Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

30 czerwca 2024 r.
14:11

Jak wakacje to tylko we Włodawie. Wczoraj Czerwone Gitary, dziś późnym wieczorem w Rynku zagra Budka Suflera

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 0 A A

Trwają Dni Włodawy 2024, które inaugurują tegoroczny sezon letni w Mieście Trzech Kultur. Wczoraj na scenie w zrewitalizowanym rynku, tuż przy Czworoboku wystąpiły m.in. Czerwone Gitary. Dzisiaj wieczorem, gwiazdą będzie Budka Suflera, która zaprezentuje repertuar z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Początek koncertu o godzinie 21. Dlaczego warto odwiedzić Włodawę nie tylko z okazji dni tego miasta? Jakie atrakcje na turystów i mieszkańców czekać będą przez najbliższe wakacyjne tygodnie? O tym w rozmowie z Wiesławem Muszyńskim, burmistrzem Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Dlaczego warto odwiedzić Włodawę?

– Bo to urokliwe nadbużańskie miasteczko, położone pośród lasów i jezior. Jego wielokulturowy charakter co roku przyciąga rzeszę turystów spragnionych wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Oprócz licznych zabytków Włodawa kusi również wieloma wydarzeniami, których w sezonie turystycznym nie brakuje.

 

Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy dziękuje Czerwonym Gitarom za wczorajszy, niezwykły koncert (fot. UM )

Wizytę we Włodawie najlepiej rozpocząć od...

– Spaceru szlakiem trzech kultur, upamiętniającym wielokulturowy charakter naszego miasta. Bowiem to tu przez wieki współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy od zespołu paulińskiego, w którego skład wchodzi klasztor oo. paulinów oraz kościół parafialny pw. św. Ludwika. Późnobarokowy kościół posiada bogaty wystrój utrzymany w stylu rokoko. Według miejscowej legendy kościół posiadał podziemne połączenia z pałacem Pociejów w pobliskiej miejscowości Różance.

Wychodząc poza mury kościoła na końcu ulicy Kościelnej dostrzeżemy kolejne ważne miejsce na „Szlaku Trzech Kultur” - cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy ikonostas z cyklem klasycystycznych obrazów z życia Marii i Chrystusa, malowanych na deskach oraz carskie wrota snycerskiej roboty, ażurowe.

 

Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (fot. Krzysztof Basiński)

 Kierując się na zachód od cerkwi dotrzemy do unikalnego w Polsce zespołu zabytków żydowskich. Obecnie znajduje się tam Muzeum – Zespół Synagogalny, w którego skład wchodzą – Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Włodawska Wielka Synagoga zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Z wyposażenia sali modlitw zachował się jedynie neobarokowy aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa, gdzie przechowywane są zwoje Tory) z 1936 r., który zastąpił wcześniejsze drewniane wyposażenie, zniszczone w pożarze w 1934 r. Dzięki malowanej żywymi kolorami polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce, szafa na Torę należy do najpiękniejszych w Polsce.

Włodawska Wielka Synagoga (fot. Krzysztof Basiński)

Kolejne punkty, których nie może zabraknąć na trasie spaceru po Włodawie?

– Czworobok, czyli unikatowy zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII wieku , znajdujący się nieopodal monumentalny zegar słoneczny, wodowskaz na rzece Bug oraz promenada nadbużańska.

Od niedawna w mieście spotkać można również budki nietelefoniczne?!

– To interdyscyplinarne i interaktywne, audiowizualne instalacje artystyczne. Dzięki nim dowiemy się między innymi co łączy warszawską syrenkę z Włodawą? K to leczył rany we włodawskim czworoboku? Skąd wzięła się nazwa Włodawa ? Jakie konkretnie ciekawostki można usłyszeć w tych wyjątkowych budkach? Tego nie będziemy zdradzać, by nie zepsuć Państwu niespodzianki. Zdradzić możemy jedynie, że jedna z nich, poświęcona jest mieszkającej kiedyś we Włodawie Krystynie Krahelskiej. Stanęła ona tuż obok odsłoniętego w 2022 roku pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego tę postać . Krahalska była poetką , harcerką , uczestniczką Powstania Warszawskiego. W jej budce posłuchać można opowieści o jej pobycie w Mieście Trzech Kultur. Druga budka nietelefoniczna stanęła w zrewitalizowanym zabytkowym sercu miasta . Oferuje słuchaczom opowieści o dawnej, przedwojennej Włodawie. Odtwarzane są w niej również inne historie, m.in. ta dotycząca sienkiewiczowskiego Bohuna, który we Włodawie leczył rany po pojedynku z Panem Wołodyjowskim.

(fot. UM)

O Włodawie zwykło mówić się miasto pełne imprez…

– I rzeczywiście jest ich tu wiele. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych tradycyjnie rozpoczyna święto naszego miasta czyli Dni Włodawy. Niespełna dwa tygodnie później, od 10 do 13 lipca, Włodawa zmieni się w centrum światowego folkloru. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. W jego trakcie do Włodawy zjeżdżają zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku w kulturalną podróż dookoła globu zabiorą nas zespoły reprezentujące Gruzję, Ukrainę, Kenię, Meksyk, Kolumbię, Rumunię i Macedonię Północną. Ostatni weekend lipca to z kolei Festiwal Sztuk Natiralnych Zew Natury. To wyjątkowa oferta dla miłośników wszystkiego co związane z naturą. Muzyka, taniec, zabawa, śpiew, jedzenie, odpoczynek to elementy z którymi mamy do czynienia na co dzień i co sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Festiwal Zew natury różni się od innych imprez plenerowych. To przede wszystkim koncerty największych gwiazd polskiej estrady, warsztaty, wystawy, programy edukacyjne, świetna kuchnia i co najważniejsze niezapomniane emocje oraz wypoczynek na łonie natury.

 

(fot. UM Włodawa)

Sierpień również będzie tak atrakcyjny?

– Oczywiście. Od 16 do 18 sierpnia zapraszamy na Włodawski Festiwal Sztuki Ulicy. Rapy, koncerty, aftery, graffitony, gramofony, wolne style na majkach, ścianach i przy barze, śmichy-chichy opanują włodawskie ulice. W tym samym czasie będzie można poznać smaki z całego świata. Wszystko za sprawą Festiwalu Food Tracków. Popularne „żarciowozy” po raz kolejny zaparkują na placu w zabytkowym centrum miast by raczyć mieszkańców i turystów wyjątkowymi smakami serwowanego jedzenia. Kolejne wyjątkowe wydarzenie to zaplanowany na 24 i 25 sierpnia Jarmark Pauliński, który odżywa w blasku historycznych tradycji jarmarków włodawskich, niesie ze sobą ducha przeszłości i współczesnej zabawy. Obfituje w kulturalne atrakcje, koncerty, konkursy, oraz gry i zabawy dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jarmark nawiązuje do historycznych przywilejów królewskich i lokalnej tradycji. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych we Włodawie zakończą dożynki powiatowe, które odbędą się 1 września. Serdecznie zapraszam do Włodawy!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poniedziałkowa konferencja prasowa Rafała Zwolaka (na zdjęciu w środku) i jego zastępców Marty Pfeifer oraz Marka Kudeli była pierwszym takim spotkaniem z dziennikarzami. Zapowiedziano, że będą one organizowane regularnie

Prezydent zapowiada zaciskanie pasa. To dotknie również oświaty

Subwencja nie wystarcza. Do oświaty trzeba dokładać. I to dużo. Za dużo. A zadłużonego miasta na to nie stać. Więc władze Zamościa zapowiadają szukanie oszczędności. Mogą być cięcia w tzw. godzinach niesubwencyjnych oraz dodatkach motywacyjnych dla nauczycieli.

Brakujący fragment ścieżki

Jest decyzja wojewody. Można połączyć ścieżki miasta i gminy

Wojewoda lubelski wydał decyzję, więc można budować. Chodzi o 200 metrów, tak by ścieżki rowerowe miasta i gminy połączyły się w Sławacinku Starym.

Daniela Tkachuk zdobyła brązowy medal w 28. Turnieju Poland Open

Trzy medale zapaśniczek Cementu-Gryfa Chełm w 28. Turnieju Poland Open

Zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły jeden srebrny i dwa brązowe medale podczas 28. Turnieju Poland Open.

"Łowcy głów" schwytali 29-letniego pedofila

"Łowcy głów" schwytali 29-letniego pedofila

Policjanci z KWP w Lublinie zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany listem gończym za współżycie z małoletnią. Posiedzi za to w więzieniu 2,5 roku.

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre sypialnie wydają się być wyjęte z bajki, a inne, mimo wysiłków, pozostają jedynie funkcjonalnym pomieszczeniem bez tej oto magicznej iskry? Istnieje pewne tajemnicze połączenie elementów, które sprawia, że sypialnia zamienia się w przytulną oazę spokoju, która jednocześnie, niczym strój szyty na miarę, odzwierciedla nasz indywidualny gust i styl.

5 niezbędnych gadżetów dla każdego miłośnika biwakowania

5 niezbędnych gadżetów dla każdego miłośnika biwakowania

Wyobraź sobie szelest drzew, przytłumiony szum strumienia i rozgwieżdżone niebo nad głową – biwakowanie to niezrównane doświadczenie bliskości z przyrodą. Jednak by ten idylliczny obraz był pełen, nieodzowne okazują się gadżety, które sprawiają, że każda chwila na łonie natury staje się wygodna, bezpieczna i niezapomniana. Poniżej przedstawiam wybór pięciu elementów wyposażenia, które zdecydowanie wzbogacą Twój outdoorowy ekwipunek.

Jedna z poniedziałkowych strażackich interwencji w powiecie zamojskim

Burza przeszła nad powiatem. Strażacy wyjeżdżali kilkanaście razy

Nie padało długo, ale bardzo intensywnie. Na dodatek burzy, która przeszła w poniedziałek nad powiatem zamojskim towarzyszył silny wiatr. Strażacy mieli więc co robić.

W finale barażów o IV ligę Sparta Rejowiec Fabryczny musiała uznać wyższość Huczwy Tyszowce - przegrała 1:3

Spartę Rejowiec Fabryczny rozłożyły problemy kadrowe

Sparta Rejowiec Fabryczny miała za mało argumentów aby odeprzeć atak Kłosa Gmina Chełm na pierwsze miejsce na koniec sezonu. Nie zdołała też awansować do IV ligi przez baraże.

6 sposobów, jak dbać o rozwój pracowników

6 sposobów, jak dbać o rozwój pracowników

Zwiększanie kompetencji pracowników i odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi to ważny punkt rozwoju firmy. Kompetentny zespół jest bardziej efektywny, a to przynosi zyski. Z tego powodu, zarówno dla właścicieli firm, jak i menadżerów ważne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadry i wykorzystywanie potencjału każdego pracownika. Przeczytaj, w jaki sposób dbać o rozwój pracowników.

Odkryj nowoczesne rozwiązania: Wanna przyścienna- idealne połączenie funkcjonalności i designu

Odkryj nowoczesne rozwiązania: Wanna przyścienna- idealne połączenie funkcjonalności i designu

Współczesne wnętrza mieszkalne stawiają na funkcjonalność połączoną z wyjątkowym designem, co odzwierciedla się także w wyborze elementów wyposażenia łazienek. Wanna przyścienna, będąca jednym z najnowszych trendów w aranżacji łazienek, stanowi doskonały przykład tego, jak nowoczesne technologie i estetyka mogą iść w parze. Dzięki swojej konstrukcji, która pozwala na montaż wanny bezpośrednio przy ścianie, maksymalizuje przestrzeń użytkową, jednocześnie oferując wyrafinowany wygląd i unikalny styl.

Rowerzyści z Puław lubią jeździć wspólnie łącząc ogólnopolską rywalizację z integracją i zabawą

Puławy drugim najbardziej rowerowym miastem w kraju

Przez cały czerwiec w całym kraju trwała rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wśród najaktywniejszych miłośników dwóch kółek znaleźli się puławianie. Puławy po raz drugi z rzędu zdobyły drugie miejsce dając się wyprzedzić jedynie Białej Podlaskiej.

Paczki do Anglii – najczęstsze problemy i jak je rozwiązać

Paczki do Anglii – najczęstsze problemy i jak je rozwiązać

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przełożyło się na codzienność firm i osób fizycznych, szczególnie w kwestii transportu do UK i odwrotnie. Jakie są najczęstsze problemy związane z wysyłaniem paczek i jak je skutecznie rozwiązać? Poznaj wskazówki, które pomogą uniknąć stresujących sytuacji.

Jak używać kolorów w brandingowej strategii komunikacyjnej?

Jak używać kolorów w brandingowej strategii komunikacyjnej?

Kolory mają niesamowitą moc wpływania na emocje i zachowania konsumentów, co może być decydujące w budowaniu relacji z klientami. W artykule tym odkryjemy, jak różne barwy mogą odzwierciedlać wartości i misję marki, jak skutecznie je dobierać i stosować w materiałach marketingowych, oraz jak testować i optymalizować ich użycie w kampaniach.

Dorota Lachowska
Dzień Wschodzi
film

Stawką światowa sława w turystyce

Dzisiaj w porannym cyklu Dzień Wschodzi gościem Krzysztofa Kota jest - Dorota Lachowska, dyrektorka Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (LROT). Już po raz 15. Wystartował konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc, szlaków oraz wydarzeń turystycznych, które są wysoko oceniane i często wybierane przez turystów.

Lider pokonany, Motor Lublin z drugim zwycięstwem w Ekstralidze U24

Lider pokonany, Motor Lublin z drugim zwycięstwem w Ekstralidze U24

Dziewiąty występ w sezonie i dopiero druga wygrana młodzieży Motoru Lublin w ramach Ekstraligi U24. „Koziołki” w zaległym meczu siódmej kolejki pokonały na swoim torze Polcopper Agromix Unię Leszno 51:38.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium