Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

10 września 2019 r.
18:46

"Dorobek ludzkości" a globalne ocieplenie. Co kandydaci na posłów wiedzą o zmianach klimatu

Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów.
Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. (fot. WWF)

O to jak osiągnąć energetyczną neutralność, o sens regulacji rzek, o nowe kopalnie w naszym regionie pytał dziś WWF lubelskich kandydatów na posłów z naszego regionu. Dla większości z nich te pytania okazały się zbyt trudne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. Listę Lewicy reprezentował Jacek Czerniak (miejsce 1. na liście), Konfederację Jakub Kulesza (1. na liście Konfederacji), PiS Piotr Patkowski (18. listy PiS). Nie zjawili się Andrzej Pruszkowski (PiS), Jan Łopata (PSL) i Bożena Lisowska (KO).

– Próbujemy do wszystkich, nie zawsze się udaje – skomentowała niską frekwencję Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. Przypominając, że ochrona środowiska to według Polaków drugie (po służbie zdrowie) kluczowe zagadnienie. Z badań ankietowych wynika, że z obecnych działań władz niezadowolone jest 45 proc. społeczeństwa.

Partię rządzącą reprezentował Piotr Patkowski, absolwent prawa UMCS, jeden z tzw. „młodych wilków” Mateusza Morawieckiego. Patkowski choć ma zaledwie 28 lat jest Dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Premiera.

Paradoksalnie to właśnie on w dzisiejszej debacie wypadł najlepiej. Na pytania odpowiadał merytorycznie i dzielił się wiedzą na temat aktualnych i planowanych działań rządu. Nie unikał odpowiedzi, nie odsyłał do programu swojej partii jak robili to kandydat Lewicy („to pytania na debatę typowo branżową”) czy Konfederacji („nie lubię jak politycy wypowiadają się na tematy naukowe”).

Pytanie o przyszłość

Konkretnych pomysłów na „osiągnięcie neutralności energetycznej kraju” nie ma ani jedynka lubelskiej listy Lewicy ani Konfederacji.

– Walczące o władzę partie muszą usiąść i uzgodnić wspólne działania – stwierdził Jacek Czerniak (SLD), przypominając art. 74 Konstytucji. – Stwierdza on, że władza ma obowiązek dbać o środowisko.

Jego zdaniem, polskiej energetyki nie powinniśmy opierać na polskim „czarnym skarbie” czyli węglu, ale na OZE.

– Odetnijmy się od ekstremów – proponuje z kolei Jakub Kulesza. – Ja sprzeciwiam się podporządkowania dorobku ludzkości pod tematy ograniczenia efektu cieplarnianego.

Jego propozycja to energetyka jądrowa. – Stabilna, nie za droga, czysta – argumentuje parlamentarzysta z Puław.

Kandydat PiS jest za gospodarką „coraz bardziej zrównoważoną”. Przypomina obecne rządowe programy promujące ekologiczne rozwiązania jak „Mój prąd” czy dotacje na fotowoltaikę dla właścicieli domków jednorodzinnych. Zapowiada też walkę z mafiami śmieciowymi.

– Wprowadziliśmy do języka pojęcia „zbrodnia watowska”, chcielibyśmy wypromować kolejne - „zbrodnia ekologiczna” – mówi Patkowski. Na pytania o planowane nowe kopalnie w naszym regionie odpowiada: – Jest projekt by koncesję od australijskiej spółki przejęła jedna ze spółek polskich, a następnie połączyć ją z Bogdanką. Wtedy nie budujemy nowej kopalni, a rozwijamy istniejącą. Co do inwestycji Balamara na Polesiu to nie znajduje się ona w żadnych oficjalnych planach rządowych.

Autostrady wodne

Jeszcze mniej merytoryczna była dyskusja o wodnych autostradach planowanych na kilku polskich rzekach.

Kulesza: Mój syn rozpoznaje już cztery gatunki dzikich ptaków. Jak pokażę mu kolejne jeśli ich nie będzie? Ale gdyby taka inwestycja miała się zwrócić po 5 latach to wówczas bylibyśmy tak bogaci, że zabrałbym syna za granicę i tam pokazywał mu ptaki.

Czerniak: Trzeba zwiększać transport kolejowy nie rzeczny.

Patkowski: Niemcy nie wycofują się z żeglugi śródlądowej, a to naród do bólu pragmatyczny i bardzo ekologiczny. Transport kolejowy powinien być uzupełniony przez rzeczny. Nie zamierzamy z tego rezygnować. Ale skupiamy się na głównych polskich rzekach, pozostałe to pieśń przyszłości.

- Nie mamy w polskich rzekach tyle wody, aby żegluga była możliwa cały rok. Zmiany klimatyczne i idące za tym zmiany poziomu wód w rzekach i długotrwałe susze są faktem. Najlepiej pokazuje to przykład Renu w Niemczech, czy  azjatyckiej Leny, na której po raz pierwszy w historii wstrzymano w tym roku żeglugę. Ze względu na brak wody – tłumaczył politykom Piotr Nieznański, dyrektor ds. polityki środowiskowej w WWF Polska.  Żegluga śródlądowa wymagająca regulacji

Zaprosony w roli eksperta dr Jarosław Krogulec przypomniał, że Niemcy walczą z problemem
ekologicznym. – Wydają ogromne pieniądze na poszerzanie dolin rzecznych, re-naturalizują rzeki
i próbują doprowadzić je do stanu, jaki my mamy obecnie w Polsce.

Na debatę polityków przyszło ok. 25 osób. Drugie tyle oglądało transmisję live na Facebooku.

Kolejne debaty WWF - Ekopatrioci odbędą się:
16 września 2019 r. o godz. 13:00 w Toruniu
17 września 2019 r. o godz. 13:00 w Gdańsku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium