Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

30 czerwca 2024 r.
14:11

Jak wakacje to tylko we Włodawie. Wczoraj Czerwone Gitary, dziś późnym wieczorem w Rynku zagra Budka Suflera

Autor: Zdjęcie autora BAS

Trwają Dni Włodawy 2024, które inaugurują tegoroczny sezon letni w Mieście Trzech Kultur. Wczoraj na scenie w zrewitalizowanym rynku, tuż przy Czworoboku wystąpiły m.in. Czerwone Gitary. Dzisiaj wieczorem, gwiazdą będzie Budka Suflera, która zaprezentuje repertuar z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Początek koncertu o godzinie 21. Dlaczego warto odwiedzić Włodawę nie tylko z okazji dni tego miasta? Jakie atrakcje na turystów i mieszkańców czekać będą przez najbliższe wakacyjne tygodnie? O tym w rozmowie z Wiesławem Muszyńskim, burmistrzem Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Dlaczego warto odwiedzić Włodawę?

– Bo to urokliwe nadbużańskie miasteczko, położone pośród lasów i jezior. Jego wielokulturowy charakter co roku przyciąga rzeszę turystów spragnionych wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Oprócz licznych zabytków Włodawa kusi również wieloma wydarzeniami, których w sezonie turystycznym nie brakuje.

 

Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy dziękuje Czerwonym Gitarom za wczorajszy, niezwykły koncert (fot. UM )

Wizytę we Włodawie najlepiej rozpocząć od...

– Spaceru szlakiem trzech kultur, upamiętniającym wielokulturowy charakter naszego miasta. Bowiem to tu przez wieki współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy od zespołu paulińskiego, w którego skład wchodzi klasztor oo. paulinów oraz kościół parafialny pw. św. Ludwika. Późnobarokowy kościół posiada bogaty wystrój utrzymany w stylu rokoko. Według miejscowej legendy kościół posiadał podziemne połączenia z pałacem Pociejów w pobliskiej miejscowości Różance.

Wychodząc poza mury kościoła na końcu ulicy Kościelnej dostrzeżemy kolejne ważne miejsce na „Szlaku Trzech Kultur” - cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy ikonostas z cyklem klasycystycznych obrazów z życia Marii i Chrystusa, malowanych na deskach oraz carskie wrota snycerskiej roboty, ażurowe.

 

Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (fot. Krzysztof Basiński)

 Kierując się na zachód od cerkwi dotrzemy do unikalnego w Polsce zespołu zabytków żydowskich. Obecnie znajduje się tam Muzeum – Zespół Synagogalny, w którego skład wchodzą – Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Włodawska Wielka Synagoga zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Z wyposażenia sali modlitw zachował się jedynie neobarokowy aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa, gdzie przechowywane są zwoje Tory) z 1936 r., który zastąpił wcześniejsze drewniane wyposażenie, zniszczone w pożarze w 1934 r. Dzięki malowanej żywymi kolorami polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce, szafa na Torę należy do najpiękniejszych w Polsce.

Włodawska Wielka Synagoga (fot. Krzysztof Basiński)

Kolejne punkty, których nie może zabraknąć na trasie spaceru po Włodawie?

– Czworobok, czyli unikatowy zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII wieku , znajdujący się nieopodal monumentalny zegar słoneczny, wodowskaz na rzece Bug oraz promenada nadbużańska.

Od niedawna w mieście spotkać można również budki nietelefoniczne?!

– To interdyscyplinarne i interaktywne, audiowizualne instalacje artystyczne. Dzięki nim dowiemy się między innymi co łączy warszawską syrenkę z Włodawą? K to leczył rany we włodawskim czworoboku? Skąd wzięła się nazwa Włodawa ? Jakie konkretnie ciekawostki można usłyszeć w tych wyjątkowych budkach? Tego nie będziemy zdradzać, by nie zepsuć Państwu niespodzianki. Zdradzić możemy jedynie, że jedna z nich, poświęcona jest mieszkającej kiedyś we Włodawie Krystynie Krahelskiej. Stanęła ona tuż obok odsłoniętego w 2022 roku pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego tę postać . Krahalska była poetką , harcerką , uczestniczką Powstania Warszawskiego. W jej budce posłuchać można opowieści o jej pobycie w Mieście Trzech Kultur. Druga budka nietelefoniczna stanęła w zrewitalizowanym zabytkowym sercu miasta . Oferuje słuchaczom opowieści o dawnej, przedwojennej Włodawie. Odtwarzane są w niej również inne historie, m.in. ta dotycząca sienkiewiczowskiego Bohuna, który we Włodawie leczył rany po pojedynku z Panem Wołodyjowskim.

(fot. UM)

O Włodawie zwykło mówić się miasto pełne imprez…

– I rzeczywiście jest ich tu wiele. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych tradycyjnie rozpoczyna święto naszego miasta czyli Dni Włodawy. Niespełna dwa tygodnie później, od 10 do 13 lipca, Włodawa zmieni się w centrum światowego folkloru. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. W jego trakcie do Włodawy zjeżdżają zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku w kulturalną podróż dookoła globu zabiorą nas zespoły reprezentujące Gruzję, Ukrainę, Kenię, Meksyk, Kolumbię, Rumunię i Macedonię Północną. Ostatni weekend lipca to z kolei Festiwal Sztuk Natiralnych Zew Natury. To wyjątkowa oferta dla miłośników wszystkiego co związane z naturą. Muzyka, taniec, zabawa, śpiew, jedzenie, odpoczynek to elementy z którymi mamy do czynienia na co dzień i co sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Festiwal Zew natury różni się od innych imprez plenerowych. To przede wszystkim koncerty największych gwiazd polskiej estrady, warsztaty, wystawy, programy edukacyjne, świetna kuchnia i co najważniejsze niezapomniane emocje oraz wypoczynek na łonie natury.

 

(fot. UM Włodawa)

Sierpień również będzie tak atrakcyjny?

– Oczywiście. Od 16 do 18 sierpnia zapraszamy na Włodawski Festiwal Sztuki Ulicy. Rapy, koncerty, aftery, graffitony, gramofony, wolne style na majkach, ścianach i przy barze, śmichy-chichy opanują włodawskie ulice. W tym samym czasie będzie można poznać smaki z całego świata. Wszystko za sprawą Festiwalu Food Tracków. Popularne „żarciowozy” po raz kolejny zaparkują na placu w zabytkowym centrum miast by raczyć mieszkańców i turystów wyjątkowymi smakami serwowanego jedzenia. Kolejne wyjątkowe wydarzenie to zaplanowany na 24 i 25 sierpnia Jarmark Pauliński, który odżywa w blasku historycznych tradycji jarmarków włodawskich, niesie ze sobą ducha przeszłości i współczesnej zabawy. Obfituje w kulturalne atrakcje, koncerty, konkursy, oraz gry i zabawy dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jarmark nawiązuje do historycznych przywilejów królewskich i lokalnej tradycji. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych we Włodawie zakończą dożynki powiatowe, które odbędą się 1 września. Serdecznie zapraszam do Włodawy!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium