Lublin

11 lutego 2019 r.
6:46

Obraz "Unia lubelska" Jana Matejki może wyjechać z Lublina

O planach wypożyczenia obrazu Matejki do Wilna mówiła podczas prezentacji programu obchodów 450-lecia Unii lubelskiej Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego
O planach wypożyczenia obrazu Matejki do Wilna mówiła podczas prezentacji programu obchodów 450-lecia Unii lubelskiej Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Miał być schowany w specjalnym „domku” i przeczekać półtora roku na zakończenie wielkiego remontu na lubelskim Zamku. Ale obraz „Unia lubelska”, jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum, niebawem może wyruszyć w podróż do Wilna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O takiej możliwości dowiedzieli się goście uroczystości na Zamku, podczas której zaprezentowano program obchodów przypadającej w tym roku 450. rocznicy podpisania Unii lubelskiej. Od miesięcy wiadomo było, że w takcie jubileuszu upamiętniający to wydarzenie obraz Jana Matejki nie będzie eksponowany w Lublinie. Wszystko przez rozpoczynający się właśnie remont, w trakcie którego dzieło miało być zabezpieczone i wciągnięte wyżej na kondygnację, która powstanie w wyniku przebudowy tego skrzydła zamku.

Te plany mogą się zmienić. Podczas środowej gali poinformowała o tym dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska, przypominając, że będąca własnością Muzeum Narodowego w Warszawie „Unia lubelska” w depozycie lubelskiej instytucji jest nieprzerwanie od 1957 roku.

– Od tamtej pory opuściła nasz budynek raz, było to dziesięć lat temu, kiedy udała się na wycieczkę do Wilna. Tam uczciła obchody 440. rocznicy podpisania Unii lubelskiej. Mamy nadzieję, że także w tym roku uda się taką operację powtórzyć, żeby mogła cieszyć oczy nie tylko mieszkańców Lublina, ale także mieszkańców Wilna. Na okres remontu, który rozpoczynamy, obraz miał zostać pierwotnie schowany, miał mieć wybudowany swój własny „domek”, ale są jaskółki, które mówią o tym, że być może uda się go pokazać w Wilnie. Będzie temu towarzyszyć bogata oferta kulturalna, którą przygotowuje Lublin – mówiła do zebranych gości. I za chwilę dodała: – Obraz powróci w nienaruszonym stanie i będzie cieszył oczy kolejnych pokoleń. Pożegnamy się z „Unią” tylko na chwilę.

O szczegółach przedsięwzięcia dyrektor Mieczkowska na razie mówić nie chce. Potwierdza jedynie: – Otrzymaliśmy propozycję z Litewskiego Muzeum Narodowego w Wilnie. Czekamy na odpowiedź Muzeum Narodowego.

– Sprawa jest w toku. Samo wypożyczenie zależy od opinii, jaką podczas wizyty w Lublinie wydadzą nasi konserwatorzy i podtrzymania chęci przez stronę litewską – usłyszeliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Gdyby pomysł miał zostać zrealizowany, byłoby to spore przedsięwzięcie logistyczne i wyzwanie dla muzealników. Obraz ma prawie 15 mkw. powierzchni (289 cm wysokości i 512 cm długości), bez ramy waży nieco ponad 100, a z ramą prawie 160 kilogramów.

Przed dziesięcioma laty płótno zostało wyjęte z ram, zdjęte z krosna i nawinięte na ogromny walec, na którym przewieziono je do stolicy. Tam otrzymało nowoczesne krosno samonapinające, dzięki któremu mogło łagodniej znieść podróż na dalszą odległość. W specjalnym samochodzie, „na stojąco”, obraz na chwilę wrócił do Lublina, a następnie w ten sam sposób został przetransportowany do Wilna. Transportowi towarzyszyła szczególna ochrona. Koszty całej operacji, w tym ubezpieczenia obrazu, były ściśle tajne.

Legia za Unię

Obraz został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie walnym w Lublinie w 1569. W 1874 r. we Lwowie postanowiono zakupić Unię lubelską ze składek do gmachu Sejmu Krajowego. Kompozycja skupia się na ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu zamku w Lublinie. Unia Lubelska uchodzi za jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki, w uznaniu wartości obrazu malarz odznaczony został w 1870 francuskim orderem Legii Honorowej. Po II wojnie światowej zrabowany przez Niemców obraz odnaleziono we wsi Przesieka w Karkonoszach, wraz z dwoma innymi dziełami Matejki. Na pamiątkę tego wydarzenia wieś przez krótki czas nazywała się Matejkowice

Źródło: Wikipedia.pl

Pozostałe informacje

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty