Wojsko wraca do Białej Podlaskiej. Tym razem, w mieście odbędzie się nabór przyszłych żołnierzy do powstającego batalionu.
Kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej odbędą się 9 i 10 września. Wszystko w ramach formowania batalionu 18. Dywizji Zmechanizowanej, który na stałe będzie stacjonować na terenach byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej.
Kwalifikacja obejmować będzie ankietę, test sprawnościowy oraz rozmowę kwalifikacyjną. Wszystko odbędzie się na terenie filii AWF przy ulicy Akademickiej, początek o godz. 8.00.
– Kandydaci, którzy będą przystępować do kwalifikacji powinni mieć za sobą zasadniczą służbę wojskową lub służbę przygotowawczą – informuje biuro prasowe „pancernych”.
Kandydaci powinni mieć przy sobie zaświadczenia od lekarza o możliwości przystąpienia do testu sprawnościowego, dokument tożsamości i dokumenty potwierdzające przebieg służby.
Przypomnijmy, że obecnie 600–hektarowy obszar byłego lotniska jest już w rękach Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma tu stacjonować batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy i batalion lekkiej piechoty WOT. Docelowo będzie tu służyć 2 tys. żołnierzy.
– Na nieruchomości pozostaną jedynie budynki portu lotniczego oraz dwa obiekty przed wjazdem na teren kompleksu. Od momentu przekazania w administrowanie wojskowe, jest to teren zamknięty, dlatego inna działalność jest wykluczona – podaje wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Generał Jarosław Gromadzinski, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, uważa, że obecność wojska będzie widać w mieście w przeciągu 2 lat. – W tym roku mamy uformować dwa pododdziały. Wszystko uzależnione jest od logistyki. Zaczynamy od remontu tego, co już jest w naszym władaniu – podkreśla dowódca.
MON ogłosiło już kilka przetargów związanych z budową nowej infrastruktury. Obecnie trwa przebudowa obiektu sztabowego na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Ta inwestycja opiewa na 23 mln zł. Jak czytamy w dokumentach przetargowych, roboty obejmują rozbiórkę, prace budowlane i instalacyjne. Wybudowane będą systemy alarmowe i pomieszczenia do przetwarzania informacji niejawnych. Do tego parkingi i przyległe drogi. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku.