Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu wspólnie z Grupą Azoty „Puławy” kończy prace nad nową technologią wytwarzania przyjaznego dla środowiska kwasu bio-bursztynowego z surowców pochodzących z odpadów.
Kwas bursztynowy wykorzystywany jest m.in. w przemyśle chemicznym i spożywczym, gdzie służy jako regulator kwasowości. Puławskie Zakłady Azotowe, wspólnie z wrocławskim instytutem naukowym, starają się opracować nową, czystą technologię jego wytwarzania. Kluczem jest tzw. biokataliza z udziałem zmodyfikowanych genetycznie bakterii „enterobacter”. Dzięki wykorzystaniu surowców pochodzących z odpadów rolnych, powstawać ma kwas zwany bio-bursztynowym.
Na wdrożenie tej technologii Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło prawie 4,7 mln zł. Cały projekt wyceniono na ponad 6,5 mln zł. Zielona produkcja kwasu miałaby zostać uruchomiona w puławskich Zakładach Azotowych. Zainteresowanie jego zakupem potwierdziły natomiast siostrzane zakłady w Kędzierzynie Koźlu, czyli innej spółce należącej do Grupy Azoty.