Na zakończonym właśnie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy dostał Srebrne Lwy. I nie jest to jedyna nagroda jaką przyznano twórcom historii niezwykłego pianisty spod Tomaszowa Lubelskiego
Jak określają fachowcy Mieczysław Kosz łączył pianistykę jazzową z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi do polskiego folkloru. Pod względem stylistycznym porównywano go do Billa Evansa. W 1967 roku wystąpił na najważniejszym polskim festiwalu jazzowym – Jazz Jamboree. Wzbudził wówczas powszechny entuzjazm. Niemal z dnia na dzień obwołano go jednym z największych i najoryginalniejszych talentów w polskiej muzyce. W tym samym roku Kosz dokonał pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.
Mieczysław Kosz gdy był dzieckiem zaczął tracić wzrok z powodu nie leczonej choroby oczu. Jako nastolatek był już ociemniały. To w Laskach, w internacie gdzie słuchano jak gra na harmonijce, odkryto jego talent muzyczny. Zanim zainteresował się jazzem skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu.
Zginął tragicznie w 1973 roku wypadając z okna mieszkania w Warszawie. Istnieje hipoteza, że było to samobójstwo. Został pochowany we wsi Tarnawatka między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim.
Imię pianisty nosi Stowarzyszenie „Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza” w Zamościu.
- Skłamałbym, gdybym powiedział, że znałem wcześniej jego utwory i zawsze chciałem zrobić ten film. Prawdę mówiąc, gdy Piotr Adamczyk zasugerował mi, żebym zwrócił uwagę na tę biografię, byłem bardzo sceptyczny, bo nie chciałem, żeby przypięto mi łatkę reżysera od kalek. Ale z ciekawości zacząłem słuchać jego muzyki, czytać o nim. Stopniowo się do niego przybliżałem. Decydujący okazał się moment, w którym poznałem splot paradoksów, który odłożył się na jego życiu. Najbardziej zainteresował mnie jako człowiek. Niepełnosprawność jest elementem w życiu Mietka Kosza - ważnym, ale nie najważniejszym – mówił po premierowym pokazie w Gdyni Maciej Pieprzyca, reżyser filmu „Ikar”.
W sobotni wieczór werdyktem jury przyznano historii o niewidomym jazzmanie nagrodę „Srebrne Lwy”. Oprócz reżysera dostali je producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. Z nagrodą za główną rolę męską wyjechał w sobotę z Gdyni Dawid Ogrodnik, który wcielił się w rolę pianisty.
- Słuchaj Kosza, słuchaj Kosza. Takie rady słyszałem od wielu osób – wspominał początek swojej drogi zawodowej na konferencji prasowej po premierze filmu Leszek Możdżer, który skomponował muzykę do „Ikara”. W sobotę jury festiwalowe przyznało Możdżerowi nagrodę indywidualną za muzykę do filmu o Mieczysławie Koszu.
Kolejne nagrody dla twórców „Ikara”, to: nagroda indywidualna dla Witolda Płóciennika za zdjęcia; dla Jolanty Dańdy za charakteryzację i dla Agaty Culak za kostiumy.
(oprac. agdy za Marek Romański „Mieczysław Kosz – Życie jest dramatyczną przygoda”)
- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (pełny werdykt)
WIELKĄ NAGRODĘ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu OBYWATEL JONES otrzymuje reżyserka AGNIESZKA HOLLAD oraz producenci: STANISŁAW DZIEDZIC, KLAUDIA ŚMIEJA-ROSTWOROWSKA i ANDREA CHALUPA.
NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA otrzymuje reżyser MACIEJ PIEPRZYCA oraz producenci: RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ i MARIA GOŁOŚ.
NAGRODĘ SPECJALNĄ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ZA PROPOZYCJĘ DOSKONALE ZREALIZOWANEGO KINA GATUNKOWEGO dla ŁUKASZA KOŚMICKIEGO, reżysera filmu UKRYTA GRA.
NAGRODY INDYWIDULANE otrzymują:
- JAN KOMASA za reżyserię filmu BOŻE CIAŁO,
- MATEUSZ PACEWICZ za scenariusz do filmu BOŻE CIAŁO,
- BARTOSZ KRUHLIK za debiut reżyserski lub drugi film za film SUPERNOVA,
- WITOLD PŁÓCIENNIK za zdjęcia do IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
- LESZEK MOŻDŻER za muzykę do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
- GRZEGORZ PIĄTKOWSKI za scenografię do filmu OBYWATEL JONES,
- MARCIN JACHYRA, JAROSŁAW CZERNICHOWSKI, OLIWIER SYNKOWSKI, MARCIN LENARCZYK za dźwięk w filmie INTERIOR,
- ROBERT GRYKA, WOLFGANG WEIGL, KRZYSZTOF ARSZENNIK za montaż filmu UKRYTA GRA,
- JOLANTA DAŃDA za charakteryzację do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
- AGATA CULAK za kostiumy do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
- ELIZA RYCEMBEL za drugoplanową rolę kobiecą w filmie BOŻE CIAŁO,
- SEBASTIAN STANKIEWICZ za drugoplanową rolę męską w filmie PAN T.,
- MAGDALENA BOCZARSKA otrzymuje nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie PIŁSUDSKI,
- DAWID OGRODNIK za główną rolę męską w filmie IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
- ZOFIA DOMALIK za profesjonalny debiut aktorski w filmie WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI.
W tym roku jury obradowało w składzie:
Maciej Wojtyszki (przewodniczący), Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski, Jerzy Zieliński
Dawid Ogrodnik w roli Mieczysława Kosza