty, nie wyłączając zakładów w Puławach, zaczynają odbijać się na dochodach pracowników. Tych czekają dwa nieco chudsze lata (fot. rs/archiwum)

Zakończyły się trwające od lipca negocjacje pomiędzy zarządem Zakładów Azotowych w Puławach, a miejscowymi związkami zawodowymi. Pracownicy zgodzili się na zawieszenie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, co oznacza cięcie wydatków na premie i nagrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarząd puławskich Zakładów Azotowych z powodu wyjątkowo słabych wyników finansowych spółki, szuka oszczędności i tnie wydatki. Na pierwszy ogień poszły liczne umowy sponsoringowe, a na kolejny - przywileje pracownicze. Chodzi o zawarty ze związkowcami tzw. układ zbiorowy określający zasady wypłaty różnych świadczeń, jak nagrody jubileuszowe, premie, odprawy, nagrody roczne itp.

Władze Azotów od lipca rozmawiały z organizacjami związkowymi o możliwości tymczasowego zawieszenia najbardziej kosztochłonnych zapisów. Gdy rozmowy nie przynosiły skutków, zarząd wszczął procedurę zmierzającą do wypowiedzenia całego układu. Do takiego ostatecznego rozwiązania związkowcy dopuścić nie chcieli. Po wielu tygodniach negocjacji, w piątek, 18 października, obydwu stronom udało się dojść do konsensusu. Co to oznacza?

- W Grupie Azoty Puławy zawieszone zostały do końca 2026 roku istotne postanowienia ZUZP-ów, w tym m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe (...) W ramach porozumień zmniejszono także odpisy na fundusz socjalny - poinformowała puławska spółka. Jak wynika z jej komunikatu, postępowanie dotyczące wypowiedzenia układu zbiorowego zostało tym samym zakończone.

- Zawieszenie wybranych świadczeń wykraczających ponad kodeks pracy to potwierdzenie naszej determinacji w zakresie optymalizacji kosztów - podkreślił prezes ZA "Puławy" i wiceprezes Grupy Azoty S.A., Hubert Kamola, dziękując związkowcom za "konstruktywny dialog" dotyczący ograniczenia kosztów wynikających z układu zbiorowego. Jak dodał, tę optymalizację rozpoczęto od kierownictwa całej GA poprzez zmniejszenie komórek organizacyjnych i stanowisk dyrektorskich, co obniżyło koszty wynagrodzeń.

Z efektów zakończonych rozmów częściowo zadowoleni są również puławscy związkowcy.

- Naszym celem było maksymalne ochronienie pracowników i zawieszenie takich zapisów, które dotyczą ogółu a nie wąskiej grupy pracowników czy jednostek. Czy wszyscy będą zadowoleni? Pewnie nie. Na tym polega jednak ciężar brania na siebie odpowiedzialności i to zarówno po stronie związkowej jak i zarządu. Mamy wrażenie, że obie strony nabrały do siebie szacunku i respektu - komentują przedstawiciele azotowej NSZZ "Solidarność".

Jak informuje z kolei ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, porozumienie poza zawieszeniem niektórych zapisów układu, wprowadza w ich miejsce świadczenia o mniejszej wartości. - Oszczędności dotyczą: funduszu socjalnego, jednorazowych nagród, nagrody rocznej, premii, odpraw i jubileuszówek - precyzuje przewodniczący związku, Sławomir Wręga. - To jest tak, jaby pracownicy oddali 20 proc. swoich wynagrodzeń - dodaje.

Obydwie strony zgadzają się co do jednego - sytuacja finansowa przedsiębiorstw Grupy Azoty jest fatalna. Otwarte pozostaje pytanie, jak powinna wyglądać droga w stronę jej poprawy. Tutaj stanowiska zarządu i związków zawodowych znacznie się od siebie różnią. Władze spółki postawiły na ograniczenie kosztów działalności oraz zwiększenie sprzedaży, z kolei np. ZZ PRC utrzymuje, że reformy wymaga cała GA, którą to związkowcy nazywają "nieudanym projektem". - Dlatego trzeba z nim skończyć. Miało być równanie w górę, a jest równanie w dół - ocenia przewodniczący Wręga.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium