Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

5 lutego 2020 r.
15:07

Kraśnik: Wielki remont małego kościółka [zdjęcia]

40 12 A A

Po tym, jak zawaliły się schody, wejście na chór kościoła Św. Ducha w Kraśniku w najbliższych miesiącach nie będzie możliwe. Prac do wykonania jest dużo więcej. Zabytkowa świątynia wymaga gruntownego remontu związanego m.in. z odwodnieniem. Trzeba umocnić również skarpę od strony ul. Grodzkiej. A to wszystko kosztuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy po powrocie z misji zostałem rektorem kościoła pw. Świętego Ducha w Kraśniku, w pierwszej kolejności zająłem się sprawą parkanu, który zagrażał bezpieczeństwu przechodniów (tzw. mały kościółek w Kraśniku stoi na wzgórzu – red.) – opowiada ks. Adam Woch, który jest rektorem od 2016 r. – W 2017 r. miasto sfinansowało te prace. Pilnego remontu wymagał również dach kościoła, był w stanie wręcz katastrofalnym. Zrobiliśmy ekspertyzę, z której wynikało, że więźba dachowa jest bardzo zniszczona. Stanąłem przed wyborem: albo zamknąć kościół ze względów bezpieczeństwa, albo zdobyć dofinansowanie i zebrać pieniądze na tzw. wkład własny, przygotować projekt i przeprowadzić remont.

Księdzu rektorowi udało się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizacje kościoła i domu rektoralnego. W ramach projektu została m.in. położona dachówka. Zostały też wymienione okna, zamontowane nowe ogrzewanie podłogowe i docieplony strop kościoła. Kościół korzysta z pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

– Przy okazji tego remontu chcieliśmy odnowić również witraże i wymienić trepy na schodach prowadzących na chór i nieużytkowane poddasze oraz zrekonstruować więźbę dachową – dodaje ks. Woch. – Te dodatkowe koszty, które nie mogły być kosztem kwalifikowanym dotacji z NFOŚiGW, sfinansował magistrat.

Niestety 6 września ub.r., podczas prowadzenia robot budowlanych na dachu, doszło do wypadku. Zawaliły się schody, które zostały całkowicie zniszczone. Jedna osoba została ranna. Na miejsce przyjechali pracownicy nadzoru budowlanego i inspekcji pracy, a także policjanci.

– Prowadzone przez nas postępowanie zostało umorzone ze względu na brak znamion przestępstwa. To był wypadek – mówi asp. szt. Janusz Majewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku.

Po katastrofie budowlanej nadzór budowlany wszczął postępowanie administracyjne. Nakazał rektorowi kościoła odpowiednio zabezpieczyć świątynię, m.in. przed dostępem osób trzecich.

– Zastosowaliśmy się do decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nakazującej zabezpieczenie miejsca katastrofy budowlanej. Usunęliśmy gruz i zamknęliśmy klatkę schodową – mówi rektor kościoła.

– Kiedy od nadzoru budowlanego uzyskaliśmy informację o katastrofie budowlanej, skontaktowaliśmy się z rektorem kościoła. Ksiądz na piśmie złożył nam wyjaśnienia w tej sprawie – mówi dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – Później przeprowadziliśmy kontrolę na miejscu.

Na początku października 2019 r. duchowny przekazał służbom ochrony zabytków dokumentację projektową dotyczącą odbudowy klatki schodowej w historycznej formie. – Z posiadanych przez nas informacji wynika, że 9 grudnia Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na budowę – dodaje Kopciowski.

Na rekonstrukcji schodów zakres koniecznych do przeprowadzenia prac się nie kończy. – Ponieważ trzpień schodów się rozpadł, zaczęliśmy zastanawiać się, co mogło być tego przyczyną – przyznaje rektor zabytkowego kościoła.

Zostały wykonane specjalne badania i ekspertyzy, aby sprawdzić zasolenie i zawilgocenie murów. Wyniki potwierdziły, że konieczne jest wykonanie odwodnienia kościoła. – Najwięcej wilgoci jest przy przyporach, co widać we wnętrzu kościoła. Poza tym poodparzany jest też tynk renowacyjny na ścianach wewnętrznych (położony w 2006 r.), który miał zapobiec dalszemu zawilgoceniu.

Już wiadomo, że roboty pochłoną miliony zł, a do listy prac trzeba włączyć jeszcze umocnienie skarpy od ul. Grodzkiej. Aby zebrać pieniądze są organizowane zbiórki. Rektor będzie się starać o dofinansowanie przynajmniej części niezbędnych prac, które prawdopodobnie w tym roku się jeszcze nie rozpoczną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium