Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

13 października 2015 r.
17:35

Mucha: Kaczyński nawiązuje do najgorszych czasów. Podobnie mówili naziści

Autor: Zdjęcie autora toma

Gościem naszej redakcji jest Joanna Mucha , liderka lubelskiej listy Platformy Obywatelskiej.

Aktualizacja artykułu: 14 października 2015 r. 17:40
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[ODŚWIEŻ]

15:36 To było już ostatnie pytanie do posłanki Joanny Muchy. Dziękujemy za udział w naszym czacie.

Bardzo dziękuję za wszystkie pytania i za miłe spotkanie. Jak zawsze zapraszam do mojego biura na dyżury poselskie, a wcześniej grzecznie i uprzejmie proszę o Państwa głos 25 października.

15:32 Dlaczego PO w wyborach nie przypomina wyborcom, że PiS chciało zabrać Lublinowi Bogdankę, że przyjęło niekorzystne przepisy dotyczące finansowania systemu zdrowia, że to ludzie tej partii podpisali wyrok na cukrownię, że drogi szybkiego ruchu miały być budowane na końcu w Polsce Wschodniej?

- Staramy się przypominać o wszystkich tych sprawach, ale też nie można ukryć, ze trudno się przebić w naszym województwie z takimi komunikatami. Przez długie miesiące mojej pierwszej kadencji walczyłam o odwrócenie niekorzystnego dla nas algorytmu podziału środków na opiekę zdrowotną. Udało się. Jestem przekonana, ze wiele osób o tym pamięta.

15:23 Pytanie od pana Krzysztofa: Jestem bardzo zaniepokojony faktem, że Platforma nie wystawiła żadnego kandydata na Senatora RP w Lublinie. Czy może Pani wyjaśnić dlaczego tak się stało? Czyżby zabrakło w lubelskiej Platformie mądrych i uczciwych ludzi?

Panie Krzysztofie, przykra prawda jest taka, że w naszym okręgu zdobycie mandatu senatorskiego przez Platformę graniczy z cudem. Mogliśmy oczywiście wystawić naszego kandydata, ale uznaliśmy, że lepiej będzie skupić wszystkie siły na liście poselskiej. Być może te głosy, które stracilibyśmy, gdyby nasz kandydat nie wszedł do Senatu – bardzo pomogą w zdobyciu mandatów poselskich.

15:22 Dlaczego lubelska PO nie szuka nowych twarzy na listy i dalej wystawia te same zgrane karty narażając się na pewne porażki?

Jestem w lubelskiej Platformie od 2003 roku. Twarze liderów w tym czasie zmieniały się wielokrotnie. Nie byłoby też dobrym obyczajem permanentne zmienianie liderów. Co nie znaczy, że nie chciałabym, żeby nasza Platforma otworzyła się na nowych członków jeszcze bardziej, niż ma to miejsce w tej chwili.

15:17 Co pani myśli o wypowiedzi pana Kaczyńskiego o dżumie, dezynterii i pierwotniakach, które mieliby przynieść uchodźcy?

- W swojej wypowiedzi Jarosław Kaczyński nawiązuje do najgorszych czasów historii świata. W podobnym tonie naziści wypowiadali się na temat Żydów. Z mojego punktu widzenia tego typu wypowiedź jest absolutnie niedopuszczalna w przestrzeni publicznej.

15:12 Czy nie uważa Pani, że w polityce prorodzinnej pomoc socjalna powinna być kierowana głównie do przeciętnie zamożnej większości rodzin mających jedno dziecko lub je planujących, które przy niewielkim wsparciu byłoby stać na kolejnego potomka? Czy według Pani polityka prorodzinna nie jest błędna i ogranicza się do rodzin mających troje i więcej dzieci które stanowią ułamek społeczeństwa?

Polska polityka prorodzinna jest skonfigurowana tak, że pomagamy rodzinom z jednym i dwójką dzieci, jeszcze bardziej pomagamy rodzinom z trójką dzieci, a pomoc dla rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci jest jeszcze wyższa. Rodzina, w której jest wiele dzieci z całą pewnością ponosi bardzo wysokie koszty ich wychowania, dlatego wymaga wsparcia. Nie ukrywajmy, że pomoc dla rodzin z dużą liczbą dzieci może być też motywacją dla rodziców, aby powiększać rodziny.

15:04 Czy nie uważa pani że tzw. polityka rodzinna waszego i poprzednich rządów jest spóźniona o dobre 10 lat? Kobiety z wyżu lat 70/80-tych które mogłyby znacznie poprawić poziom dzietności w Polsce mają dziś już 30 i więcej lat, trudno przypuszczać że zdecydują się na kolejne 2-3 dzieci?

Polska jest krajem, który wciąż przechodzi transformację. Są różne etapy tej transformacji. Po kryzysie z roku 2008 priorytetem było dla nas utrzymanie stabilności polskiej gospodarki, bo stabilność polskiej gospodarki to miejsca pracy, to godne życie, to możliwości normalnego rozwoju dla całego kraju. To, co zrobiliśmy w polityce prorodzinnej, a przypomnę tylko zwiększenie ulg na dzieci, wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, budowę żłobków i przedszkoli, kartę dużej rodziny, darmowy podręcznik – to wszystko realna pomoc dla polskiej rodziny. Można się martwić tym, że przychodzi dopiero teraz, lub cieszyć tym, że już jest. Jestem przekonana o tym, że żaden inny rząd po kryzysie ekonomicznym nie wprowadziłby tylu dobrych zmian w Polsce, więc należę do tej grupy, która cieszy się, że te zmiany już zostały wprowadzone.

14:59 Czy nie boi się Pani że wasza polityka wspierania ośrodków takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Śląsk, Trójmiasto wraz z wyprowadzaniem pieniędzy przez umieszczanie w nich siedzib dużych instytucji i firm publicznych doprowadzi do jeszcze większej zapaści takich miast jak Lublin, Bydgoszcz, Szczecin Białystok? Czy nie boi się Pani, że taka polityka spowoduje że za 20-30 lat większość Polski w tym ściana wschodnia będzie wyglądała jak wyludniające się tereny byłej NRD?

- Nie zgadzam się z zawartą w pytaniu tezą. Lublin zmienia się i pięknieje, przyznaje to każdy, kto odwiedza nas nawet po kilkumiesięcznej nieobecności. Nie wiem też, na czym miałoby polegać wspieranie wymienionych miast. Na Polskę Wschodnią przeznaczono ogromne pieniądze w ramach programu unijnego. Korzystają z nich nie tylko wspomniane w pytaniu duże miasta, ale i małe miasteczka oraz wsie po prawej stronie Wisły.

14:57 Czy rząd kiedykolwiek próbował ściągnąć na ścianę wschodnią poważnych inwestorów np. z branży motoryzacyjnej, lotniczej itp?

- Pozyskiwaniem inwestorów zajmuje się prezydent Lublina Krzysztof Żuk i Urząd Marszałkowski - z sukcesami. Trudno mi jest wyobrazić sobie rolę rządu w tej kwestii.

14:53 Jak będzie pani wspierać górnictwo na Lubelszczyźnie?

W moim przekonaniu plan zaproponowany przez premier Ewę Kopacz dla górnictwa jest wymagający, ale możliwy do realizacji i dający szansę na ustabilizowanie sytuacji w górnictwie na długie lata. Bogdanka jest firmą prywatną, ale będzie współdziałała ze spółką Enea, w której Skarb Państwa ma większość udziałów. To daje szansę na stabilne funkcjonowanie w długim okresie.

14:40 Co pani zrobiła, by kontrakt na śmigłowce trafił do Świdnika?

Odbyłam dziesiątki rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. Spotkałam się ze związkowcami ze Świdnika. Interweniowałam nie tylko ja, ale wielu innych posłów Lubelszczyzny.

14:44 Czy może pani wyjaśnić o co chodzi w programie gospodarczym PO

Bardzo chętnie. Chcemy wprowadzić jednolity kontrakt, który pozwoli na wyprowadzenie pracowników z szarej strefy zatrudnienia oraz na likwidację fikcyjnych umów cywilno-prawnych. Chcemy wprowadzić prostszą i niższą niż dotąd daninę publiczną, która będzie obejmowała zarówno podatki, jak i składki. Dzięki objęciu większej liczby Polaków systemem podatkowym możliwe będzie obniżenie podatków. Chcemy też, aby nasz podatek rozliczany był na osobę w rodzinie, aby był wyraźnie niższy, szczególnie dla osób najmniej zarabiających i aby był prosty zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

14:42 Dlaczego lubelski oddział PKP słynący z najczęściej psujących się lokomotyw i zdezelowanego taboru w Polsce dostaje tylko jeden skład Dart, mimo że reszta taboru dawno powinna iść na złom?

- Od ośmiu lat jeżdżę pociągami. Stan infrastruktury kolejowej poprawił się, nikt nie może temu zaprzeczyć. Mamy też jeden z najładniejszych dworców w Polsce. Tak jak powiedziałam wcześniej, poprawa komfortu połączenia kolejowego jest jednym z priorytetów i mam nadzieję, ze zostanie dokonana w ciągu najbliższych lat.

14:38 Dlaczego Lublin po ośmiu latach rządów PO nie jest połączony drogą ekspresową z innym miastem wojewódzkim i dlaczego do dziś nie podpisano umów na budowę wszystkich odcinków S-17, co pani obiecywała 4 lata temu?

- Zarówno S-17, jak i S-19 są zapisane w dokumentach rządowych i będą zrealizowane w najbliższych latach. Wszyscy chcielibyśmy, żeby te inwestycje były jak najszybciej, ale wszyscy mamy też ograniczenia finansowe i zbudowaliśmy tyle, ile było możliwe.

14:33 Pierwsze pytanie: Jak często korzysta Pani z lubelskiej infrastruktury kolejowej, drogowej i lotniczej i co w tej materii poprawiłaby Pani w pierwszej kolejności?

Na trasie Warszawa-Lublin jestem trzy-cztery razy w tygodniu, czasem pociągiem, a czasem samochodem. Priorytetem jest na pewno dokończenie trasy S-17 i poprawienie połączenia kolejowego. Z naszego lotniska jeszcze nie latałam, zresztą w ogóle mało latam, ale użytkownicy chwalą nasze lotnisko, więc należy tylko pilnować, żeby dobrze się rozwijało.

14:32 Joanna Mucha jest już w naszej redakcji. Za chwilę rozpoczynamy czat.

 

 

---

Pytania do kandydatki można przesyłać na adres: maciuszczak@dziennikwschodni.pl. Będzie je można także zadawać w trakcie spotkania.

Następnie naszymi gośćmi będą kandydaci z okręgu nr 7. W czwartek – drugi na liście PiS Sławomir Zawiślak, w piątek Michał Kabaciński, „dwójka” ze Zjednoczonej Lewicy, w poniedziałek – liderka PSL Genowefa Tokarska, a we wtorek – Grzegorz Raniewicz, „jedynka” na liście PO.

W tygodniu przedwyborczym zapraszamy też na czaty z lubelskimi szefami największych ugrupowań: Włodzimierzem Karpińskim z PO (środa) i Krzysztofem Michałkiewiczem z PiS (czwartek).

Joanna Mucha Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!