Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

13 października 2019 r.
9:14

Wybory parlamentarne: Duże kolejki przy lokalach wyborczych. O 21.00 koniec głosowania [relacja, zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora pat toma pab dudi
8 23 A A
Kolejka do lokalu przy al. Spółdzielczości Pracy
Kolejka do lokalu przy al. Spółdzielczości Pracy (fot. Maciej Kaczanowski)

Od 7.00 na terenie całego kraju odbywa się głosowanie. W wyborach wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Potrwa ono do 21.00, wtedy również kończy się cisza wyborcza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21:00

Wybory 2019 - wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Kto wygrał wybory parlamentarne? PiS: 43,6 proc.

20:45

W Lublinie w lokalu przy ul. Relaksowej w kolejce jeszcze ponad 150 osób - relacjonuje Anna Gmiterek-Zabłocka, reporterka radia TOK FM. - O godz. 21 członek Komisji stanie na końcu kolejki, co ma umożliwić wszystkim stojącym zagłosowanie. Zajmie to jeszcze pewnie około godziny.

 

20:26

Czechów, ul. Harnasie. Kolejka przed lokalem

(fot. KW)

19:50

Kolejka przed komisją przy ul. Koralowej

19:30

Taka kolejka jest przed komisją w przedszkolu przy ul. Onyksowej w Lublinie:

(fot. Dominik Smaga)

19:19

Na godz. 17 frekwencja w województwie lubelskim wyniosła 44,65 proc. Gminy w których była największa frekwencja to: Godziszów (59,10 proc.), Chrzanów (54,75 proc.) i Konopnica (51,11 proc.).

Czytaj więcej: Frekwencja we wszystkich gminach woj. lubelskiego

18:48

Jak poinformowała PKW, w całym kraju zanotowano 51 incydentów wyborczych, a cztery z nich zakwalifikowano jako przestępstwa. W miejscowości Kozy w woj. śląskim sprawca malował na budynku komisji wyborczej hasła noszące znamiona agitacji.

W Warszawie i Giżycku odnotowano przypadki wyniesienia kart wyborczych z lokalu. W Toruniu podobną próbę podjął jeden z wyborców, ale gdy mu to uniemożliwiono, podarł kartę i w tej postaci wrzucił ją do urny. Członkowie PKW nie informowali o zdarzeniach z terenu woj. lubelskiego.

18.40

PKW podało frekwencję z godziny 17. W skali kraju było to 45,94 proc. To więcej o 6,97 proc. niż w wyborach parlamentarnych cztery lata temu.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne: Frekwencja w Polsce 45,94 proc.

18.24

Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się bardzo duże kolejki chętnych do głosowania. Tak było około godz. 17 przed lokalem przy ul. Relaksowej w Lublinie:

(fot. Alarm 24)

18:03

O godz. 18.30 Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentuje najnowsze dane na temat frekwencji z godziny 17. Konferencję będzie można oglądać tutaj:

17:24

Duży ruch w komisji przy ul. Mickiewicza w Lublinie. Po karty do głosowania trzeba stać w kolejce 15-20 minut. Idących na głosowanie wita przed lokalem wyborczym baner jednego z kandydatów. Po drugiej stronie ul. Mickiewicza, między Kunickiego a Czerniejówką, ktoś zniszczył czarnym sprayem wszystkie banery jednego z komitetów.

17:13

Pojawiają się kolejne sygnały dotyczące banerów jednego z kandydatów, rozwieszonych tuż przed wejściami do wielu lokali wyborczych w Lublinie. Nasz Czytelnik informuje o takiej sytuacji przed Obwodową Komisją Wyborczą nr 159 przy ul. Nałkowskich.

– Członkowie komisji, którzy w tym czasie wyszli obejrzeć baner, po moim pytanie stwierdzili, iż nie jest to zgodne z prawem – pisze pan Jacek.

Co najmniej dziesięć podobnych zgłoszeń wpłynęło do Miejskiej Komisji Wyborczej.

– Wskazywano nam dokładne lokalizacje. Staraliśmy się wszędzie wysłać Straż Miejską w celu weryfikacji i wykonania dokumentacji. Według przepisów takie materiały nie mogą znajdować się na terenie nieruchomości, w których mieszczą się lokale wyborcze. We wskazanych przypadkach są one rozmieszczone przed tym terenem, więc członkowie komisji nie mogą ich usuwać. Do wyjaśnienia pozostaje kwestia tego, czy sztab kandydata miał zgodę na ich umieszczenie w tych miejscach. Według mojej wiedzy, takich pozwoleń mogło nie być – mówi Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta ds. wyborów. I dodaje, że jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, sprawa zostanie przekazana policji. – Niezależnie od tego w tej sytuacji Zarząd Dróg i Mostów może prowadzić swoje postępowanie w celu naliczenia ewentualnych kosztów i kar – podsumowuje Mazur.

16:37

W Krakowie Para Prezydencka zagłosowała w wyborach parlamentarnych.

(fot. Kancelaria Prezydenta RP)

16:33

Posłanka Joanna Mucha głosowała z synem:

(fot. FB / Joanna Mucha)

15:58

Miejscy radni Tomasz Pitucha i Michał Krawczyk również już po głosowaniu.

Radny Rady Miasta Lublin Michał Krawczyk już po głosowaniu (fot. Michał Krawczyk / Facebook)
Radny Rady Miasta Lublin Tomasz Pitucha również zagłosował (fot. Tomasz Pitucha / Facebook)

15:08

Na godz. 12 frekwencja w województwie lubelskim wyniosła 18,38 proc. Gminy w których była największa frekwencja to: Godziszów (27,58 proc.), Wilkołaz (25,24 proc.) i Rossosz (23,85 proc.).

Sprawdź frekwencję we wszystkich gminach woj. lubelskiego: Wybory parlamentarne: Frekwencja w gminach woj. lubelskiego. Gdzie głosowało najwięcej osób?

14.55 

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk i radna rady miasta Marta Wcisło również już zagłosowali

(fot. facebook/marta wcisło)

14.38

Kolejka chętnych do oddania głosu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 przy ul. Popiełuszki w Lublinie sięga drzwi wejściowych do budynku.

– Przed chwilą ludzie stali na dworze – mówi jedna z głosujących.

– Piękny widok. W takich kolejkach warto stać – dodaje inna z czekających kobiet.

Kolejka chętnych do oddania głosu w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 przy ul. Popiełuszki w Lublinie sięga drzwi wejściowych do budynku. (fot. Tomasz Maciuszczak)

14.25

PKW podało frekwencje wyborów do godz. 12. Zagłosowało 18,14% Polaków

Największa frekwencja w woj. lubelskim jest w powiecie janowskim (20,45 proc.), zaś najmniejsza w powiecie chełmskim (15,63 proc.).

14.18

Policjanci sprawdzili sygnał Fundacji Wolności dotyczący baneru jednego z kandydatów na znaku drogowym przy al. Długosza. Ich zdaniem nie doszło do wykroczenia. - Rzeczywiście, baner jest powieszony w tym miejscu, ale nie zasłania samego znaku. Znajduje się metr poniżej. Ustalamy natomiast, czy został zamontowany przed nastaniem ciszy wyborczej, czy w jej trakcie - mówi Anna Kamola z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

14.02

W Lublinie do południa na wybory poszło 19,77 proc. uprawnionych osób.

13.45

Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała od godz. 6 do godz. 10 rano 30 incydentów w związku z naruszeniem ciszy wyborczej – poinformował Arkadiusz Despot-Mładanowicz, członek PKW.

Despot-Mładanowicz przekazał także, że 16 wykroczeń dotyczyło usuwania lub uszkadzania ogłoszeń wyborczych.

Odnotowano także dwa przypadki stawienia się członków komisji po spożyciu alkoholu. Jeden z takich przypadków był w Lublinie w okręgu nr 121, gdzie do komisji wyborczej stawił się członek komisji pod wpływem alkoholu.

PKW: 30 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej do godz. 10:00

Wideo: TVN24 / x-news

13.15

Głosowanie w komisajch nr 124 i 122 przy al. Spółdzielczości Pracy:

12.30

Jak informuje nas biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, dziś rano policja otrzymała zgłoszenie o busie oklejonym materiałami wyborczymi, zaparkowanym obok jednego z lokali wyborczych w gminie Biała Podlaska. Policjanci ustalili, że samochód został tam ustawiony jeszcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. Auto został stamtąd zabrane.

12.09

Krzysztof Jakubowski, Fundacja Wolności: Od wczoraj docierały do nas sygnały, że jeden z kandydatów powiesił swoje banery tuż przy wejściach do lokali wyborczych. Z przesłanych zdjęć oraz z oględzin wykonanych przez osoby z naszej fundacji wynika, że faktycznie te banery wiszą tuż przy lokalach, najczęściej na barierkach przy ulicy. Przy czym wiemy, że ZDiM od kilku lat nie wyraża zgody na wieszanie na nich materiałów wyborczych. Dokumentujemy te miejsca celem zgłsozenia zawiadomień do ZDiM. Ponadto przy al. Długosza baner wisiał na znaku drogowym, co zgłosiliśmy policji.

11.45

Swój głos oddał poseł Sylwester Tułajew

(fot. twitter/Sylwester Tułajew)
Duża kolejka do urn w lokalu przy ul. Radzyńskiej (fot. Agnieszka Kasperska)

Mieszkańcy Białej Podlaskiej już stoją w kolejce

Mieszkańcy Lublina głosują również w lokalu na ul. Zakopiańskiej (fot. Paweł Buczkowski)

Komisje Wyborcze przy ul. Onyksowej, w Centrum Kultury, przy ul. Ogrodowej, Wieniawskiej oraz przy ul. Lipowej

10.09

Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podczas konferencji prasowej podaje przykłady incydentów wyborczych. Wczoraj i minionej nocy odnotowano 64 przypadki złamania ciszy wyborczej. Najwięcej w Białymstoku - 15 i Szczecinie - 10. Dotyczyły one usuwania i niszczenia ogłoszeń wyborczych.

9.46

– Na ten moment cisza i spokój – mówi dyrektor delegatury KBW w Lublinie Daniel Drzazga.

9.27

Już o godz. 10.00 rozpocznie się pierwsza konferencja prasowa PKW. Będzie dotyczyła rozpoczęcia i przebiegu wyborów.

9.15

W całej Polsce uprawnionych do głosowania jest 30 111 281 wyborców. Spośród 5112 kandydatów wybierzemy 460 nowych posłów na Sejm, a także 100 nowych senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych.

7.00

Rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7. Cisza wyborcza będzie trwać do 21.

Pozostałe informacje

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium