Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

22 października 2015 r.
9:26

Kampania na strachu. Senator Bierecki chce budowy płotu na wschodniej granicy Polski

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. Ewelina Burda)
(fot. Ewelina Burda)

Racjonalne argumenty szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie przekonują Grzegorza Biereckiego. Na kilka dni przed wyborami starający się reelekcję senator straszy wyborców „tykająca bombą epidemiologiczną” i proponuje budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Istnieje możliwość, iż ośrodek w Białej Podlaskiej będzie przyjmował jedynie na krótki okres cudzoziemców relokowanych w celu przeprowadzenia badań epidemiologicznych” – przyznaje Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w piśmie, w którym odpowiada na pytania Grzegorza Biereckiego. Rogala przyznaje też, że „ośrodki prowadzone przez Urząd do Spraw Cudzoziemców mają charakter otwarty, a szef Urzędu nie ma prawnych możliwości zakazania cudzoziemcowi opuszczania ośrodka”.

– To pismo potwierdza moje obawy – mówi Bierecki, który na początku października wspólnie z Januszem Szewczakiem, ekonomistą SKOK i kandydatem na posła PiS, alarmował o „tykającej bombie epidemiologicznej”. Tak panowie zareagowali na informację, że kilka tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei ma trafić do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej na badania w ramach tzw. filtra epidemiologicznego. Wczoraj zorganizowali kolejną konferencję prasową na ten temat.

– Ośrodek znajduje się blisko dworca PKP i innych węzłów komunikacyjnych, a imigranci będą mogli swobodnie się poruszać. Zatem prawdopodobieństwo przeniesienia różnych zakażeń po okolicy jest wysokie – przekonuje senator.

– Ostatnio w obozie dla cudzoziemców w Brukseli wybuchła epidemia gruźlicy. Imigrant, u którego ją stwierdzono, miał rzekomo przejść przez badania filtra. Ale naczelny lekarz Belgii stwierdził, że imigranci nie są badani na wszystkie choroby zakaźne – dodaje Janusz Szewczak.

– Moim celem jest zablokowanie ośrodka w Białej dla fali imigrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu – nie ukrywa Grzegorz Bierecki.

Senator nie odpuszcza też Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W poniedziałek zapytał minister Teresę Piotrowską o Straż Graniczną na wschodniej granicy. – Ścieżka migracji może się przenieść na Ukrainę, Białoruś i wschodnią granicę Polski – uważają Szewczak
i Bierecki.

– Od funkcjonariuszy straży wiem, że jej nadbużański oddział wymaga doposażenia i wzmocnienia kadrowego. Pilnie potrzebny jest nowy nabór – przekonuje senator. Na tym nie koniec. Zdaniem senatora, „trzeba liczyć się z możliwością szybkiej budowy płotu na wschodniej granicy”. – To byłaby fizyczna ochrona przed nielegalnymi imigrantami, którzy przedostają się „zieloną” granicą. Podobny płot wybudowali przecież Węgrzy. Teraz planują to Niemcy i Austria – stwierdza.

Co na to resort? – Już dwa lata temu wprowadzono nowy model funkcjonowania Straży Granicznej – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. – Jeszcze w 2014 r. Polska wzmocniła procedury współdziałania służb na wypadek ewentualnego napływu większej liczby uchodźców.

W 2014 roku Straż Graniczna zakupiła też nowoczesny sprzęt hi-tech za ok. 100 mln zł. To głównie stacjonarne i mobilne urządzenia do monitorowania sytuacji na granicy. Najnowszym nabytkiem są bezzałogowe statki powietrzne, które zasiliły Nadbużański Oddział Straży Granicznej i od miesięcy obserwują tereny przygraniczne na wschodzie kraju – wylicza rzecznik MSW. – Poza tym, od początku roku NOSG przyjął w swoje szeregi 110 nowych funkcjonariuszy.

Suchej nitki na tej idei nie zostawia główny kontrkandydat Biereckiego w wyborach do Senatu. Pomysł budowy płotu uważa za absurdalny.

- Nie należy stawiać murów, ale pomagać uchodźcom w miarę naszych moźliwości oraz umożliwić im powrót do ich ojczyzn -komentuje adwokat Stefan Karasiński popierany przez PO i Zjednoczoną Lewicę. - Tu jest potrzebne serce i zdrowy rozsądek, a nie straszenie ludzi epidemiami i murami. Jak długi ma być ten mur? Ile będzie kosztował? A może za te pieniądze wybudować kilka mieszkań?

 

Pozostałe informacje

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!