Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

2 listopada 2018 r.
8:24

Agata Fisz, prezydent Chełma: Miasto zmienia się na korzyść

Rozmowa z Agatą Fisz, prezydent Chełma, która ubiega się reelekcję na czwartą kadencję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jeszcze nigdy w historii Chełma w krótkim czasie nie odwiedziło miasta tylu przedstawicieli rządu. Wszyscy przyjechali, aby poprzeć pani kontrkandydata Jakuba Banaszka. To pospolite ruszenie pani nie zdeprymowało?

- Oczywiście nie jest niczym złym, że ministrowie, ale też premier, czy szef rządzącej partii nas odwiedzają. Dlaczego jednak dzieje się to tuż przed rozstrzygającą turą wyborów? Odnoszę wrażenie, że niektórzy z tych polityków dopiero teraz dowiedzieli się, gdzie leży Chełm. Razi mnie też, że te wpisujące się w kampanię wyborczą wizyty najwyraźniej organizowane są za pieniądze podatników. Takie same objazdy przeżywają inne miasta.

• Czy któryś z tych gości przy okazji wizyty w Chełmie zapukał również do gabinetu gospodarza miasta?

- Takiej sytuacji nie było. Tymczasem ja nie mam żadnych uprzedzeń wobec polityków innych opcji. Zdaję sobie sprawę, że dla sprawnego funkcjonowania miasta niezbędna jest dobra współpraca z rządem i samorządem województwa. Jestem na to otwarta. 

• Może się okazać, że ta pani otwartość na współpracę to za mało. Tak rząd, jak i samorząd województwa mogą nie być zainteresowani wspieraniem prezydenta, który nie jest członkiem ich drużyny.

- Na szczęście przyznawanie zewnętrznych środków odbywa się w oparciu o określone przepisy i konkursowe procedury. Myślę jednak, że nasze wnioski obronią się same swoją racjonalnością, społecznym znaczeniem i poziomem merytorycznego przygotowania.

• Po pierwszej turze wyborów poparły panią PO, PSL i Kukiz 15. Kandydaci tych ugrupowań mieli swoje programy wyborcze. Razem z pani programem złożą się na wspólną ofertę dla mieszkańców i na pięć lat wyznaczą kierunek rozwoju Chełma?

- Zgodziliśmy się, że ze wszystkich czterech programów wybierzemy punkty spójne, a także możliwe do wdrożenia pod względem prawnym i finansowym.

• Za poparcie przyjdzie pani zapłacić?

- Nie rozmawiamy jeszcze o sprawach kadrowych. Będę współpracowała z każdym, kto zechce wspierać miasto wszelkimi swoimi możliwościami. Takim człowiekiem może być także Jakub Banaszek, który jeśli ze mną przegra, to przecież pozostanie radnym. Jeśli ja wygram, to na pewno nie zbagatelizuję jego wizji miasta, ani doświadczenia.

• Związany z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii Banaszek w swojej kampanii stawiał przede wszystkim na gospodarkę, jako podstawę rozwoju wszelkich innych dziedzin w mieście. Powoływał się na kontakty z poważnymi inwestorami. Jaki jest pani pomysł na gospodarczy rozwój miasta?

- My mamy kontakty z namacalnymi inwestorami. Niedługo rozpocznie się budowa Centrum Aktywności Gospodarczej z rozległymi przestrzeniami produkcyjnymi i magazynowymi. To oferta adresowana przede wszystkim do młodych przedsiębiorców, którzy mają dobry pomysł na działalność, natomiast brakuje im odpowiednich środków. Udało nam się też reaktywować naszą podstrefę ekonomiczną. Pierwsze zakłady już funkcjonują, a kolejne są w budowie. Ponadto prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami zainteresowanymi ulokowaniem swojej działalności w naszej podstrefie. Z myślą o innych wprowadzamy zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób pozyskujemy nowe tereny pod inwestycje gospodarcze, ale też pod budownictwo mieszkaniowe. Młodzi ludzie pozostaną w Chełmie, jeśli będą mieli zapewnioną pracę, ale też swój dach nad głową.

• Mimo wszystko, Chełm się wyludnia…

- Tak jak wyludnia się Lublin, Poznań czy Zamość. To ogólnopolskie zjawisko. Bez względu na krytykę ze strony mojego kontrkandydata uważam, że ostatnie 12 lat to był dobry czas dla Chełma. Wśród miast powiatowych jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem pozyskania środków zewnętrznych na głowę mieszkańca. Mamy najpiękniejszą na ścianie wschodniej bibliotekę, piękne kino „Zorza”, zmodernizowany Chełmski Dom Kultury, do tego aquapark, w który wiele osób nie wierzyło. W ostatnich latach skupialiśmy się też na głównych drogach. Niedługo ruszy gigantyczna przebudowa krajowej „dwunastki” w granicach miasta. Teraz chcemy się zająć także drogami osiedlowymi. Chełm zmienia się na korzyść i trzeba dużo złej woli, aby tego nie dostrzegać. 

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty