Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 września 2018 r.
9:06

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Paweł Iwaniuk
Paweł Iwaniuk (fot. Archiwum prywatne)

Rozmowa z Pawłem Iwaniukiem, niepełnosprawnym z Białej Podlaskiej, który kandyduje do rady miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Kandydujesz do rady miasta z list Białej Samorządowej. Ktoś Cię namówił?

– To była moja decyzja, a Bogusław Broniewicz (szef stowarzyszenia – przyp. red.) mnie skutecznie namówił. Nie jest żadną tajemnicą, że polityką interesuję się od dawna. Jednak jej partyjno – samorządowe wydanie, szczególnie w Białej Podlaskiej pozostawia wiele do życzenia. Dlatego postanowiłem, że jeśli już zaangażuję się to tylko w ruch lokalny taki jak Biała Samorządowa.

• Ktoś może zapytać, a co niepełnosprawny jest w stanie zrobić? Co wtedy odpowiesz?

– Zdaję sobie z tego sprawę. Jednak najwybitniejszym naukowcem naszych czasów był Stephen Hawking, który pomimo swojej niepełnosprawności, podróżował po świecie, wykładał i prowadził badania. W trakcie II Wojny Światowej, prezydentem USA był poruszający się na wózku Franklin Delano Roosevelt. Kolejnym przykładem niech będzie Janina Ochojska, która chorując na polio, od 1992 roku prowadzi na całym świecie działania Polskiej Akcji Humanitarnej. Ja oczywiście nie mogę porównywać się z tymi osobami. Uważam jednak, że moja dotychczasowa działalność zawodowa i społeczna pokazuje, że w kontekście Białej Podlaskiej potrafię być skuteczny. Niepełnosprawni dzisiaj mogą tak naprawdę wszystko, bo paradoksalnie, właśnie dzięki swoim ograniczeniom potrafią skupić się na tym co istotne bez marnowania swojej energii na rzeczy zbędne.

• To chyba pierwszy raz w historii miasta gdy osoba poruszająca się na wózku chce wejść do rady...

– Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w bialskiej radzie od dawna (śmiech). Ale mówiąc poważnie, w moim programie są punkty związane z osobami niepełnosprawnymi, bo jako niepełnosprawny mam świadomość potrzeb tej grupy mieszkańców. Do rady miasta chcę jednak kandydować po prostu jako bialczanin.

• Chcesz m.in. aby miasto miało program dla takich osób jak Ty. Jakie są więc potrzeby?

– Dla wielu niepełnosprawnych mieszkańców problemem nie jest dostanie się do tego lub innego urzędu, wyjście do sklepu lub podróż autobusem. Dla wielu z nich problemem jest po prostu wyjście z domu. Dlatego potrzebujemy kompleksowego programu likwidacji barier architektonicznych, na wzór tych które istnieją w wielu polskich miastach. W tej chwili Urząd Miasta nie wie nawet ile jest osób niepełnosprawnych w naszym mieście, a bez tej wiedzy nie można skutecznie pomagać, ani nawet zaplanować budżetu miasta. Następnie musimy określić metodę likwidacji bariery architektonicznej oraz źródła finansowania. Możliwości jest kilka, a wśród nich fundusze z Unii Europejskiej, program Dostępność+ oraz środki PFRON. To jest oczywiście duży skrót, ale realizacja tego programu jest możliwa. Wszystkie narzędzia są już gotowe.

• Nie ukrywasz że w mieście trudno coś organizować, zwłaszcza bez "kontaktów". Podajesz przykład Bialskich Dni Fantastyki. Co się właściwie stało?

– To nie jest w sumie żadna tajemnica, że 4. edycja Bialskich Dni Fantastyki nie odbyła się, bo nie byliśmy w stanie znaleźć w naszym mieście szkoły, która przyjęłaby nas na warunkach finansowych możliwych do spełnienia przez lokalne stowarzyszenie, które utrzymuje się ze składek członków i darowizn. Dla nas była to sytuacja o tyle niezrozumiała, że trzy lata organizacji tej imprezy pokazały, że jesteśmy partnerem, na którym można polegać. Bialskie Dni Fantastyki były jedyną tego typu, bezpłatną imprezą w Polsce. Promowaliśmy nasze miasto wśród ludzi, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o Białej Podlaskiej. Nawet decyzja Urzędu Miasta o bezpłatnym udostępnieniu pomieszczeń nie była respektowana przez naszych gospodarzy. Świadczy to o tym jakie są relacje pomiędzy Urzędem Miasta, a podległymi jednostkami. Co gorsza, przypadek Bialskich Dni Fantastyki nie jest odosobniony. Inne bialskie środowiska również spotkały się z podobnymi trudnościami. Jestem bardzo zawiedziony taką sytuacją. Marnujemy potencjał aktywności ludzi w Białej. Chcę to zmienić.

Pozostałe informacje

Nietrzeźwy 21-latek jeżdżąc Audi uszkodził BMW. Potem próbował uciekać

Nietrzeźwy 21-latek jeżdżąc Audi uszkodził BMW. Potem próbował uciekać

Czy kierowca miał zakaz prowadzenia pojazdów? Miał. Miał też prawie 2 promile.

Paradise Lost
21 czerwca 2025, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy pierwszą gwiazdę Rock The Square Festiwal

Paradise Lost zagra 21 czerwca na Placu Teatralnym w Lublinie. Brytyjska grupa to niekwestionowana gwiazda światowego metalu.

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej
spektakl
22 lutego 2025, 19:00

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej

Największe dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy, a do tego choreografia, która łączy elementy tradycyjnego i nowoczesnego widowiska tanecznego, to niektóre z elementów spektaklu baletowego „Van Gogh”, który odbędzie się 22 lutego w Filharmonii Lubelskiej.

ilustracyjne

Gmina łączy siły z województwem, żeby wybudować ścieżkę rowerową

Przy budowie ścieżki rowerowej gmina połączy siły z województwem lubelskim. Najpierw powstanie projekt, a później Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na budowę.

Noc Kultury 2024

Noc Kultury: Mają już 116 pomysłów na tegoroczną edycję

Cieszy nas, że tak wielu osobom zależy na wspólnym kształtowaniu tej jedynej i niepowtarzalnej nocy w roku – mówią dyrektorki festiwalu. Co już wiadomo o tegorocznej Nocy Kultury?

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach
galeria

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach

Kilkadziesiąt osób weszło w niedziele do wody. "Morsuj zdrowo powiatowo" to nazwa pierwszej edycji wydarzenia organizowanego w Janowicach przez starostwo w Puławach.

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Teraz na grypę w Polsce choruje 300 tys. osób. Jednak pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają problem ze zrealizowaniem recepty na Oseltamiwir. Nowe dostawy preparatu mają dotrzeć do aptek w piątek.

Civilization VII
GRAMY
film

Civilization VII: Premiera dla tych, którzy chcą wszystkim rządzić (wideo)

Oczekiwania: masa zawartości, masa frajdy i jeszcze jedna tura. Rzeczywistość: drogo, mało, a recenzje są na razie mocno „mieszane”. Dziś premiera gry Civilization VII.

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Zgodnie z zapowiedziami Oliwier Konojacki zamienia jednego trzecioligowca z naszego regionu na innego. 19-latek na zasadzie wypożyczenia przenosi się z Chełmianki do Świdniczanki.

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym mniej radykalne i skuteczniejsze leczenie. Zobacz, gdzie możesz zrobić badania profilaktyczne w regionie.

Sygnał do tej pory wygrał trzy z czterech zimowych sparingów

Sygnał Lublin w zimie pracuje nad defensywą. „Obrona to nasza pięta achillesowa”

Sygnał zakończył pierwszą rundę w IV lidze na jedenastym miejscu w tabeli. Zazwyczaj to byłaby bezpieczna lokata, ale nie w tym sezonie. Reorganizacja rozgrywek i lokaty w strefie spadkowej Lewartu i Świdniczanki oznaczają, że czwartoligowców wiosną czeka zażarta walka o utrzymanie.

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Powycinane kody kreskowe i klej w sztyfcie - taki "pomysł na zakupy" miał 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
ZDJĘCIA
galeria

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku.
NA TROPIE

K9: Szybkie trójki w akcji, czyli przygotowanie do najważniejszego egzaminu

Kiepskie warunki pogodowe, trudny teren i poszukiwanie zaginionej. Wszystko w ramach przygotowań do państwowego egzaminu psów ratowniczych. Tak ćwiczyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

W środę - 12 lutego - w Lublinie zaplanowano uroczystości upamiętniające masowe deportacje Polaków na Sybir. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, wykłady oraz wydarzenia edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium