Do Poleskiego Parku Narodowego przyleciały już gęsi. Kilka dni temu pojawiły się też pierwsze żurawie. W parku słychać ich klangor. A park już szykuje się do sezonu, który w tym roku może być wyjątkowo atrakcyjny.
– Jak dotąd ta zima nie była dokuczliwa dla naszej fauny – mówi Marek Tokarzewski z PPN. – Teraz czekamy na więcej słońca. To warunek, żeby przyroda zaczęła budzić się do życia. Miedzy innymi słońce wybudzi z letargu nasze żółwie błotne.
Znakiem zbliżającej się wiosny jest i to, że bociany żyjące w wolierze przy muzeum PPN w Załuczu Starym coraz częściej i na coraz dłużej odlatują. Tylko patrzeć, jak się usamodzielnią. Jak dotąd sprytnie wracają na porę karmienia. Niedługo wypuszczony zostanie też łabędź. W tym przypadku warunkiem jest stopnienie lodu na pobliskich akwenach. W wolierze pozostaną natomiast ptaki trwale okaleczone.
Pracownikom parku wspólnie z wójtem gminy Urszulin udało się rozwiązać problem stada kilkunastu kotów, które od miesięcy wyjadały bocianom mięso. Przytuliły się do obiektów PPN w Załuczu Starym po tym, jak zmarła ich opiekunka.
– Koty po sterylizacji, bądź kastracji trafiły do adopcji – mówi Radosław Olszewski, kierownik Ośrodka Hodowli Zwierząt w PPN. – Spośród 17 zwierząt zostały nam jeszcze dwie kotki, które czekają na nowych opiekunów. Zainteresowanych zapraszam do naszej siedziby w Urszulinie.
Wolności nie może się też doczekać siedem osieroconych sarenek, przyjętych w marcu ubiegłym roku do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zawadówce. Zostaną wypuszczone w maju lub czerwcu. Do końca życia zostanie tam natomiast jedna sędziwa sarna, która jest już prawie ślepa.
Nowe atrakcje w Poleskim Parku Narodowym
W tym sezonie PPN poza samym zwiedzaniem gotów jest zaoferować miłośnikom przyrody szereg dodatkowych atrakcji. Właśnie pozyskał na ten cel z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko około 800 tys. zł. Po dołożeniu środków własnych pieniędzy w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna społeczności Natura 2000 ma wystarczyć na cykl takich imprez, jak konkursy, piesze i rowerowe rajdy, marsze na orientację, podchody przyrody, szkolenia i warsztaty dla dzieci i dorosłych.
– Dzięki dotacji powstanie też nowy film promujący PPN i sąsiadujące obszary Natura 2000 oraz diaporamy, z których najciekawsza poprzez obraz i dźwięk ma ilustrować „Sekretne życie żurawi” – mówi Ewa Piasecka, zastępca dyrektora PPN. – W rachubę wchodzą także nowe pomoce dydaktyczne, w tym gry planszowe i elektroniczna tablica z ptasią symfonią.
PPN ma nadzieję podpisać również umowę związaną z dotacją na budowę kolejnej ścieżki przyrodniczej. Stawką jest około 700 tys. zł. Nowa ścieżka ma prowadzić przez torfowisko niskie na terenie obwodu ochronnego Bubnów. Ma się nazywać „Czachary”, a więc tak, jak miejscowa ludność w przeszłości nazywała tamtejsze bagna i moczary. Ta ścieżka też ma być całkowicie dostępna dla osób niepełnosprawnych.