Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2017 r.
14:53

Wróciła do Polski, by prowadzić tu badania. "Lublin? Fantastyczne możliwości"

Dr Agata Starosta
Dr Agata Starosta

Pracowała na uniwersytetach w Monachium i Newcastle. Teraz wraca do Polski, by rozpocząć pracę na UMCS. Dr Agata Starosta w Lublinie będzie prowadziła badania zmierzające do opracowania nowych antybiotyków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studia magisterskie ukończyła w 2007 roku na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie w laboratorium dr Daniela Wilsona na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Skończyła je z wyróżnieniem.

Przez lata pracowała w stolicy Bawarii nad antybiotykami blokującymi syntezę białek u bakterii. Następnie, jako laureatka jednego z programów stypendialnych kontynuowała pracę nad funkcją elongacyjnego factora P w procesie translacji.

W 2015 roku przeniosła się do Newcastle University w Wielkiej Brytanii, do laboratorium Jeffa Eringtona. W środę pożegnała się z kolegami i koleżankami w pracy, a dzień później wyleciała na Święta do rodzinnego Rzeszowa.

Na Wyspy Brytyjskie - przynajmniej na razie - nie wraca.

Po Nowym Roku przeniesie się do Lublina, by na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej kontynuować badania mające na celu pokazanie zmiennej natury rybosomów bakteryjnych, tzw. wyspecjalizowanych rybosomów. Efektem prac jej zespołu ma być poszerzenie wachlarza dostępnych na rynku antybiotyków.

Zrozumieć rybosomy

W Lublinie dr Agata Starosta będzie realizować swój projekt na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Badania mają być prowadzone w nowoczesnych laboratoriach w Ecotech Complex.

- Rybosom to tak zwana molekularna nanomasyzyna, zbudowana z DNA i białek. Wykorzystując znajomość tych genomów, szukamy w nich modyfikacji, które pozwolą rybosomom na specjalizacje. One mogłyby być zalążkiem do powstawania nowych antybiotyków. To jest naszym głównym celem - mówi dr Agata Starosta. - Przez wiele lat uważano, że wszystkie rybosomy w komórce są takie same. Teraz, dzięki zaawansowanym technikom widzimy, że istnieje prawdopodobieństwo występowania między nimi różnic. Są one minimalne, ale dzięki tej różnorodności maszyna translacyjna, którą są rybosomy, zyskuje nowe właściwości funkcjonalne.

Badania sześcioosobowego zespołu kierowanego przez dr Starostę będą ukierunkowane na analizę cyklu życiowego B. subtilis, ze szczególnym uwzględnieniem procesu translacji, a przede wszystkim identyfikacji i roli wyspecjalizowanych rybosomów.

Dzięki temu możliwe będzie zrozumienie roli maszynerii translacyjnej w regulacji przepływu informacji w komórce. Szczególny nacisk zostanie położony na znalezienie czynników, które są niezbędne do funkcjonowania spor, ponieważ może to doprowadzić do opracowania nowych antybiotyków.

- Wierzę, że szczegółowe poznanie cyklu życiowego bakterii sporulujących pozwoli na otwarcie nowej drogi do opracowania specyficznych inhibitorów translacji, a tym samym poszerzenie wachlarza antybiotyków, który w ostatnich latach uległ znaczącemu uszczupleniu, ponieważ pojawiły się bakterie oporne na wiele znanych antybiotyków - dodaje dr Starosta.

Lublin? Fantastyczne możliwości

Jak to się stało, że dr Starosta trafiła do Lublina?

- Translacją białek w Polsce zajmuje się niewiele ośrodków. Lublin jest wśród nich wiodący. Będę tu miała dostęp do specjalistycznego, bardzo drogiego sprzętu, który jest niezbędny do przeprowadzenia moich badań. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale możliwości tutaj są fantastyczne - podkreśla badaczka.

Czy po dziesięciu latach spędzonych za granicą nie ma żadnych obaw związanych z powrotem do kraju?
- Jeszcze nie żałuję tej decyzji - śmieje się dr Starosta. - Obawy zawsze są. Ale mam za sobą już kilka przeprowadzek i wiem, że każde miejsce ma swoje plusy i minusy. A muszę przyznać, że im dłużej jestem poza Polską, tym bardziej doceniam to, że wiem, czego mogę się tu spodziewać, pewne rzeczy są tu bardziej przewidywalne.

Nudno nie będzie

Dr Agata Starosta jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na swoje badania otrzymała grant w wysokości blisko 2 mln zł. Realizowany przez nią projekt ma trwać trzy lata, ale może zostać przedłużony o kolejne dwa.

- Zakładam, że spędzę w Lublinie co najmniej najbliższych pięć lat, ale nie wykluczam pozostania tu na stałe. Na razie skupię się na badaniach, ale z czasem chciałabym też prowadzić zajęcia, by móc przekazać studentom trochę wiedzy, którą zdobywałam przez lata - dodaje dr Agata Starosta. - Po raz pierwszy odwiedziłam Lublin dopiero wtedy, kiedy otrzymałam propozycję pracy na UMCS. To było w lipcu ubiegłego roku. Muszę przyznać, że to miasto bardzo mi przypomina mój rodzinny Rzeszów, ale nie spodziewałam się, że jest takie duże. Jeszcze nie miałam zbyt wiele okazji, żeby zobaczyć, co się tu dzieje, ale śledzę wydarzenia kulturalne i widzę, że jest ich sporo. Już czekam zwłaszcza na letnie festiwale i myślę, że w czasie wolnym nie będę się w Lublinie nudzić. Podoba mi się także tutejsza scena kulinarna. Lubię odkrywać nowe smaki i będę tu miała ku temu sporo okazji.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty