Zmniejszenie temperatury w mieszkaniach może zauważalnie zmniejszyć zużycie energii cieplnej – przypominają przed sezonem grzewczym lubelscy energetycy. Proponują, by już teraz pomyśleć o oszczędzaniu.
– Badania wykazują, że mieszkania w Lublinie są przegrzewane – informuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. – Mieszkańcy Lublina w dużej mierze nauczyli się już racjonalnie korzystać z wody czy energii elektrycznej, ale wciąż marnują sporo ciepła. Z badań wynika, że ponad połowa z nich przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22 stopni Celsjusza.
– Obniżenie temperatury wewnętrznej tylko o 1 stopień Celsjusza to oszczędności w zużyciu ciepła o ok. 5 proc. – wylicza Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC. Powołuje się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Wyliczyli oni, że gdyby wszyscy mieszkańcy Polski korzystający z ciepła systemowego (czyli tego z sieci) zmniejszyli temperaturę w swoich mieszkaniach do 20 stopni Celsjusza, to w ciągu roku w skali kraju uda się oszczędzić milion ton węgla i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 2 mln ton.
– Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie – przypomina LPEC. – Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień Celsjusza to zmniejszenie zużycia ciepła o ok. 5 do 8 proc.
Obecnie oszczędności są szczególnie ważne w związku z sytuacją międzynarodową.
>>>Lublin, Zamość, Dęblin... Miasta dobija drożyzna. Mniej światła, mniej ciepła<<<
Sytuacja jest trudna
Z Komisji Europejskiej płyną już sygnały o tym, że należy zachęcać mieszkańców do ograniczenia temperatury wewnątrz mieszkań do 19 stopni. To efekt obaw o ciągłość dostaw gazu. Rosja przykręca kurek Europie Zachodniej i pojawiają się nawet obawy, że zakręci go całkowicie. Dodajmy, że gaz jest głównym paliwem największej w Lublinie elektrociepłowni na Wrotkowie.
– Sytuacja na europejskim rynku gazu jest bardzo trudna – przyznaje w oficjalnym komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Intensywnie pracujemy, aby przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego. Między innymi maksymalnie wykorzystujemy możliwości związane z zakupami gazu LNG i prowadzimy rozmowy z kilkoma znaczącymi producentami gazu działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Niedawno Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie zmniejszenia o 15 proc. zapotrzebowania na gaz. – Tak, by przygotować się na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji, która stale używa dostaw gazu jako broni – czytamy w komunikacie UE.
– Państwa członkowskie zgodziły się zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem z ostatnich pięciu lat i zastosować w tym celu wybrane przez siebie środki – informuje UE. – Wśród środków mogłyby się znaleźć: ograniczenie zużycia gazu w sektorze energii elektrycznej, zachęty do przestawienia się na inne rodzaje paliwa w przemyśle, kampanie podnoszące świadomość, ukierunkowane zobowiązania do ograniczenia ogrzewania i chłodzenia oraz środki rynkowe, takie jak aukcje między przedsiębiorstwami.
Jak oszczędzić w domu
Korzystający z sieci ciepłowniczych powinni zadbać o to, żeby ich grzejniki nie były zasłonięte różnymi meblami i innymi przedmiotami. Nie powinny być również zapowietrzone. Dzięki temu będą mogły efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Temperatura nie wszędzie musi być taka sama. Najchłodniej może być w sypialni, gdzie wystarczy nawet 18 stopni, natomiast najcieplej powinno być w łazience (do 24 stopni).
Gdy mieszkanie jest puste, temperaturę można ograniczyć, by zmniejszyć zużycie energii. Pomagają w tym specjalne głowice termostatyczne, które montuje się do grzejników. Czuwają one nad tym, by w pomieszczeniu panowała dokładnie taka temperatura, jaką im zaprogramowano. Urządzenie można zaprogramować tak, by ułożyć mu coś w rodzaju planu tygodnia. W porach dnia, w których domownicy są w pracy lub w szkole, ogrzewanie wnętrz będzie zredukowane.
Bardzo istotny jest również sposób wietrzenia pomieszczeń. – Chcąc przewietrzyć mieszkanie, zawsze najpierw przykręć kaloryfer, a następnie otwórz szeroko okna – instruuje LPEC. – Wywietrz intensywnie pomieszczenie, jednak nie dłużej niż 10-15 minut, aby świeże powietrze dostało się do środka. Po zamknięciu okien ponownie odkręć kaloryfer, by cieszyć się ciepłym i świeżym powietrzem w swoim mieszkaniu.
Aby zmniejszyć straty ciepła, należy się przyjrzeć szczelności okien. W budynkach wielorodzinnych nie należy ignorować w sezonie grzewczym otwartych okien na klatkach schodowych i korytarzach.
– Jeśli w częściach wspólnych budynku występują jakiekolwiek nieszczelności, to lepiej mieć świadomość, że w tych miejscach może uciekać ciepło, za które płacą wszyscy mieszkańcy budynku – radzi LPEC. – Chcąc zaoszczędzić na rachunkach upewnij się, że ciepło w częściach wspólnych nie marnuje się, a w razie wątpliwości zwróć uwagę administracji.
Pomaga też zdrowiu
Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniach nie sprzyja również naszemu zdrowiu. Gdy powietrze jest wysuszone, łatwiej jest o choroby dróg oddechowych, stany zapalne gardła i obniżenie odporności organizmu. – W warunkach wysokiej temperatury rozwijają się czynniki środowiskowe, które są niezdrowe dla domowników, np. roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych – mówi prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią. Suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe, może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Z tego powodu pojawiają się u pacjentów dolegliwości takie jak chrypka, zatkany nos i uczucie dyskomfortu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dlatego rekomendujemy, żeby te temperatury były jednak niższe.