Coraz więcej muszą się nabiegać dziennikarze, by dotrzymać tempa kandydatom na prezydenta składającym kolejne obietnice. Czwartek był aż gęsty od deklaracji, jak to dobrze będzie się żyło mieszkańcom
9.00, Krzysztof Żuk
Obietnice dla Czechowa i Sławina ogłosił prezydent Krzysztof Żuk, starający się o kolejną kadencję jako kandydat własnego komitetu wyborczego. Zapowiada zajęcie się wąwozami, remonty chodników i oświetlenia, centra kulturalne i współpracę ze spółdzielczymi domami kultury. Deklaruje przedłużenie ul. Zelwerowicza do Sławinkowskiej, co otworzy tereny pod nowe bloki.
Prezydent obiecał basen i segment przedszkolny szkoły przy Sławinkowskiej, remont basenu przy Poturzyńskiej i nową nawierzchnię boiska przy Altanowej. Do tego budowę ul. Jurajskiej, Skowronkowej, łącznika od Szeligowskiego do Milenijnej, przebudowę ul. Sławinek od Willowej do Północnej. Remonty ul. Arnsztajnowej, Beskidzkiej, Czaplińskiego, Izerskiej, Karpackiej, Leszetyckiego, Leśmiana, Lipińskiego, Mackiewicza, Młodej Polski, Sądeckiej, Sławinkowskiej, Sudeckiej, Świętokrzyskiej, Technicznej i Żywieckiej. A także skwer za blokiem przy Lipińskiego 15.
Po południu radni z komitetu Żuka pokazali opinię prawną mającą dowodzić, że Sylwester Tułajew jako poseł poparł ustawę ułatwiającą zabudowę górek czechowskich.
10.00, Jakub Kulesza
Możliwość wynajmowania firmom nazw ulic, skwerów, rond, parków i mostów proponuje poseł Jakub Kulesza kandydujący na prezydenta z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. Miasto wystawiałoby na licytację możliwość nazwania obiektu, a wygrywałaby firma, która da miastu najwięcej pieniędzy. Mogłaby nazwać np. ulicę według własnego życzenia, chociaż zakazane byłyby nazwy uznawane powszechnie za gorszące lub ośmieszające.
W ten sposób poseł zamierza zdobywać pieniądze na zmniejszenie zadłużenia miasta. – To bardzo poważny problem. Do jego rozwiązania potrzebujemy kreatywnych pomysłów i niekonwencjonalnych działań. Zadłużenie Lublina przekroczyło już 1,4 mld zł. Z kolei roczny budżet na reklamę globalnych marek jest nawet 10 razy większy – przekonuje Kulesza.
Prawo do nazwy takiego obiektu byłoby wynajmowane na 5 lat. – Po upływie tego czasu nazwę będzie można wynająć ponownie, bądź nadać tradycyjną – twierdzi kandydat na prezydenta. –Własna nazwa ronda to świetna reklama o zasięgu światowym. Przy okazji rozgłos na świecie zdobyłby też sam Lublin.
15.00, Sylwester Tułajew
Obietnicę udostępnienia miejskich gruntów pod rządowy program Mieszkanie Plus powtórzył wczoraj poseł Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta. Najpierw obiecywał na pl. Litewskim włączenie się do programu budowy czynszówek i przystąpienie do programu Dostępność Plus, dzięki któremu w starych blokach miałyby się pojawić windy. Pięć minut później powtórzył przed Ratuszem, że jest przeciwny zabudowie górek czechowskich. – To jest piękny, zielony teren – mówił Tułajew.
Poseł zaprzeczył temu, jakoby poparta przez niego ustawa (jej poparcie wypomina mu prezydent Żuk), zwana przez krytyków „lex deweloper” pozwalała zabudowywać tereny powojskowe, jakim są górki czechowskie, bez oglądania się na plany zagospodarowania i studium przestrzenne.
Pół minuty później zaczęła się trzecia konferencja Tułajewa, który obiecał współpracę z ministerstwem sportu. Stojący obok wiceminister oznajmił, że wskutek pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez obecne władze miasta przyznano Lublinowi ponad 600 tys. zł na remont boiska i remont sali gimnastycznej podstawówki nr 7.